Blog

26.03.2020

Mury z przewodami oraz kominy

W artykule znajdziesz:

Mury z przewodami oraz kominy

 

Mury z przewodami oraz kominy

Mury z przewodami oraz kominy wykonuje się zwykle w wiązaniu pospolitym, stosując podobnie jak przy murach zwykłych - układ warstw na przemian główkowy i wozówkowy (program uprawnienia budowlane na komputer).
W warstwach główkowych z obu stron przewodów układa się w zapoczątkowaniu muru po dwie warstwy trzyćwierciówek główkowo.
Przegrody pomiędzy poszczególnymi przewodami dymowymi i spalinowymi powinny mieć grubość co najmniej 1 2 cegły. Taka sama grubość ścianki przewodu musi być zachowana od strony lica muru wewnętrznego.
W przewodach wentylacyjnych grubość przegród wynosić powinna nie mniej niż 1 cegły (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Wszystkie rodzaje przewodów’ należy oddzielać od lica muru zewnętrznego ścianki o grubości co najmniej I cegły. Zaleca się ponadto w tym przypadku stosowanie izolującej szczeliny powietrznej grubości 6 cm lub zamiast szczeliny wykonanie otuliny ocieplającej, tej samej grubości z materiałów izolacyjnych (płyty gazobetonowe pianobetonowc itp.).
Zachowanie przepisu o konieczności stosowania przegrody grubości 1 cegły w ścianie zewnętrznej oraz zalecenie stosowania szczeliny izolującej wymaga wykonania pogrubienia ściany na odcinku muru z przewodami.  Pogrubienie ścian wykonuje się również w ścianach wewnętrznych grubości 1.5 cegły, jeśli w ścianie występuje większa ilość przewodów o przekroju większym niż 1 , x 1 2 cegły. Pogrubienie pozwala wtedy na ustawienie przewodów dłuższymi wymiarami w poprzek muru. a tym samym na wydatne skrócenie odcinka muru z przewodami.
Skrócenie odcinka muru uzyskuje się również przez rozmieszczenie przewodów w dwóch rzędach w odpowiednio pogrubionym murze (uprawnienia budowlane).

Zaleca się ustawienie przewodów w dwóch rzędach również w trzonach kominowych, ponieważ w ten sposób pomniejszona zostaje powierzchnia zewnętrzna ścianek komina. a zatem i pomniejszone straty ciepła w kominie.
Przewody z pustaków dymowych ceramicznych muruje się w taki sposób, aby spoiny poziome poszczególnych przewodów były przesunięte o pól długości pustaka w stosunku do sąsiednich.
Przewody odprowadzające spaliny z pieców gazowych łazienkowych powinny być murowane w odstępie co najmniej 25 cm od siebie. Przestrzeń między przewodami należy wypełnić zaprawą cementowo-glinianą. Przewody spalinowe obmurowuje się ściankami z cegły o grubości 12 cegły wewnątrz budynku i grubości l/2 cegły na poddaszu i ponad dachem.
Przewody z pustaków z betonu żaroodpornego muruje się układając pustaki na wpust i wypust. Typ pustaków dobiera się stosownie do grubości ściany (program egzamin ustny).

Kominy - wysokość ponad dachem, wierzch komina

Przewody dymowe i spalinowe powinny być grupowane razem z przewodami wentylacyjnymi w trzony kominowe i wyprowadzane ponad dach na wysokość zabezpieczającą przewody przed zadmuchiwaniem.
Niezależnie od tego wylot komina powinien znajdować się na wysokości co najmniej 60 cm ponad kalenicą przy pokryciu palnym dachu i co najmniej 30 cm ponad płaszczyzną dachu z niepalnym lub trudno palnym pokryciem (opinie o programie).

W tym drugim przypadku odległość wylotu przewodu od powierzchni dachu mierzona w poziomie musi wynosić przynajmniej 1.0 m. Jeżeli w pobliżu komina znajdują się wysokie budynki lub inne zasłony mogące spowodować zadmuchiwanie komina, wylot komina umieszcza się ponad płaszczyznę wyprowadzoną pod kątem 12 w dół od poziomu największej zasłony znajdującej się w promieniu 10 m od komina.
Do wykonania komina ponad dachem powinna być użyta cegła klasy 150 odporna na wpływy atmosferyczne, najlepiej licówka o ile projekt nie przewiduje odmiennego wykonania (segregator aktów prawnych).
Jeżeli komin wykonuje się z licówki, to należy go wykończyć przez staranne spoinowanie jeśli z innej cegły - wyprawić dwuwarstwowym tynkiem zacieranym. Na poddaszu trzon kominowy wyprawia się z zewnątrz zwykle tynkiem rapowanym.
W miejscu przejścia komina przez pokrycie dachowe, komin powinien być obrobiony w sposób zabezpieczający poddasze od zacieków. Obróbkę należy wykonywać przez zakładanie kołnierzy blaszanych wokół komina osadzonych w bruzdach (wydrach) wyrobionych w trzonie kominowym przy styku komina z połaciami dachu (promocja 3 w 1)..

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami