Blog
Mycie i czyszczenie sprzętu
W artykule znajdziesz:
Mycie i czyszczenie sprzętu i narzędzi używanych przy wykonywaniu powłok z żywic epoksydowych, epoksydowo-smołowych i poliestrowych musi być wykonywane bezpośrednio po ich użyciu oraz przed stwardnieniem mieszanek (program uprawnienia budowlane na komputer).
Do mycia naczyń i narzędzi należy stosować rozpuszczalniki organiczne, np. solwentnaftę, aceton, octan etylu, ksylen. Wałki i pędzle malarskie powinno się przechowywać w rozpuszczalniku organicznym. Ponieważ pędzle jest najtrudniej oczyścić, należy się liczyć z ich szybszym zużyciem. Ze względu na łatwopalność i toksyczność niektórych materiałów używanych przy wykonywaniu powłok z żywic syntetycznych należy dokładnie zapoznać się i przestrzegać zasad bezpiecznego prowadzenia tego rodzaju robót (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Folie z tworzyw sztucznych, w zależności od tworzywa, z którego są wykonane, oraz od ich grubości, mogą być stosowane zarówno jako izolacje paroszczelne, przeciwwilgociowe, jak i przeciw- wodne oraz jako izolacje cieczoszczelne chemoodporne. W porównaniu z izolacjami papowymi izolacje z folii z tworzyw sztucznych charakteryzują się wyższą elastycznością i szczelnością, odpornością na agresję chemiczną i biologiczną, a w porównaniu z izolacjami z powłok z żywic syntetycznych - większą elastycznością, mniejszymi wymaganiami w zakresie wytrzymałości podłoża(uprawnienia budowlane).
Przygotowanie podłoża. Podłoże betonowe pod izolacje z folii z PCW powinno spełniać takie same wymagania pod względem wytrzymałościowym jak podłoże pod izolacje papowe. Podłożem może być beton konstrukcyjny gładko zatarty lub warstwa wyrównawcza zaprawy cementowej (program egzamin ustny). Ponieważ folia z PCW podatna jest na uszkodzenie mechaniczne, bardzo ważne jest takie przygotowanie podłoża, aby nie miało ono ostrych wypukłości, zagłębień w postaci raków o ostrych krawędziach itp.
Folie cienkie
Tego rodzaju usterki należy usunąć skuwając wypukłości i wypełniając zagłębienia zaprawą cementową. Wszystkie załamania powierzchni podłoża należy zaokrąglić promieniem nie mniejszym niż 3 cm - jak pod izolacje z papy. Należy przy tym pamiętać, że im cieńsza folia, tym staranniej należy przygotować podłoże. Folie cienkie bowiem mogą ulec uszkodzeniu nawet przez ostre ziarna piasku wystające z podłoża. Wykonanie izolacji. Izolacje z folii z PCW można układać luzem lub kleić je do podłoża. Rodzaj zastosowanego lepiszcza zależy od rodzaju folii. Folie bitumoodporne można kleić na asfaltach lub lepikach asfaltowych stosowanych na gorąco (opinie o programie).
Folie tzw. zwykłe klei się klejami syntetycznymi odpowiednio dobranymi (np. poliuretanowymi). Arkusze folii łączy się na zakłady szerokości 30-50 mm. Zależnie od rodzaju i grubości folii z PCW zakłady można kleić, spawać gorącym powietrzem lub „spawać na zimno” za pomocą rozpuszczalników agresywnych w stosunku do PCW. Kierunek zakładów zawsze powinien być zgodny z kierunkiem spadków podłoża. Spadki należy wyrabiać w podłożu pod izolacje z folii. Izolacje z folii wymagają zabezpieczenia przed uszkodzeniem mechanicznym przez stosowanie odpowiednich warstw ochronnych.
Klejenie folii bitumoodpornych. Przy klejeniu do podłoża folii z PCW bitumoodpornych jako lepiszcze stosuje się lepik asfaltowy na gorąco bez wypełniaczy (wg PN-58/C-96177) lub asfalt przemysłowy o symbolu PS-85 (wg BN- 74/0538-05) (segregator aktów prawnych).
Folie należy przyklejać do suchego, czystego podłoża, zagruntowanego dwukrotnie roztworem asfaltowym, stosując lepik asfaltowy (lub asfalt) stopiony i ogrzany do temperatury 160-180°C. Lepikiem należy smarować podłoże wg zasady „suche do mokrego”. Grubość warstwy lepiku powinna wynosić ok. 1,5 mm, a temperatura w chwili zetknięcia się z folią nie może być niższa niż 140°C. Technika klejenia folii jest w tym przypadku podobna jak przy klejeniu papy lepikami na gorąco. Jedyną różnicą jest konieczność ochraniania zakładów folii przed zabrudzeniem asfaltem (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32