Blog
Nabrzeża oczepowe
W artykule znajdziesz:
Nabrzeża oczepowe
W nabrzeżach oczepowych obliczeniu podlegają: ścianka szczelna, zakotwienie i oczep.
W nabrzeżach oczepowych zwykle ścianki szczelne uważa się za gładkie, a kąt tarcia gruntu o nie d = 0. Ścianki szczelne mogą być nie zakotwione lub zakotwione, pojedynczo albo wielokrotnie (program uprawnienia budowlane na komputer).
Ścianki nie zakotwione trafiają się wyjątkowo tylko w zupełnie płytkich obrzeżach oraz w budowlach tymczasowych. Ściankę taką oblicza się jako wspornik utwierdzony dolnym końcem w gruncie, przy czym należy wyznaczyć potrzebną do utwierdzenia głębokość wbicia ścianki oraz największy moment zginający, będący podstawą zwymiarowania przekroju.
Ścianki poddane są zwykle siłom poziomym, skupionym lub rozłożonym, przy czym w nabrzeżach najczęstszy jest wypadek drugi (parcie gruntu).
Gdy na jakąś ściankę nie zakotwioną, wbitą w grunt głęboko, działa niewielka stosunkowo pozioma siła, wówczas linia ugięcia tej ścianki przedstawiać się będzie jak na rysunku 8.13, tworząc fale zanikające w głąb gruntu. Tego rodzaju kształt linii ugięcia wywołuje w gruncie odpory, będące funkcją głębokości i przesunięcia ścianki ku gruntowi (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Dla zapewnienia utwierdzenia ścianki w gruncie muszą być spełnione przede wszystkim warunki równowagi momentów i sił poziomych. Zwykle wartości odporów wzbudzonych w gruncie są tak duże, że dla zrównoważenia siły zewnętrznej wystarczy wbicie ścianki na głębokość odpowiadającą pierwszej fali odkształcenia lub mniejszą. Odnośne wykresy odkształcenia i odpowiadające im wykresy odporów (uprawnienia budowlane).
W dzisiejszym stanie wiedzy obliczenie ścisłe, z uwzględnieniem wartości odporu zależnej od odkształcenia ściany, jest bardzo żmudne i nie odpowiada potrzebom praktyki. Ponadto, wobec słabej jeszcze dziś znajomości związków pomiędzy odporem a odkształceniem, zachodzących w różnych gruntach i różnych warunkach, ścisłości tego rodzaju obliczenia nie odpowiada równa ścisłość założeń, co czyni niewiarygodnymi wyniki obliczenia. Prędzej do celu prowadzą metody przybliżone, które w praktyce dają wystarczające bezpieczeństwo budowli (program egzamin ustny).
Metody przybliżone
Metody przybliżone polegają na zamianie krzywolinijnego wykresu odporu na wykresy proste i odpowiadające wykresom odporu maksymalnego obliczonego na podstawie teorii klasycznych.
Wartość największego momentu zginającego w ściance wyznacza się z wieloboku sznurowego, mnożąc największą jego rzędną (mierzoną poziomo, pomiędzy zamykającą a wielobokiem) przez biegunową wieloboku sił (opinie o programie).
Gdy na ściankę działa nie siła skupiona, lecz siła rozłożona (np. parcie gruntu lub wody gruntowej), wówczas obliczenie analityczne prowadzi do zbyt skomplikowanych wzorów, a dla praktyki zupełnie wystarczające jest obliczenie wykreślne, przeprowadzone na tych samych zasadach co poprzednio (segregator aktów prawnych).
W tym wypadku należy przede wszystkim odjąć od siebie obydwa wykresy - prawostronnego parcia czynnego od lewostronnego odporu granicznego, przy czym otrzymuje się wykres wypadkowy. Powierzchnie obustronnych wykresów dzieli się jak poprzednio na
paski; paski zastępuje się poziomymi siłami skupionymi zaczepiającymi w ich środkach ciężkości (w przybliżeniu można je przyjmować w połowie wysokości paska) i dla całego takiego zespołu sił wykreśla się wielobok sił, znowu dbając o to, aby biegun leżał na prostopadłej do linii sił, trafiającej w początek wektorów sił reprezentujących parcie czynne.
Wykreślony na tej podstawie wielobok sznurowy wyznacza położenie tylnego odporu skupionego i zastępczą głębokość wbicia ścianki t„, a największa jego rzędna, pomnożona przez biegunową wieloboku sił - maksymalny moment zginający (promocja 3 w 1).
W omawianym wypadku praktyka wykazała, że ściankę należy wbijać na głębokość t = 1,10 t0, z tym że liczy się ją od punktu zerowego wykresu parcia.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32