Blog

13.09.2019

Nadawanie uprawnień budowlanych w 2019 roku

W artykule znajdziesz:

Nadawanie uprawnień budowlanych w 2019 roku

 

Nadawanie uprawnień budowlanych w 2019 roku

Dokładnie 7 maja 2019 roku, dosłownie rzutem na taśmę, weszło w życie rozporządzenia w sprawie przygotowania zawodowego do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie (program na komputer). Pozwoliło ono przywrócić okręgowym komisjom kwalifikacyjnym możliwość podejmowania decyzji o nadawaniu uprawnień. Impas w tej kwestii trwał dokładnie od 13 lutego, ponieważ to właśnie wtedy Trybunał Konstytucyjny zakwestionował przepisy dotyczące uprawnień budowlanych (program na telefon). Rozporządzenie regulujące najważniejsze kwestie związane z ich nadawaniem zostało w sposób formalny zablokowane, ponieważ okazało się niezgodne z konstytucją (program egzamin ustny). Spowodowało to duże zamieszanie w izbach i mogło skończyć się zablokowaniem egzaminu.

Na szczęście ustawodawca w miarę szybko opracował odpowiednie zmiany, które zresztą miały wyłącznie charakter formalny. W nowelizacji ustawy Prawo budowlane dostosowano zakwestionowane przez Trybunał Konstytucyjny zakresy obowiązywania uprawnień budowlanych. Nowelizacja weszła w życie 30 kwietnia 2019 roku. W tym samym czasie zastąpiono rozporządzenie w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie rozporządzeniem w sprawie przygotowania zawodowego do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie (opinie o programie). Zmian nie było zbyt wiele, ale dzięki nim przepisy są obecnie lepiej dopracowane – dotyczy to m.in. specjalności kolejowej, która w prawie budowlanym podzielona została na dwie odrębne specjalności, które wcześniej wymienione zostały wyłącznie w rozporządzeniu.

Wiosenna sesja


Rozporządzenie w sprawie przygotowania zawodowego do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie weszło w życie 7 maja 2019 roku. Od tego momentu nadawanie uprawnień budowlanych znów jest możliwe (segregator aktów prawnych). Przepisy zaczęły obowiązywać dosłownie w ostatniej chwili, ponieważ termin wiosennej sesji egzaminacyjnej przypadał na 17 maja 2019 roku. Niewiele więc brakowało, aby sesja w ogóle się nie odbyła, ale na szczęście wszystko dobrze się skończyło (promocja 3  w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami