Blog

Budynek mieszkalny dla każdego zdjęcie nr 2
25.08.2022

Nadmierne wycinanie lasów

W artykule znajdziesz:

Budynek mieszkalny dla każdego zdjęcie nr 3
Nadmierne wycinanie lasów

W Dominikanie panuje klimat pod- równikowy wilgotny, z jedną porą suchą 4vczeń-kwiecień). Opady (największe w miesiącach maj-czerwiec) wahają się od ok. 1000 mm na pd. zach. do ponad 2000 mm rocznie na stokach górskich, wystawionych na działanie pasatu pn.-wsch. Średnia temp. przez cały rok wynosi 23-28°C i tylko w wyższych partiach gór obniża się do 16°C. Od lipca do października kra bywa nawiedzany przez huragany. W stosunkowo gęstej sieci rzecznej Dominikany wyróżniają się rzeki Yaque del Norte (398 km), tuna (302 km) i Yaque del Sur (200 km). Wśród ezior największe to Enriquillo o pow. 420 km (program uprawnienia budowlane na komputer).

Na obszarze Dominikany dominują terralsole i nitisole. Bardzo urodzajne są wertisole, wykształcone na nizinach, jednak najżyźniejsze gleby występują w dolinach i pasach przybrzeżnych. Naturalną szatą roślinną są wilgotne lasy równikowe (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Rosną tu m.in.: mahoniowiec, hebanowiec, palma królewska kampeszyn. Na wysokości 1000 m pojawiają się tzw. górskie lasy mgielne, bogate w paprocie drzewiaste i epility. Na piaszczystych glebach Kordyliery Środkowej rosną lasy sosnowe i mieszane. Obszary o najmniejszych opadach zajmuje naturalna sawanna, miejscami przechodząca w suche zbiorowiska trawiaste, a nawet półpustynię. Niskie wybrzeża porastają lasy namorzynowe (mangrowe). Nadmierne wycinanie lasów spowodowało silną erozję gleby i proces pustynnienia wielu obszarów (uprawnienia budowlane).

Fauna Dominikany

Fauna Dominikany należy do Regionu Antylskiego zoogeograticznej Krainy Neotro- pikalnej. Charakteryzuje się ona brakiem dużych zwierząt drapieżnych, kopytnych oraz małp. Powszechnie natomiast występują małe gryzonie i nietoperze. Bogaty jest świat ptaków (żyje tu endemiczna papuga - amazonka haitańska) oraz gadów (m.in. krokodyle). Spośród 8 parków narodowych największym jest Jaragua (1 374 km) (program egzamin ustny).

leszcze w XVI w. wyspę zasiedlali Ara- wakówio oraz Karaibowie, jednak napływ imigrantów z Hiszpanii spowodował ich całkowitą eksterminację. Obecnie Dominikanę zamieszkują gł. Mulaci (7.3%), a także ludność biała (16%) i Murzyni (11%) - potomkowie afrykańskich niewolników. Językiem urzędowym jest hiszpański, ale używa się też kreolsko- -francuskiego. Najgęściej zaludnione są: strefa metropolitalna stolicy kraju - Santo Domingo, dolina Cibao oraz doliny śródgórskie. W miastach osiedliło się 64% mieszkańców kraju (opinie o programie). Średnia gęstość zaludnienia wynosi 167 osób/km’. Największe miasta to Santo Domingo (2110 tys., zespół miejski 2485 tys.) i Santiago (690 tys.). Zdecydowaną większość obywateli stanowią katolicy (94%). Przyrost naturalny w Dominikanie od kilku lat maleje (wysoka śmiertelność niemowląt: 4,8%); w 1996 wynosił on 1,8% (współczynnik urodzeń 2,4%, zgonów 0,6%). Stały napływ imigrantów, gł. z Haiti, ale także z Europy i Azji (Japończycy), równoważony jest emigracją do Stanów Zjednoczonych i Portoryko. 59% społeczeństwa to osoby w wieku produkcyjnym (15- -64 lata), a 37% - dzieci i młodzież do 15 lat. Średnia dł. życia wynosi 69 lat (segregator aktów prawnych). Na I lekarza przypada ponad 2,5 tys. osób. Około 18% ludności powyżej 15 lat nie umie c zytać ani pisać. Santo Domingo jest siedzibą najstarszego w Ameryce uniwersytetu (założony 15.38).

W gospodarce Dominikany ważną rolę odgrywa przemysł wydobywczy i przetwórczy, mimo że w strukturze PKI3 i zatrudnieniu przeważa sektor usług dający 6 3% PKB i skupiający 49% pracujących. Rolnictwo, na którym opierała się gospodarka aż do końca lat 60., przynosi zaledwie 15% PKB, zatrudniając 33% pracujących. Uprawia się gł. trzcinę cukrową, kawę, kakao, tytoń, banany oraz bawełnę, a dla potrzeb krajowych: kukurydzę, maniok, ryż i rośliny strączkowe. Hodowla bydła, kóz i trzody chlewnej rozwinęła się zwłaszcza na obszarach wyżynnych. Ważnym źródłem zaopatrzenia ludności Dominikany w żywność jest też rybołówstwo (promocja 3 w 1). W lasach pozyskiwane są szlachetne gatunki drewna.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Budynek mieszkalny dla każdego zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Budynek mieszkalny dla każdego zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Budynek mieszkalny dla każdego zdjęcie nr 8 Budynek mieszkalny dla każdego zdjęcie nr 9 Budynek mieszkalny dla każdego zdjęcie nr 10
Budynek mieszkalny dla każdego zdjęcie nr 11
Budynek mieszkalny dla każdego zdjęcie nr 12 Budynek mieszkalny dla każdego zdjęcie nr 13 Budynek mieszkalny dla każdego zdjęcie nr 14
Budynek mieszkalny dla każdego zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Budynek mieszkalny dla każdego zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Budynek mieszkalny dla każdego zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami