Blog
Nadproże w ścianie
W artykule znajdziesz:
Nadproża w ścianach prefabrykowanych, stanowiące część płyty ściennej osadzonej w dostatecznie szerokich pasmach bocznych ([hn < b,) z reguły są to nadproża o przekroju prostokątnym zachowują się identycznie jak nadproża monolityczne (program uprawnienia budowlane na komputer).
Kiedy nadproże w ścianie składa się z dwóch płyt, np. nadproże w ścianie zewnętrznej złożone z części nadokiennej jednej płyty i podokiennej drugiej, nie połączonych ze sobą w sposób specjalny dla przejęcia poziomych sił stycznych w spoinie poziomej, do obliczeń sił w ścianie sztywność nadproża należy przyjmować jako sumę sztywności obu jego części składowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Współpraca nadproży płyt ściennych z płytami stropowymi i utworzenie zespolonego przekroju teowego zależy od ukształtowania złącza poziomego i spoiny podłużnej między płytami stropowymi. Przy dostatecznie sztywnym zespoleniu wszystkich prefabrykatów, w tym również przy połączeniu płyt stropowych w kierunku równoległym do rozpiętości nadproża, można oczekiwać, że sztywność takiego nadproża nie będzie się różniła od sztywności nadproża monolitycznego o podobnym przekroju teowym. Przy zachowaniu zwykłych tylko warunków konstrukcyjnych współudział stropu prefabrykowanego w pracy nadproża jest zdecydowanie niższy od współudziału stropu monolitycznego (uprawnienia budowlane).
Pierwsza faza pracy nadproża, do pojawienia się rys w rozciąganej części środnika nadproża płyty ściennej, tj. środnika przekroju teowego, jest w zasadzie identyczna z pracą nadproża monolitycznego. Bardzo prędko jednak, niekiedy przed zarysowaniem środnika, pojawia się rysa w spoinie podłużnej między płytami stropowymi, która prowadzi do odspojenia się płyt stropowych od nadproża w płycie ściennej (program egzamin ustny).
Zbrojenie nadproża płyty ściennej
W konsekwencji sztywniejszą strefą przypodporową staje się strefa z półką ściskaną (płyty stropowe są tu dociskane do nadproża płyty ściennej), a po drugiej stronie pracuje tylko nadproże płyty ściennej. Zbrojenie nadproża płyty ściennej jest symetryczne, wartość aa odnosi się do bardziej wytężonego zbrojenia rozciąganego w dolnej części nadproża płyty ściennej (opinie o programie).
Zarysowanie złącza oraz rysa w zaprawie łączącej strop z nadprożem pojawiły się przed powstaniem rysy w środniku rozciąganym pod obciążeniem rzędu 1/3 obciążenia niszczącego. Praca wieńca i stropu w części rozciąganej pozwoliła jednak na dalsze zarysowania w przekroju lewym (środnik rozciągany). W miarę wzrostu obciążenia następowało sukcesywne odchodzenie prawego prefabrykatu stropowego od tarczy nadproża oraz pojawiało się szereg rys w przekroju prawym. Zniszczenie następuje w chwili wyłączenia się z pracy wieńca i stropu w strefie rozciąganej. Stwierdzono, że naprężenia w zbrojeniu w przekroju ze stropem w strefie ściskanej osiągają wartość aa = Ra wcześniej niż w przekroju z półką w strefie rozciąganej, ale po częściowym odspojeniu płyt stropowych od nadproża na odcinku od złącza w kierunku przekroju prawego (segregator aktów prawnych).
Rysa, która pojawia się w spoinie między płytami stropowymi, i następujące odspojenie płyt stropowych od nadproża płyty ściennej powodują, że warunki pracy nadproża w fazie trzeciej uwzględnić trzeba tylko w przypadku, gdy nie zachodzi możliwość zmiany kierunku działania siły (np. przy obliczaniu budynku na gruntach silnie odkształcalnych). W ścianach usztywniających, przejmujących parcie wiatru, nic należy w tych warunkach uwzględniać współpracy stropu i do obliczeń przyjmuje się:
- tylko przekrój nadproża płyty ściennej, z pominięciem przekroju stropu i wieńca, gdy w strefie nadproża występują spoiny podłużne między płytami ściennymi (nadproża w ścianie nośnej, stropy rozpięte jednokierunkowo),
- dwa oddzielnie pracujące nadproża płyty ściennej i oddzielne pasmo stropu o szerokości nic większej niż 0,5 rozpiętości nadproża, gdy spoiny wymienione wyżej nie występują (nadproża w ścianie ustawionej równolegle do kierunku rozpięcia stropów lub w przypadku stropów opartych na obwodzie) (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32