Blog

20.09.2022

Nagrzewane elementy

W artykule znajdziesz:

Nagrzewane elementy

Można również stosować prefabrykaty betonowe z otworami, przez które przepuszcza się stalowe elementy kotwiące. Elementy te (np. gwintowane śruby) oblicza się z uwzględnieniem redukcji ich cech wytrzymałościowych. Nagrzewane elementy mogą być wykonywane zarówno jako monolityczne, betonowano na miejscu budowy, jak i prefabrykowane. O doborze rodzaju konstrukcji decydują każdorazowo indywidualne warunki pracy i możliwość zastosowania (program uprawnienia budowlane na komputer).

Elementy nagrzewane mogą być zabudowywane zarówno w strefach ogniowych przemysłowych urządzeń cieplnych, jak również i w tych miejscach, gdzie są one chronione przed bezpośrednim działaniem ognia. Przy stosowaniu betonu bezpośrednio w strefach ogniowych, należy zwracać uwagę na możliwość wystąpienia powierzchniowej erozji materiału. Wzrasta ona z wysokością temperatury, szybkością przepływu spalin, stopniem ich zanieczyszczeń, możliwością i wystąpienia oddziaływania chemicznego (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Wymaga to stosowania trudniej ścieralnych, mocniejszych betonów. Równocześnie zmusza to do przewymiarowywania przekrojów. Celowe jest bowiem stosowanie przekrojów o nieco większych wysokościach użytecznych niż to wynika z obliczeń wytrzymałościowych (uprawnienia budowlane). Niekiedy wskazane jest stosowanie ścianek ochronnych lub podwieszonych ekranów. Osłony takie stosuje się w przypadku bardzo wysokich temperatur ośrodka wewnętrznego, zwłaszcza wtedy, gdy temperatury te występują sporadycznie, na pewnym odcinku konstrukcji. Ekrany takie w wysokim stopniu ujednolicają rozkład temperatur (program egzamin ustny).

Ścianki ochronne

Ścianki ochronne wykonuje się z warstw lub bloków z materiałów ogniotrwałych. Często stosuje się bloki z betonu żaroodpornego, mającego jednak wyższą temperaturę dopuszczalną (np. bloki z betonu chromitowego). Elementy takie łączy się zaprawą szamotową (białą) lub zaprawą żaroodporną przygotowaną z takich samych składników, z jakich wykonano warstwy lub bloki osłaniające (opinie o programie).

Ekrany wykonuje się z żarobetonowej wyprawy na siatkach zbrojeniowych, odizolowanych warstwami zużytych blach lub warstwami powietrza. Niekiedy, przy bardzo wysokich temperaturach, stosuje się ekrany azbestowe. Ekranowanie jest szczególnie pożądane w przypadkach, gdy powierzchnie betonu są narażone na ścieranie przez szybko przepływające gazy (ponad 7 m/sek), niosące znaczne ilości ostrych ziaren i pyłów, lub gdy działające na beton gazy są silnie chemicznie agresywne.

W celu wyeliminowania wpływów naprężeń termicznych, zalecane jest stosowanie ustrojów o schematach statycznie wyznaczalnych. Jest to niemal regułą dla konstrukcji betonowych, które nie mają prętów zbrojeniowych, przenoszących siły rozciągające. Jeśli w elementach betonowych siły takie muszą wystąpić należy stosować konstrukcyjne pręty przeciwskurczowe. W temperaturach bardzo wysokich, np. na ekrany, używa się stali żaroodpornych (segregator aktów prawnych).

Przy projektowaniu konstrukcji betonowych wskazane jest takie dobieranie rzeczywistego schematu ich pracy, aby rozciągana strefa przekroju poprzecznego elementów położona była przy słabiej nagrzewanej powierzchni, nie narażonej na bezpośrednie nagrzewanie. Wskutek tego uzyskuje się mniejsze obniżenie zredukowanych wytrzymałości betonu na rozciąganie. Równocześnie możliwość erozji powierzchni betonu narażonej na bezpośrednie zetknięcie się ze strefą ogniową przemawia za zakładaniem stref rozciąganych przekroju przy powierzchniach słabiej nagrzewanych.

Zalecenie to jest istotne również dla konstrukcji żelbetowych, gdyż w większości przypadków decydujące znaczenie ma strefa rozciągana. Jedynie dla bardzo słabych betonów o zniszczeniu elementu decyduje osłabienie strefy ściskanej (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami