Blog

30.05.2018

Przyczyny i postępowanie przy katastrofie budowlanej

W artykule znajdziesz:

Przyczyny i postępowanie przy katastrofie budowlanej

 
Przyczyny i postępowanie przy katastrofie budowlanej

Katastrofa budowlana jest zjawiskiem polegającym na gwałtownym i jednocześnie niezamierzonym zniszczeniu obiektu lub konstrukcji nośnej. Niesie ona za sobą ogromne szkody, najczęściej odbierając życie osobom znajdującym się w budynku (segregator aktów prawnych). Do katastrofy budowlanej dochodzi zazwyczaj z powodu błędu ludzkiego. Dochodzi do niego najczęściej w fazie projektowania budynku. Może to być spowodowane wieloma czynnikami, do których należy między innymi nieprawidłowo oszacowany model pracy budynku przez co konstrukcja staje się niestabilna. Jest to także powiązane z niedostateczną nośnością- czyli niewystarczającą wytrzymałością danego materiału na obciążenie. Równie często problemem okazują się nieprawidłowe i nieprzemyślane połączenia wewnątrz budynku. Mimo przemyślanych konstrukcji w fazie projektowania, problemem może okazać się ludzka niedokładność. Błędy w trakcie budowania mogą wynikać z niedostosowania się do danych technicznych (promocja 3 w 1).

 

Sama jakość materiałów ma również ogromny wpływ na prawidłową pracę konstrukcji. Prócz jakości materiałów, także ważna jest sama jakość wykonania. Czasami może okazać się, że budynek mimo dobrego wykonania z zachowaniem wszelkich procedur zawala się. Jednym z powodów jest niepoprawna eksploatacja budynku. Związane jest to z nadmiernym obciążeniem. Katastrofa nie zawsze musi być spowodowana błędem ludzkim. Odpowiedzialna jest za to także przyroda. Zjawiska takie jak huragany czy wstrząsy mogą w szybki sposób zniszczyć budynek. Po samej katastrofie budowlanej niezbędne jest postępowanie wyjaśniające. To właśnie wtedy sprawdzany jest każdy etap prac nad konstrukcją (uprawnienia budowlane). Poczynając od fazy planowania, a kończąc na wznoszeniu konstrukcji. Sprawdzane są także źródła i jakość materiałów, które zostały użyte podczas budowy. Prócz tego zliczane są również straty poniesione podczas katastrofy. W pierwszej kolejności winą obarcza się kierownika budowy, który teoretycznie powinien nadzorować prace. Organem, który zajmuje się dojściem to faktycznej przyczyny wypadku jest miejscowy organ nadzoru budowlanego.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami