Blog
Nakładanie farb
W artykule znajdziesz:
Nakładanie farb
Przy składaniu zamówień na farby ochronne należy żądać dostarczenia przez producenta szczegółowej instrukcji o sposobie przygotowania i nakładania farb (program uprawnienia budowlane na komputer).
W instalacjach ciepłej wody użytkowej nie można w żadnym przypadku stosować farb o jakimkolwiek stopniu toksyczności (np. farb, których składnikiem jest minia ołowiowa). Wszystkie materiały malarskie stosowane w instalacjach c. w. u. powinny być pozytywnie zaopiniowane przez Państwowy Zakład Higieny (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Na korodującej powierzchni metalu znajdującej się w środowisku wodnym występują duże ilości obszarów anodowych i katodowych tworzących galwaniczne ogniwa lokalne. W tym przypadku ochrona protektorowa sprowadza się do włączenia w szereg korozyjnych ogniw lokalnych zewnętrznego ogniwa galwanicznego kompensującego prądy korozyjne. Ogniwem zewnętrznym może być anoda magnezowa wytwarzająca własny prąd i różnicę potencjału lub anoda zasilana prądem stałym ze źródła zewnętrznego.
Innymi słowy ochrona protektorowa polega na przyłączeniu do chronionego elementu metalowego innego metalu (protektora), charakteryzującego się w danym środowisku korozyjnym bardziej ujemnym potencjałem (uprawnienia budowlane). Uproszczony przebieg zjawisk elektrycznych zachodzących przy stosowaniu działanie anody magnezowej występuje tylko elektrycznie z ochranianym przedmiotem. Połączenie to umożliwia nasycenie korodującej powierzchni żelaza ujemnymi ładunkami hamującymi przepływ jonów żelaza do środowiska wodnego. Zahamowanie korozji powierzchniowej chronionego zbiornika czy wymiennika ciepła następuje w wyniku przepływu do roztworu wodnego jonów metalu protektora. Warunkiem uzyskania skutecznej ochrony korozyjnej jest odpowiednia wartość różnicy potencjałów i natężenia prądu polaryzującego. Wartość potencjału ogniwa ochronnego określa zdolność przechodzenia anody magnezowej do roztworu (program egzamin ustny).
Natężenie prądu
Magnez charakteryzuje się w stosunku do żelaza, cynku i aluminium szczególnie wysokim ujemnym potencjałem wynoszącym, w zależności od rodzaju wody, ok. 1,8 V (względem elektrody kalomelowej). Nie polerowane żelazo ma potencjał ok. 0,475 V, a zatem różnica potencjałów pomiędzy tymi metalami wynosi ok. 1,325 V. W instalacjach c. w. u. tak wysoka różnica potencjałów może występować w wadach miękkich w początkowym okresie ich eksploatacji, gdyż z upływem czasu pod działaniem anody magnezowej potencjał żelaza szybko rośnie. Stąd też w wodach pozbawionych twardości węglanowej potencjał żelaza rośnie do wartości 0,74-0,8 V, a różnica potencjałów spada do 0,34-0,4 V.
A zatem w zależności od twardości wody różnica potencjałów może ustalać się na różnych poziomach (opinie o programie). Natężenie prądu anody wynosi zazwyczaj ok. 0,55 jego teoretycznej wartości. W zasobnikach ciepłej wody użytkowej zabezpieczanych za pomocą anod magnezowych w ilości 1 kg magnezu na 1 m2 powierzchni żelaznej trwałość anody o średnicy 26 mm w przeciętnej wodzie wodociągowej wynosi ok. 12 miesięcy. W tym przypadku średnia gęstość prądu wynosi 140 mA/m2 chronionej powierzchni. Przy zastosowaniu anod większych o średnicy 32 mm i zużyciu 1,6 kg magnezu na 1 m2 powierzchni trwałość ich wynosi 18 miesięcy (segregator aktów prawnych).
W wodach wodociągowych, których twardość węglanowa jest zazwyczaj większa od l,8°n (0,64 mval/dm3) pod wpływem anody magnezowej powierzchnie ścian zbiorników i wymienników ciepła pokrywają się wytrącanymi węglanami wapnia lub magnezu tworzącymi warstwę ochronną o rosnącej grubości. Wzrost oporności powierzchniowej chronionego metalu powoduje zmniejszenie natężenia prądu ochronnego i szybkości niszczenia protektora magnezowego. W wodach twardych trwałość anody ulega więc wielokrotnemu wydłużeniu (promocja 3 w 1).
Oba te zjawiska - kompensacyjne działanie prądu ochronnego oraz tworzenie się warstw ochronnych - z reguły występują w zasobnikach ciepłej wody i wymiennikach ciepła; decydują one właśnie o skuteczności antykorozyjnej ochrony tych urządzeń.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32