Blog

Współczynnik tarcia drewna zdjęcie nr 2
10.02.2022

Nakładanie żywicy poliestrowej

W artykule znajdziesz:

Współczynnik tarcia drewna zdjęcie nr 3
Nakładanie żywicy poliestrowej

Nakładanie żywicy poliestrowej na włókno szklane jest bardzo uciążliwe i wymaga dużej wprawy, a poza tym żywica zmieszana z układem inicjującym ma krótką żywotność. Z tych względów obecnie stosuje się specjalne trójdyszowe pistolety natryskowe (program uprawnienia budowlane na komputer). Pistolety te mają taką konstrukcję, że z ich pomocą można bez trudności natryskiwać różne składniki, a mianowicie:

1) żywicę bez dodatków,

2) żywicę z włókien szklanych,

3) żywicę z mączką kwarcową lub innym napełniaczem,

4) żywicę z włóknem szklanym i mączką kwarcową,

5) samo włókno szklane,

6) samą mączkę kwarcową.

Na początku natryskuje się przeważnie żywicę z małą ilością napełniaczy, potem zwiększa się dodatek napełniaczy, a w końcu znów zwiększa się procent żywicy, dla osiągnięcia zaś gładkiej powierzchni zamyka się całkowicie dopływ napełniaczy (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Natryskiwanie żywicą poliestrową z włóknem szklanym i innymi napełniaczami coraz częściej zastępuje inne bardziej pracochłonne metody nakładania żywicy na włókno. Koszty wykonania z zastosowaniem metody natryskiwania są o 1/4 niższe niż metodą nakładania (uprawnienia budowlane). Obniżka kosztów dotyczy nie tylko robocizny (poniżej 50%), ale i kosztów włókna szklanego, które stosuje się tu zamiast mat i tkanin szklanych.

Odpowiedni kształt

Dla budownictwa obecnie największe znaczenie mają płyty płaskie jak i faliste poliestrowe wzmocnione włóknem szklanym, produkowane metodą ciągłą. Zasada tej metody produkcji jest stosunkowo prosta. Włókna szklane w postaci mat lub tkanin odwija się z roi 1, impregnuje żywicą poliestrową i układa między folie wiskozowe (tomofanowe), odwijające się również z wałków 4. Folia spełnia potrójne zadania, a mianowicie przeciwdziała wylewaniu się żywicy i przyklejaniu się płyt poliestrowych do podłoża oraz chroni je przed inhibitującym działaniem tlenu powietrza i zapewnia im gładką powierzchnię (program egzamin ustny).

Utwardzanie wraz z prasowaniem pomiędzy dwoma taśmami ruchomymi (przenośnikowymi) odbywa się w suszarce tunelowej, gdzie również nadaje się odpowiedni kształt (najczęściej poprzeczne lub podłużne sfalowanie). Gotowa płyta, a raczej szeroka taśma jest albo nawijana na wałek lub też cięta poprzecznie na odcinki. Wydajność produkcyjna takiego urządzenia wynosi do 30 m na godzinę, czyli do 1000 m2 dziennie (na 3 zmiany).

Szczególnie chętnie stosuje się płyty sfalowane poprzecznie, które można zwijać w bardzo długich odcinkach, do 60 m i szerokich do 5 m, co ułatwia ich zastosowanie na budowie. Duże znaczenie mogą osiągnąć również laminaty papierowo-poliestrowe, zastępujące laminaty papierowo-fenolowo-melaminowe, gdyż do ich produkcji można zastosować prasy o niskim ciśnieniu, a więc tanie urządzenia (opinie o programie).

Wytwarzanie powłok z tworzyw sztucznych jest dziś obszerną dziedziną o wielkim znaczeniu dla budownictwa. Istnieje szereg metod powlekania, dobieranych w zależności od potrzeb i warunków, z wykorzystaniem charakterystycznych cech tworzyw sztucznych (zdolność do polirekcji i żelatynizacji, termoplastyczność, rozpuszczalność itp.) (segregator aktów prawnych). Przy zastosowaniu tej metody wykorzystuje się tworzywa sztuczne prawie w 100 procentach; nanosi się je w postaci sproszkowanej na powlekaną powierzchnię przez natryskiwanie albo metodą fluidyzacyjną.

W metodzie fluidyzacyjnej stosuje się dokładnie sproszkowane tworzywo, którego cząsteczki wirują w strumieniu powietrza w odpowiednim naczyniu z porowatym dnem, tworząc zawiesinę (promocja 3 w 1). Jeśli do zawiesiny wprowadzimy (zanurzymy) np. metalowy przedmiot rozgrzewany do temperatury nieco wyższej od temperatury topnienia (utwardzania) sproszkowanego tworzywa, to cząsteczki tego tworzywa osiadają równomiernie na powierzchni przedmiotu, nadtapiają się i przylepiają, tworząc powłokę.

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Współczynnik tarcia drewna zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Współczynnik tarcia drewna zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Współczynnik tarcia drewna zdjęcie nr 8 Współczynnik tarcia drewna zdjęcie nr 9 Współczynnik tarcia drewna zdjęcie nr 10
Współczynnik tarcia drewna zdjęcie nr 11
Współczynnik tarcia drewna zdjęcie nr 12 Współczynnik tarcia drewna zdjęcie nr 13 Współczynnik tarcia drewna zdjęcie nr 14
Współczynnik tarcia drewna zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Współczynnik tarcia drewna zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Współczynnik tarcia drewna zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami