Blog

25.08.2022

Nakłady finansowe

W artykule znajdziesz:

Nakłady finansowe

W wyniku wzmożonego postępu technologicznego następują zmiany w strukturze przemysłu - zwł. Stanów Zjednoczonych, a także Kanady. Niektóre tradycyjne jego działy, np. przemysł stalowy czy stoczniowy, przeżywają stagnację lub regres, dynamicznie rozwijają się natomiast gałęzie wykorzystujące najnowsze osiągnięcia nauki i techniki, wymagające bardzo wysoko wykwalifikownej siły roboczej - idzie tu o różne działy /iigh-tech Industry. Największą dynamiką odznacza się przemysł elektroniczny (program uprawnienia budowlane na komputer). W produkcji mikroprocesorów i profesjonalnych urządzeń elektronicznych wiodącą rolę w świecie odgrywają wielkie amerykańskie koncerny: IBM, Intel, Apple, Hewlett Packard, AMD, Cyrix, Motorola i Texas Instruments, o których rozwoju zadecydowały wielomiliardowe nakłady finansowe, związane z badaniami naukowymi i wdrażaniem nowych technologii, stosowanych w przemyśle zbrojeniowym i programach kosmicznych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Największym na świecie skupiskiem tego nowoczesnego przemysłu (w tym gł. mikroelektroniki) jest Dolina Krzemowa (Silicon Valley) - liczący około 800 km2 pow. obszar nad zatoką San Francisco, między San Jose a Palo Alto, na którym zlokalizowano kilka tys. zakładów, gł. branży elektronicznej. Podobne centra powstały również w kilku innych rejonach Stanów Zjednoczonych: tzw. „Szosa 128 koło Bostonu", Silicon Prairies (zwana także Silicon Plains) w rejonie Dallas - Fort Worth, Silicon Fores! w Portland, a ponadto ośrodki w Chicago oraz w stanach Kolorado i Utah (uprawnienia budowlane).

Infrastruktura komunikacyjna kontynentu

Infrastruktura komunikacyjna kontynentu jest nierównomiernie rozwinięta. Wyraźne dysproporcje zaznaczają się między Ameryką anglojęzyczną (a także, choć w mniejszym stopniu, Meksykiem) - o dobrze rozwiniętej sieci dróg kołowych, kolejowych i wodnych, licznych połączeniach lotniczych oraz rozbudowanym systemie rurociągów, linii energetycznych i telefonicznych - a Ameryką Środkową, cechującą się w tej dziedzinie znacznym niedorozwojem (program egzamin ustny).

Istotną rolę na kontynencie, zwł. w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, odgrywa nadal posiadający najdłuższe tradycje historyczne transport wodny; największe znaczenie ma żegluga kabotażowa szlakami dorzecza Missisipi. Wielkich Jezior i Rzeki Św. Wawrzyńca. W zakresie transportu morskiego niezwykle ważne zadanie spełnia Kanał Panamski - jedna z najważniejszych arterii transportowych na świecie. Do portów morskich o największych przeładunkach należą: Long Beach (8 5,3 min t), Houston (72,1 min t), Corpus Christi (70, 4 min t), Vancouver (67,6 min t) oraz Los Angeles (65 min t) (opinie o programie).

Transport kolejowy, wykorzystywany przede wszystkim do obsługi ruchu towarowego, rozwinął się zwłaszcza we wsch., bardziej uprzemysłowionej części Stanów Zjednoczonych i Kanady (segregator aktów prawnych). Gęstość linii kolejowych jest tu dziesięciokrotnie większa, niż w części zach.; powstało kilka wielkich węzłów kolejowych, m.in.: Chicago (największy węzeł kolejowy na kontynencie, odprawiający około 1500 pociągów na dobę), Saint Louis, Kansas City i Nowy Orlean. Po II wojnie światowej wiele linii kolejowych w tych dwu państwach (ponad 40% ogólnej ich dl.) uległo likwidacji - gł. na skutek przemian zachodzących w strukturze przestrzennej i działowej przemysłu.

Niezwykle wysoki poziom rozwoju osiągnął w Angloameryce, szczególnie w Stanach Zjednoczonych, transport samochodowy. Masowa motoryzacja i towarzysząca jej rozbudowa sieci dróg kołowych odegrały ważną rolę w ukształtowaniu układu osadniczego kraju oraz w funkcjonowaniu produkcji materialnej i usług, zwiększając równocześnie mobilność społeczeństwa i kształtując jego wzorce konsumpcyjne (promocja 3 w 1). Przez obszar Stanów Zjednoczonych przebiega aż 1/4 dróg samochodowych świata, porusza się po nich 184 min samochodów - najwięcej na świecie (na 1 samochód przypada 1,4 osoby).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami