Blog
Zmniejszenie nadpiętrzenia
W artykule znajdziesz:
Zmniejszenie nadpiętrzenia
Zmniejszenie nadpiętrzenia można osiągnąć dwojako. Znanym i powszechni stosowanym sposobem jest wykonanie w obrębie luku pionowych ścian w liczbie 1-3 równoległych do kierunku przepływu wód. Nowsze prace doświadczalne i teoretyczne proponują zastosowanie tańszego i skuteczniejszego rozwiązania (program uprawnienia budowlane na komputer).
Polega ono na budowaniu przed lukiem jednego lub dwóch ukośnych progów o wysokości 0,20-0,25 normalnej głębokości wody w bystrzu. Odległość i kąt ustawienia progów może być określony za pomocą obliczeń hydrodynamicznych lub też na drodze doświadczeń laboratoryjnych. Do wstępnych rozważań można przyjmować ustawienie progów pod kątem 30-45° względem osi bystrza. Gdy istnieje niebezpieczeństwo, że z uwagi na znaczne pochylenie dna bystrza woda nabrałaby zbyt wielkiej prędkości, co mogłoby wywołać uszkodzenie konstrukcji, celowa jest okładzina bystrza o szorstkiej powierzchni. Może to być osiągnięte przez wbudowanie w dno i ściany szykan i progów, powiększających w sposób sztuczny szorstkość koryta (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Szykany stosowane są o przekroju prostokątnym lub trójkątnym, przy czym mogą być ustawione po liniach prostych lub zygzakowatych. Wymiary i rozmieszczenie szykan oraz współczynniki szorstkości można określić tylko na drodze laboratoryjnej. Każde bystrze łączy się z korytem dolnej wody za pośrednictwem urządzenia do rozpraszania energii. Zależnie od warunków może to być płyta wypadowa lub przelew w postaci odskoczni. Zakończenie bystrza odskocznią jest, praktycznie biorąc, możliwe jedynie wówczas, gdy teren zbudowany jest z gruntów skalistych i wytrzymałych na erozyjne działanie wód (uprawnienia budowlane). Zaletą tego rodzaju przelewu jest to, że woda wytraca częściowo swą energię na tarcie o powietrze i że strumień wody jest doprowadzony do środka koryta rzeki, gdzie głębokości są znaczne, a odległość wyklucza możliwości rozmycia podłoża fundamentów budowli.
Zwykle wspornik odskoczni oparty jest na filarze, co umożliwia odsunięcie strugi wody daleko od zapory (program egzamin ustny). W pewnych przypadkach nie umacnia się koryta rzeki w miejscu, gdzie spada woda, przez co powstaje tam wybój o dużej głębokości, wystarczającej aby spełniał on rolę wypadu. Ważną rolę przy rozpraszaniu energii na odskoczni odgrywa wachlarzowe rozrzucenie strug wody.
Rozdzielenie strug
Rozdzielenie strug uzyskuje się przez zainstalowanie w końcowej części pionowych ścian i poszerzenie wspornika albo przez umieszczenie na progu szykan odbojowych lub wreszcie przez ukształtowanie progu w postaci łuku z szykanami, co powoduje odrzucenie strug wody na różne odległości. W górnej części szybu, wykonywanego zazwyczaj o kołowym przekroju poprzecznym, znajduje się przelew otwarty, niekiedy z zamknięciami (opinie o programie).
Przelew szybowy z zamknięciami stwarza wiele trudności konstrukcyjnych. Na przelewach o dużej średnicy można zainstalować zamknięcie zasuwowe lub segmentowe ze ścianką piętrzącą w postaci luku w rzucie poziomym. Przelewy szybowe małej średnicy można wyposażyć w zamknięcia cylindryczne, uruchamiane za pomocą serwomotorów olejowych założonych w korpusie przelewu. To rozwiązanie ma wiele cennych zalet w stosunku do poprzedniego. U swej podstawy szyb łączy się z podziemnym kanałem lub sztolnią odpływową. Kanał odpływowy kryty wykonywany jest jako budowla żelbetowa o otwartym wykopie pod korpusem zapory; sztolnia drążona jest metodami górniczymi w zboczu poza zaporą. W pewnych przypadkach przelew szybowy można połączyć ze spustem dennym, który znajduje się w fundamencie szybu (segregator aktów prawnych).
Takie rozwiązanie, aczkolwiek bardziej skomplikowane, jest oszczędne. Przelew szybowy jest budowlą wrażliwą na działanie sił hydraulicznych. Jego konstrukcja wymaga szczegółowych studiów hydraulicznych, w celu określenia sposobów wyeliminowania podciśnienia i uderzeń hydraulicznych w sztolni.
Pewną odmianą przelewu szybowego jest przelew wieżowy. Jego wymiarowanie sprowadza się do wyznaczenia promienia wewnętrznego wieży poprzez laboratoryjne określenie współczynnika wydatku M. Sztolnie i kanały odpływowe przelewów szybowych i wieżowych z reguły są ciśnieniowe (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32