Blog
Nakłady pracy uprzedmiotowionej
W artykule znajdziesz:
Nakłady pracy uprzedmiotowionej
Nakłady pracy uprzedmiotowionej, nakłady pracy wykonywanej przez pracowników umysłowych oraz nakłady pracy usługowej na zapleczu produkcyjnym nie są w budownictwie naszym dostatecznie określone. Brak jest również w tym zakresie źródłowych materiałów zagranicznych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Chociaż określanie wydajności w jednostkach naturalnych jest dla przedsiębiorstwa i budowy wygodniejsze, to jednak znaczna liczba różnorodnych robót budowlanych stanowi niemałą przeszkodę dla stosowania tej metody (wyjątkiem są roboty inżynierskie, w których z reguły występuje mało rodzajów robót).
Metody ekonomiczne, posiłkujące się rozważaniami porównawczymi dynamiki rozwojowej budownictwa z innymi gałęziami gospodarki narodowej w oparciu np. o ruchy cen, o rozwój ogólnego zatrudnienia w poszczególnych gałęziach gospodarki narodowej itp.
Metody techniczno-badawcze, posiłkujące się analizą stosowaną przy technicznym normowaniu pracy, np. chronometrażem, fotografią dnia roboczego itp.
Metody fizjologicznych badań pracy, posiłkujące się analizą pomiarów wysiłków fizjologicznych pracy żywej; metody te nie nadają się do stosowania w budownictwie, lecz raczej w stałych zakładach fabrycznych, na stałych stanowiskach roboczych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Mierzenie wydajności pracy w budownictwie, jak w każdej innej produkcji, powinno być dokonywane w sposób systematyczny w oparciu o ustaloną metodykę i z określoną częstością.
Zagadnienie mierzenia wydajności pracy ma podstawowe znaczenie metodyczne dla określania osiągniętych w praktyce wyników, natomiast analiza czynników decydujących o wydajności pracy ma istotne znaczenie z punktu widzenia ich wpływu na wzmożenie wydajności pracy oraz warunków temu sprzyjających (uprawnienia budowlane).
Czynników wpływających na wydajność w budownictwie, jak zresztą i w innych dziedzinach gospodarki narodowej, jest tak wiele i są one tak różnorodne, że można e jedynie klasyfikować w pewnych grupach o różnym stopniu ważności zależnie od różnych rodzajów budownictwa.
Wpływ organizacji produkcji
Ogólnie biorąc czynnikami determinującymi wydajność są: inwestycje i człowiek. O ile pierwsze wymagają nakładów pracy uprzedmiotowionej, pochodzącej z akumulacji, o tyle drugie w doraźnym działaniu nakładów tych nie wymagają (program egzamin ustny).
Bardziej szczegółowo podzielić można czynniki, wpływające na wydajność w budownictwie, na następujące grupy.:
- organizacja produkcji i pracy,
- środki i metody produkcji, a więc czynniki techniczno-produkcyjne, wyrażające się głównie w rozwoju postępu technicznego w odniesieniu do środków produkcji, a w rozwoju mechanizacji w odniesieniu do metod produkcji,
- materialne zainteresowanie pracowników,
- kwalifikacje pracowników i polityka personalna,
- czynniki socjologiczne, psychiczne, fizjologiczne (opinie o programie).
Wpływ organizacji produkcji na wydajność pracy jest oczywisty. W wyniku dobrej organizacji, w szczególności opartej na zasadach pracy równomiernej (rytmicznej), powstają pełne możliwości rozwinięcia zdolności i chęci do pracy wykonawców. Dobra organizacja stwarza atmosferę ładu i porządku na budowie (w przedsiębiorstwie), zabezpiecza odpowiedni front robót, stawia do dyspozycji we właściwym czasie materiały, sprawne maszyny i urządzenia. Natomiast wadliwa organizacja pracy uniemożliwia wykazanie zdolności pracownika i osiągnięcie należytej wydajności pracy, a w związku z tym i spodziewanej zapłaty (co jest częstym powodem fluktuacji kadr w poszukiwaniu lepszych warunków pracy) (segregator aktów prawnych).
Specyficzne warunki, w jakich odbywa się produkcja budowlana, wpływają na to, że rezerw wydajności pracy należy w znacznej części poszukiwać w organizacji pracy i to rozumianej kompleksowo, a więc na budowach, W’ przedsiębiorstwach budowlanych i na zapleczu technicznym budownictwa.
Podstawową tezą w tej dziedzinie jest, iż dobra organizacja musi poprzedzić zwiększenie wydajności pracy, dlatego też bez podniesienia poziomu organizacji budowy, przedsiębiorstwa i zaplecza technicznego nie można oczekiwać większego wzrostu wydajności, gdyż braki organizacyjne będą automatycznie ten wzrost hamować (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32