Blog

Motopompa się przydaje zdjęcie nr 2
20.07.2020

Naparzania betonów lekkich

W artykule znajdziesz:

Naparzania betonów lekkich

Motopompa się przydaje zdjęcie nr 3
Naparzania betonów lekkich

Przy przestrzeganiu tych wytycznych możliwe jest nawet zrezygnowanie całkowicie z okresu wstępnego twardnienia. To ostatnie stwierdzenie wydaje się jednak być bardzo daleko idące i nie pokrywa się z większością wypowiedzi innych autorów (program uprawnienia budowlane na komputer).
Ciekawe badania w zakresie naparzania betonów lekkich przeprowadzone zostały przez Mironowa i Malininą. Betony z różnych kruszyw lekkich poddane zostały różnym cyklom naparzania różniącym się długością okresu właściwego naparzania.

Wynika z nich, że lekkie betony w zależności od rodzaju kruszywa i ciężaru objętościowego przy tym samym cyklu naparzania wykazują różne wytrzymałości. Dla cyklu „3+6 + 3 godz.” przy temperaturze naparzania 80°C dużo większe wytrzymałości (w granicach 63-+66°/o R2b) wykazywały betony z pumeksu hutniczego agloporytu i lekkiego keramzytu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Wydłużenie okresu właściwego naparzania do 8 godzin (cykl „3 + 8 + 3 godz.) spowodowało podwyższenie wytrzymałości po naparzaniu do 78-82% R2b- Dalsze wydłużanie cyklu z wyjątkiem żużla paleniskowego nie powodowało korzystniejszych wyników. Stosunkowo korzystne wyniki, uzyskane przy naparzaniu betonu z pumeksu w temperaturze 100°C, autorzy badań tłumaczą bardzo prawdopodobną możliwością dodatkowych reakcji aktywnych żużli wielkopiecowych (uprawnienia budowlane).

Najkorzystniejsze wartości uzyskano dla betonów o najniższym ciężarze objętościowym, a więc największej porowatości, co jest /godne z obserwacjami Rcinsdorfa.
Według jednej z hipotez zjawisko to tłumaczy się jakoby tym, że mamy do czynienia z szybszym przenikaniem pary wodnej w bardziej porowatej strukturze betonu.
Słuszne wydaje się jednak być stwierdzenie, że w betonach o wysokiej porowatości, a więc równocześnie z reguły o niskich markach, decydująca jest raczej wytrzymałość samego kruszywa, a nie zaczynu cementowego, która z reguły jest większa od marki betonu (program egzamin ustny).

Elementy z betonu lekkiego

Już przy stosunkowo krótkim cyklu naparzania wytrzymałość zaczynu znacznie wzrasta, przewyższając wytrzymałość samego betonu. W ten sposób po naparzaniu uzyskuje się wytrzymałości betonu bliskie wytrzymałości 28-dniowej. Mironow i Malinina, powołując się na badanie Kaisera i Panfilowa dotyczące rozkładu temperatur w naparzanych wielkowymiarowych blokach z keramzytu stwierdzają, że znacznie dłuższemu utrzymywaniu się wysokiej temperatury wewnątrz bloku możliwe jest skrócenie cyklu naparzania.

Podwyższając temperaturę do 80-100°C w okresie 2-3 godzin, a następnie utrzymując ją przez okres 4-6 godzin, można wyeliminować całkowicie okres studzenia (opinie o programie). W ten sposób przy użyciu cementu marek 400-500 przelotowość komór naparzalniczych zwiększa się do 2,5-3 cykli na dobę, pod warunkiem jednakże, aby wywożone z komór elementy przebywały w temperaturze otoczenia nie niższej niż 10°C podczas ich powolnego ochładzania się, a w okresie zimowym były składane w zamkniętym pomieszczeniu.
Elementy z betonu lekkiego o ciężarze objętościowym nie większym niż 1300 kG/m3 i grubości nie mniejszej niż 30 cm, w celu przyśpieszenia cyklu naparzania mogą być naparzane w temperaturze 90-100°C do tego momentu, gdy w środku największego przekroju elementu temperatura betonu osiągnie 80-85°C (segregator aktów prawnych).

Cykl taki zazwyczaj wynosi 6-8 godzin. Elementy muszą być jednak po wyjęciu z naparzalni studzone w ciepłym pomieszczeniu przez okres 6-8 godzin. Badając wpływ stosunku WIC stwierdzono, że w miarę zmniejszania się tego stosunku oraz stosowanie konstystencji bardziej suchych uzyskiwano lepsze efekty wytrzymałościowe po naparzaniu, podobnie jak to ma miejsce w przypadku betonów zwykłych.
Badano również wpływ naparzania betonu w formach i bez form (promocja 3 w 1).

Jak wynika z prób Mironowa i Malininy i Masljanskiego wyższe wytrzymałości uzyskuje się naparzając betony lekkie w formach. Masljanski stwierdza obniżenie wytrzymałości rzędu 38-54° o w porównaniu do betonu naparzanego w formach.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Motopompa się przydaje zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Motopompa się przydaje zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Motopompa się przydaje zdjęcie nr 8 Motopompa się przydaje zdjęcie nr 9 Motopompa się przydaje zdjęcie nr 10
Motopompa się przydaje zdjęcie nr 11
Motopompa się przydaje zdjęcie nr 12 Motopompa się przydaje zdjęcie nr 13 Motopompa się przydaje zdjęcie nr 14
Motopompa się przydaje zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Motopompa się przydaje zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Motopompa się przydaje zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami