Blog

Pale systemu Franki zdjęcie nr 2
06.02.2020

Naparzanie wysokoprężne uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Naparzanie wysokoprężne uprawnienia budowlane

Pale systemu Franki zdjęcie nr 3
Naparzanie wysokoprężne uprawnienia budowlane

Ogrzewanie betonu w temperaturze do 100°C powoduje jedynie przyspieszenie reakcji wiązania. Nie podnosi jednak końcowej wytrzymałości betonu. Natomiast ogrzewanie w temperaturze powyżej 100°C w parze pod ciśnieniem powoduje zwiększenie wytrzymałości końcowej. Spowodowane to jest niektórymi odmiennymi reakcjami chemicznymi, jakie zachodzą tylko przy podwyższonym ciśnieniu. Według Lea i Descha zachodzą w tym przypadku co najmniej trzy zmiany:
a) wodorotlenki wapnia w postaci żelu przechodzą w postać krystaliczną,
b) heksagonalne płatki uwodnionego glinianu trójwapniowego przyjmują mniej rozpuszczalne krępe kształty (program uprawnienia budowlane na ANDROID),
c) wodorotlenek wapniowy wchodzi w reakcję z krzemionką zawartą w kruszywie.

Dalszą korzyścią, wynikającą z naparzania pod ciśnieniem, jest zwiększenie odporności betonu na agresywne działanie siarczanów.
Efekt naparzania pod ciśnieniem zależy od temperatury i czasu ogrzewania oraz od rodzaju i składu chemicznego cementu (uprawnienia budowlane). Operację taką przeprowadza się w autoklawach wysokociśnieniowych.
Odmianą naparzania jest ogrzewanie betonów w zamkniętej formie
. Powstaje wówczas, pod wpływem dowolnego sposobu ogrzewania, zwiększone ciśnienie wody zarobowej na cząsteczki cementu wewnątrz kapilar betonu. Powoduje to przyspieszenie hydratacji i znaczne podniesienie wytrzymałości końcowej betonu.

naprężeniem panującym w elemencie betonowym jest ściśle związane odkształcenie. Są to odkształcenia sprężyste i odkształcenia trwałe. Te ostatnie są szczególnie interesujące. W przypadku przekroczenia naprężenia dopuszczalnego, będącego częścią naprężenia niszczącego, może wystąpić zjawisko wzrostu odkształcenia z czasem bez zwiększania naprężenia (program egzamin ustny). Zjawisko trwałego odkształcania betonu nazywamy pełzaniem. Poznanie tego zjawiska jest bardzo istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa konstrukcji.

Zjawisko pełzania

Zjawisko pełzania pierwszy próbował wytłumaczyć Freyssinet przy pomocy teorii kapilarów. Określał on beton jako ciało „pseudostałe” poprzecinane siecią najdrobniejszych kanalików powietrznych i wodnych. Pod wpływem naprężeń ściskających kapilary ulegają odkształceniu powodując przemieszczanie wody w niej zawartej. Teoria ta nie utrzymała się jednak w świetle nowszych badań.
Pojawiły się i inne teorie pragnące wyjaśnić zjawisko pełzania, jak teoria przesączania Lynama lub teoria samonaprężeń Picketta (opinie o programie).

Dość prosta i bardzo prawdopodobna wydaje się teoria Hallera. Wokół każdej pojedynczej cząsteczki cementu, jak wiemy, tworzy się w wyniku hydratacji warstwa żelu. Całość ma kształt zbliżony do kuli. Według Hallera pełzanie jest spowodowane odkształcaniem każdej z takich maleńkich kul, które przekształcają się pod ciśnieniem w wielościany, zbliżone do sześcianów. Odkształcenia poprzeczne towarzyszące temu zjawisku powodują wtłaczanie żelu w pory betonu.

Beton mokry pełznie bardziej niż suchy. Natomiast każda zmiana stanu zawilgocenia podczas długotrwałego obciążenia powoduje zwiększenie pełzania zarówno przy zwiększaniu, jak i zmniejszaniu zawilgocenia. Kruszywo, w postaci okruchów skalnych, w granicach naprężeń panujących w betonie, wykazuje odkształcenie sprężyste. Pełzanie jest więc wynikiem odkształceń trwałych jedynie żelu cementowego (segregator aktów prawnych).
W celu zabezpieczenia się przed ujemnymi skutkami pełzania wprowadzono współczynniki bezpieczeństwa, dopuszczające tylko częściowe wykorzystanie w konstrukcji pełnej wytrzymałości betonu R2& zwanej marką betonu. Wielkość tych współczynników bezpieczeństwa podają normy dla obliczeń statycznych: konstrukcji żelbetowych PN-56/B-03260, konstrukcji żelbetowych prefabrykowanych PN/B-03280 i konstrukcji z betonu sprężonego PN-57/B-03320.

Na wielkość współczynnika bezpieczeństwa mają wpływ i inne czynniki, jak stopień poznania zjawisk fizycznych, zachodzących w konstrukcji, dokładność obliczeń statycznych i kultura wykonania. Ten ostatni warunek wT szczególny sposób interesuje technologa. Jeżeli średnia wytrzymałość betonu będzie nawet znaczna, ale mierzone wyniki będą wykazywały duże odchylenia, to dopuszczalne naprężenia będą mniejsze niż w betonie słabszym, ale bardziej jednorodnym.

Dokładność i staranność wykonania, przy wykorzystaniu zasad nowoczesnej technologii, pozwoli na produkowanie wysokiej jakości betonów potrzebnych do nowoczesnych konstrukcji oraz na zaoszczędzenie dużych ilości cementu (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Pale systemu Franki zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Pale systemu Franki zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Pale systemu Franki zdjęcie nr 8 Pale systemu Franki zdjęcie nr 9 Pale systemu Franki zdjęcie nr 10
Pale systemu Franki zdjęcie nr 11
Pale systemu Franki zdjęcie nr 12 Pale systemu Franki zdjęcie nr 13 Pale systemu Franki zdjęcie nr 14
Pale systemu Franki zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Pale systemu Franki zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Pale systemu Franki zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami