Blog
Instalacje elektryczne
W artykule znajdziesz:
Instalacje elektryczne
Zjednoczenie Elektroprojekt - wykonuje dokumentację projektowo-kosztorysową urządzeń elektrycznych zakładów przemysłowych.
Państwowe biuro projektów, będące samodzielnym przedsiębiorstwem, dzieli się na pracownie, które mogą być jedno- lub wielobranżowe (program uprawnienia budowlane na komputer).
Pracowniami jednobranżowymi są pracownie architektoniczne, konstrukcyjne, instalacji elektrycznych lub sanitarnych, kosztorysowe, dróg i terenów zielonych itd. Pracownia jaka grupuje fachowców jednej specjalności.
Pracownie wielobranżowe grupują zarówno architektów, konstruktorów, instalatorów, jak i kosztorysantów i zajmują się np. projektowaniem całego osiedla kompleksowo. W skład takiej pracowni wchodzą poszczególne zespoły. Tak więc pracownia wielobranżowa składa się z zespołów architektonicznych, konstrukcyjnych, kosztorysowych itp. (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Na czele pracowni stoi kierownik pracowni, na czele zespołu - kierownik zespołu. Samodzielnymi pracownikami zespołów są projektanci, pracownikami pomocniczymi - asystenci, kalkulatorzy, kreślarze. Wykonaną dokumentację podpisuje zarówno projektant, jak i kierownik pracowni.
Pracownia posiada stosunkowo dużą samodzielność w ramach biura projektów. Pod względem finansowym pracuje na ograniczonym wewnętrznym rozrachunku gospodarczym, to znaczy rozlicza się finansowo z biurem (uprawnienia budowlane).
Na czele biura projektów stoi dyrektor, który zawiera umowy z inwestorami na wykonanie dokumentacji i podpisuje je wraz z kierownikiem odpowiedniej pracowni. Koordynuje on prace całego biura, przyjmuje i zwalnia pracowników oraz rozdziela między nich nagrody.
W każdym biurze projektów działa rada techniczno-ekonomiczna jako organ doradczy dyrektora w sprawach organizacji biura i kierunków’ jego rozwoju, zatrudnienia i płac oraz przyjmowania i rozdziału zleceń. Rada wypowiada się również w sprawach rozwiązań technicznych, plastycznych i ekonomicznych ważniejszych projektów opracowywanych w biurze. Członków rady powołuje dyrektor biura spośród kierowników pracowni i innych doświadczonych pracowników (program egzamin ustny).
Wytrzymałość gruntu
Wiemy już, że zarówno przedmiot inwestycji, jak i jej wielkość, lokalizacja, uzasadnienie potrzeby oraz termin realizacji określone są w założeniach projektowych. Opracowanie projektu polega na skonkretyzowaniu tych założeń, nadaniu im formy rysunkowej. Projektowanie jest procesem bardzo skomplikowanym. Projekty inwestycyjne można rozpatrywać z różnych punktów widzenia. Tak np. każdy budynek mieszkalny musi być powiązany z innymi obiektami w pewną całość, musi łączyć się z siecią dróg i terenów zielonych, z budynkami użyteczności publicznej, wreszcie z zakładami pracy, w których pracują mieszkańcy (opinie o programie). Projektowanie musi więc zadośćuczynić pewnym wymaganiom urbanistyczym.
Każdemu obiektowi budowlanemu stawiamy również pewne wymagania estetyczne. Wymagania te dotyczą właściwych proporcji bryły, doboru barw elewacji, uzyskanie harmonijnej całości z otoczeniem. Projektowanie powinno mieć na względzie zachowanie charakteru danego rejonu terytorialnego oraz nadanie obiektowi charakteru epoki, w której jest budowany. Są to wszystko wymagania natury architektonicznej (segregator aktów prawnych).
Przy projektowaniu budynków powstaje szereg problemów natury konstrukcyjnej, jak wytrzymałość gruntu i ław fundamentowych, a także obciążenie ścian i stropów. Każdemu budynkowi stawiamy również wymagania pod względem izolacji termicznej, akustycznej i przeciwwilgociowej.
Projekt obiektu budowlanego rozpatrywać należy również z punktu widzenia jego funkcjonalności. Tak np. w budynku mieszkalnym ważny jest rozkład pomieszczeń i ich nasłonecznienie. W samej kuchni jest rzeczą niezmiernie ważną właściwe rozmieszczenie trzonu kuchennego, zlewozmywaka, stołu do pracy. W budownictwie przemysłowym podstawowe znaczenie mają wymagania dotyczące wymiarów hal fabrycznych, ich wysokości, oświetlenia, odległości składów i magazynów. One bowiem warunkują należyte przystosowanie obiektu do możliwości przeprowadzania w nim zamierzonych procesów produkcyjnych (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32