Blog

Napowietrzanie
W artykule znajdziesz:

Napowietrzanie - nasycanie powietrzem; wprowadzanie powietrza (do instalacji) napowietrzanie wody - jeden z procesów uzdatniania wody, polegający głównie na usuwaniu dwutlenku węgla i nasycaniu jej tlenem w celu przeprowadzenia odżelaziania wody oraz usunięcia niepożądanych gazów i zapachów napowietrznik - zawór przeznaczony do doprowadzania powietrza do przewodu napowietrzny - przyrząd przeznaczony do pracy na zewnątrz pomieszczeń napór hydrodynamiczny - siła wywierana przez płynącą ciecz na ściany ciała stałego (pozostającego w spoczynku lub znajdującego się w ruchu) (program uprawnienia budowlane na komputer).
Napór hydrostatyczny - siła wywierana na powierzchnię ciała przez ciecz pozostającą w spoczynku, równa iloczynowi ciśnienia hydrostatycznego przez powierzchnię napór śruby (okrętowej) - siła wywierana przez obracającą się śrubę okrętową, równoważąca opór kadłuba statku (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Naprawa - usunięcie uszkodzenia maszyny, urządzenia itp., powstałego podczas eksploatacji naprawialność - w teorii niezawodności cecha obiektu określona prawdopodobieństwem, że po uszkodzeniu obiekt zostanie przywrócony do stanu sprawności w oznaczonym czasie naprężacz - włók. urządzenie do hamowania odwijanej nitki dla nadania jej odpowiedniego równomiernego napięcia; n. jest używany w różnych maszynach włókienniczych do napinania nitek w czasie ich przewijania naprężacz cięgna, napinacz cięgna - urządzenie w przekładni cięgnowej w postaci dźwigni z krążkiem, który naciska na cięgno bierne i powoduje jego napięcie naprężacz semaforowy - urządzenie służące do naprężania drutów pędni semaforowej, które ulegają znacznym wydłużeniom lub skróceniom zależnie od temperatury (uprawnienia budowlane).
Naprężenia cieplne
Naprężenia cieplne - naprężenia powstające wskutek zmiany temperatury ciała w razie niemożności jego swobodnego odkształcania się naprężenia fazowe - naprężenia powstające w odlewie wskutek przemian fazowych zachodzących w metalu podczas stygnięcia naprężenia hartownicze - naprężenia pojawiające się w stalowych przedmiotach w procesie hartowania; n.h. wywołane są większą objętością właściwą martenzytu od objętości właściwej składników strukturalnych stali przed hartowaniem naprężenia odlewnicze - naprężenia powstające w odlewach podczas ich produkcji naprężenia składowe - mech. naprężenie normalne i naprężenie styczne w przekrojach zorientowanych według obranego układu współrzędnych (program egzamin ustny).
Naprężenia skurczowe - naprężenia odlewnicze powstające w odlewie wskutek hamowania skurczu przez formę naprężenia spawalnicze - naprężenia własne powstające w elemencie spawanym pod wpływem zmian temperatury, gdy nie jest możliwy swobodny skurcz podczas stygnięcia; np. przy niewielkich grubościach występują tylko w jednym lub dwu kierunkach, przy większych występuje trój- osiowy rozkład naprężeń (opinie o programie).
Naprężenia szczątkowe - naprężenia własne, które pozostały w materiale po zakończeniu procesu lub zabiegu technologicznego naprężenia udarowe - naprężenia wywołane siłami uderzenia naprężenia własne - naprężenia, które równoważą się wzajemnie wewnątrz pewnego obszaru ciała i występują bez obciążenia zewnętrznego (np. naprężenia hartownicze, odlewnicze) naprężenie - mech. siła powierzchniowa odniesiona do jednostki pola przekroju i określona w dowolnym punkcie powierzchni przekroju granicą stosunku sił dc pola przekroju naprężenie bezpieczne - naprężenie dopuszczalne naprężenie błonowe - naprężenie w powłoce mającej pomijalnie małą sztywność zginania (segregator aktów prawnych).
Naprężenie burzliwe, naprężenie Reynoldsa - naprężenie styczne występujące w przepływie burzliwym wskutek dyfuzji pędu wywołanego ruchem pobocznym naprężenie dopuszczalne, naprężenie bezpieczne - naprężenie o najwyższej dopuszczalnej wartości, przewidzianej dla danego elementu konstrukcyjnego (promocja 3 w 1).
Naprężenie główne - naprężenie normalne w przekroju nie mającym naprężeń stycznych naprężenie graniczne (w gruncie) - bud. naprężenie w gruncie w poziomie posadowienia fundamentu, po osiągnięciu którego fundament zagłębia się bez zwiększenia się jego obciążenia przy jednoczesnym wypieraniu gruntu spod fundamentu.
Najnowsze wpisy
Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…
Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…







53 465

98%

32