Blog
Naprężenia muru
W artykule znajdziesz:
Naprężenia muru
Określenia dopuszczalnego naprężenia dla muru danej kondygnacji dokonuje się według wykresu z ewentualnymi poprawcami (program uprawnienia budowlane na komputer).
Należy przeprowadzić obliczenia w celu przekonania się, czy naprężenia w murze w czasie obciążania go kolejnymi wyżej leżącymi piętrami nie przekroczą dopuszczalnych.
Przykład postępowania przy projektowaniu murów. Budowany jest np. dom szeregowy zawierający jedną kondygnację podziemną i 5 nadziemnych. Fundamenty i kondygnację podziemną zrobiono na jesieni. Harmonogram przewiduje wykonanie murów i stropów kondygnacji nadziemnych.
W tejże tablicy podane są największe naprężenia ściskające w najbardziej obciążonym filarze zewnętrznym dłuższego traktu budynku oraz w ścianie podłużnej wewnętrznej.
Dostarczona na budowę cegła jest klasy 80 (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Posługując się wykresem wybieramy wstępnie potrzebną zaprawę dla murów, zakładając stosunek RZZ:RZ 0,20 Rz, przy czym nie różniczkujemy zapraw dla ścian zewnętrznych i wewnętrznych, lecz przyjmujemy jedną zaprawę na danej kondygnacji według największego naprężenia. W celu ułatwienia orientacji rysujemy pomocnicze poziome linie odpowiadające największym naprężeniom w poszczególnych kondygnacjach (uprawnienia budowlane).
W dalszym ciągu przeprowadzamy obliczenia kaloryczne.
Kondygnacja I. Mur wykonuje się w drugiej połowie listopada, niektóre jego odcinki mogą być wykonane w pierwszych dniach grudnia. Jako średnią temperaturę powietrza przyjmujemy - 1° C.
Na 1 m3 gotowej zaprawy przyjmujemy następujące składniki (program egzamin ustny).
Do cementu dodajemy 2% chlorku wapnia w celu zwiększenia zapasu ciepła w zaprawie i poprawienia innych właściwości. Temperaturę cementu pobieranego ze składu przyjmujemy +7° C. Niewielkiej ilości wapna, dodanej w celu uplastycznienia zaprawy, nie uwzględniamy w obliczeniach.
Piasek - 1 m3 z zawartością wilgoci l°/o. Ciężar piasku 1600 kg. Piasek jest zmagazynowany w suchym dole i przykryty 2 warstwami mat słomianych o grubości po 2,5 cm i papą, po której może odpływać woda z opadów atmosferycznych. Przypuszczalna temperatura piasku +2° C (opinie o programie).
Woda
Wodę dodawaną w ilości 200 litrów do powyższych składników podgrzewa się do 80° C (nie należy dodawać gorącej wody do samego cementu).
Ponieważ temperatura zewnętrzna nie jest zbyt niska, przeto na straty przy transporcie w dobrze izolowanych i przykrytych nosiłkach oraz przy nanoszeniu zaprawy policzymy tylko 3° C tak, że temperaturę jej w czasie układania w murze przyjmiemy tz = 28,5 - 3 = 25,5° C.
Temu czasowi oraz średniej temperaturze stygnięcia 6,17 : 2 = oik. 3,1 °C odpowiada (z interpolacji) stosunek wytrzymałości zaprawy Rzz : Rz = 17,8% (segregator aktów prawnych).
Przy tym stosunku napre:żenie dopuszczalne dla muru wynosi według wykresu 6,4 kG/cmL, podczas gdy rzeczywiste naprężenie stanowi tylko 2,8 kG/cm-. Mimo że stosunek Rzz : Rz jest mniejszy od 0,2, to jednak ze względu na niewykorzystane naprężenie w murze i z powodu, że kondygnacja jest najwyższą w budynku, możemy uznać obliczenie za miarodajne.
Zaprawy słabszej od cementowej 1 : 5 na przykład cementowowapiennej 1:1:9 nie stosujemy, gdyż stosunek Rzz : Rz wypadłby znacznie niższy od 20%, co nie dawałoby pełnej gwarancji dobrego zachowania się konstrukcji po odtajaniu.
Sprawdzenie warunków wykonania murów i potrzebnej wytrzymałości.
Przy projektowaniu murów zakładaliśmy, że wykonanie przebiega w określonych warunkach. Jednakże rzeczywiste warunki wykonania mogą odbiegać od przewidywanych, wywierając wpływ na właściwości murów, zwłaszcza na ich wytrzymałość. Z tego powodu zachodzi konieczność systematycznego sprawdzania warunków wykonania (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32