Blog

24.03.2020

Narzędzia, sprzęt i odzież

W artykule znajdziesz:

Narzędzia, sprzęt i odzież

 

Narzędzia, sprzęt i odzież

Członkowie zespołów murarskich powinni być zaopatrzeni we właściwie osadzone narzędzia, sprawny technicznie sprzęt oraz odzież ochronną.

Należy przestrzegać, aby pracujący na rusztowaniach nie nosili rozpiętej odzieży ze względu na możliwość zaczepienia nią o wystające elementy rusztowania lub konstrukcji.
Zalecane jest używanie przez murarzy specjalnych ochraniaczy na ręce. zabezpieczających przed zdzieraniem naskórka i skaleczeniami.

Przy osadzeniach i wykuciach ze względu na niebezpieczeństwo odprysku muru lub betonu powinno się zaopatrzyć robotników w odpowiednie ochrony oczu i rąk.
W okresie zimowym rusztowania i schodnie oraz drogi transportowe trzeba systematycznie oczyszczać ze śniegu oraz lodu i posypywać je piaskiem lub popiołem. Szczególnie starannie należy w okresie zimy przeprowadzać kontrolę stanu rusztowań i zabezpieczeń (program uprawnienia budowlane na komputer).
Robotnikom należy się w okresie zimowym zaopatrzenie w ciepłą odzież. Wykaz odzieży ochronnej, należnej poszczególnym pracownikom, określa umowa zbiorowa. Do kontroli warunków bhp upoważnieni są inspektorzy pracy, społeczni techniczni inspektorzy pracy, inspektorzy bhp przedsiębiorstwa i społeczna inspekcja pracy.
W zakres robót zduńskich wchodzi budowa ceramicznych pieców ogrzewczych oraz trzonów kuchennych.
Piece ceramiczne dzielą się na piece akumulacyjne i stałopalne.
W piecu akumulacyjnym spalanie paliwa odbywa się okresowo. W okresie spalania paliwa następuje zmagazynowanie (zakumulowanie) ciepła w okładzinie ceramicznej, które jest następnie wydzielane do ogrzewanego pomieszczenia przez dłuższy czas po zakończeniu palenia. Piece te dzielą się na stałe i przenośne.
W piecu stałopalnym spalanie paliwa odbywa się powoli i długotrwale, przy czym ciepło oddawane jest do pomieszczenia w sposób ciągły.
Z omówionych typów pieców wykonywane są sposobem rzemieślniczym w miejscu ich przeznaczenia tylko piece akumulacyjne stale i wyłącznie one wchodzą w zakres robót zduńskich na budowie (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Piec

Piec powinien spełniać następujące podstawowe wymagania:
- mieć odpowiednią do wielkości ogrzewanego pomieszczenia pojemność cieplną, tj. dostarczać odpowiednią ilość ciepła (uprawnienia budowlane).
- mieć wysoką sprawność cieplną, czyli dawać dobre wykorzystanie paliwa (sprawność cieplna może się wahać w granicach 30+75°).
- zapewniać odpowiednie warunki higieniczny
ch. tzn. być szczelny i nie nagrzewać się do zbyt wysokiej temperatury (ponad 80 C). przy której występuje szkodliwe dla zdrowia zjawisko spiekania kurzu osiadłego na piecu,
- zapewniać bezpieczeństwo pożarowe (program egzamin ustny).
Trzony kuchenne mają za zadanie szybkie i intensywne przekazanie ciepła z palenisku płycie grzejnej oraz dodatkowym urządzeniom, jak piekarniki, kotły itp.
Rozróżnia się trzony kuchenne z paleniskiem górnym i z paleniskiem bocznym, przy czym oba rodzaje trzonów mogą być wyposażone w wężownicę, tj. wkład grzejny w budowany w palenisko, przeznaczony do podgrzewania wody. Trzony, podobnie jak piece, mogą być stałe lub przenośne (opinie o programie). Ostatnio zwłaszcza w ośrodkach miejskich instaluje się. dla potrzeb domowych, prawie wyłącznie trzony kuchenne przenośne w postaci emaliowanych kuchen blaszanych produkowanych fabrycznie.
6 Konstrukcje i wykonanie pieców A. Konstrukcje pieców
7 Piece wachlarzowe. Piec wachlarzowy ma jeden lub kilka pionowych kanałów wznośnych z poziomymi przegrodami, rozmieszczonymi wachlarzowo po obu stronach kanału.

Przegrody te mają na celu wydłużenie drogi przepływu spalin (segregator aktów prawnych). Konstrukcja pieca nie jest racjonalna, ponieważ w systemie tym piec nic nagrzewa się równomiernie (górna część pieca nagrzewa się więcej), a przegrody stawiają opory ujścia spalin i powodują przy braku dobrego ciągu słabe palenie w piecu.

Ponadto w piecu tego typu gromadzą się łatwo sadze, co grozi niebezpieczeństwem wybuchu. Piece kanałowe. Są to piece z pionowo ustawionymi kanałami wznośnymi i opadowymi. Jeśli obieg spalin ogranicza się do jednokrotnego cykluwznoszenia się i opadania gazów - piec taki nazywa się jednozwrotnym, jeżeli zaś cykl ten powtarza się kilkakrotnie - piec jest wielozwrotny (promocja 3 w 1).

W pierwszym przypadku piec ma jeden kanał wznośny i jeden lub kilka kanałów opadowych, w drugim - kilka kanałów wznośnych i opadowych.

W systemie wielozwrotnym spaliny po ujściu z paleniska wznoszą się kanałem środkowym pod sklepienie pieca, skąd uchodzą do kanału opadowego, z którego z kolei odprowadzane są kilkoma kanałami wznośnymi i opadowymi do komina.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami