Blog

12.09.2018

Nasady kominowe

W artykule znajdziesz:

Nasady kominowe

Budownictwo jest tematem bardzo obszernym i bardzo często jeśli ktoś spojrzy na ten temat z boku to nie jest w stanie zobaczyć wszystkiego (program na komputer). Mowa tutaj przede wszystkim o przepisach, które mocno ograniczają budownictwo lub jeśli spojrzeć na to z innej strony trzymają samowolę budowlaną w ryzach. Dopóki ktoś nie spotka się z samym budowaniem to nie będzie miał w ogóle o tym pojęcia. Przepisy można znaleźć w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych (program na telefon).

Strefy obciążone wiatrem

Nasady kominowe

Każdy pragnie aby móc wieczorem usiąść z ciepłym kakao przy kominku (program na egzamin ustny). Jednak czy sama chęć żeby mieć kominek jest wystarczająca aby go zbudować w swoim nowym domu? Rozporządzenie jest w tym temacie bardzo precyzyjne i nie jest to taka łatwa sprawa aby móc wieczorem ogrzać się przy małym płomyku (promocja 3 w 1). Polska została podzielona na strefy obciążone wiatrem, do których poniekąd odwołują się przepisy. Jeśli ktoś chce zbudować kominek w II lub III strefie wtedy musi na przewodach dymnych stosować nasady kominkowe, które w razie jakiś problemów zabezpieczą dom przed odwróceniem ciągu. Jednak strefa wietrzna nie jest jedynym wyznacznikiem tego czy nasada kominkowa musi zostać zastosowana. Jeśli lokalne warunki topograficzne wymuszają założenie nasad, a budowa będzie w I strefie obciążenia wiatrem to i tak niestety albo stety będzie trzeba takie nasady kominowe zamontować (segregator).
Wyjątki
Oczywiście są też wyjątki od reguły i jeśli chodzi o typowe palenisko lub komorę spalania z mechanicznym odpływem spalin to wtedy nasady kominowe nie muszą zostać zastosowane. Jednak wtedy też wiadomo, że osoba zakładająca takie coś zna się na paleniu i wie co może się wydarzyć, a także jak zachować się w sytuacji, która będzie niebezpieczna (opinie).
Podsumowując, nasady kominowe są pomocne i rozporządzenia narzucają z góry, kto, gdzie i kiedy ma je stosować. Tak jak od praktycznie każdej reguły występują wyjątki ale są one dozwolone tylko i wyłącznie wtedy kiedy dana osoba zna się na rzeczy. Jednak jest to mechanizm bardzo pomocny i dbający o bezpieczeństwo ludzi.

Najnowsze wpisy

09.05.2024
Architekt - po co mu uprawnienia budowlane?

Jeśli chcesz zostać architektem, potrzebne będą Ci specjalne uprawnienia budowlane. Uzyskanie tych uprawnień nie jest proste. Kandydat na architekta musi…

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami