Blog
Naturalne materiały kamienne
W artykule znajdziesz:
Naturalne materiały kamienne są stosowane w budownictwie w postaci płyt, bloków, ciosów, formiaków, kamienia łamanego, kostki oraz elementów konstrukcyjnych i architektonicznych. Przydatność materiałów kamiennych jako tworzyw chemicznie odpornych jest uwarunkowana zawartością krzemionki SiOz, spoistością i odpornością poszczególnych składników materiału skalnego. Materiały zawierające mniej niż 55% Si02 nie mogą być stosowane w środowiskach kwaśnych. W przemyśle chemicznym szeroko" stosuje się granity, andezyty, bazalty i kwarcyty w postaci wyłożenia lub samodzielnego tworzywa konstrukcyjnego do wykonywania urządzeń i aparatury reakcyjnej, przede wszystkim w produkcji kwasów nieorganicznych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Duża ilość materiałów kamiennych jest wykorzystywana w budownictwie w postaci kruszyw (ziarna lub okruchy skalne) odgrywających rolę wypełniaczy w zaprawach i betonach (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Ze względu na pochodzenie kruszywa mineralne dzieli się na trzy grupy:
- Kruszywa naturałne (zalicza się do nich piaski, żwiry i pospółki);
- Kruszywa łamane ze skał; noszą one nazwę: grysy, klińce i tłucznie;
• Kruszywa sztuczne, produkowane z glin i z odpadów przemysłowych; należą do nich żużle wielkopiecowe i paleniskowe, agloporyt ze spiekanych łupków przy węglowych, keramzyt z gliny wypalonej w temperaturze ponad 1200 C (ok. 1500 K) i inne rozdrobnione materiały ceramiczne (uprawnienia budowlane).
Najczęściej stosowanym kruszywem w zaprawach jest piasek, a w betonach piasek i żwir. Piasek naturalny pochodzenia rzecznego lub kopalnego jest kruszywem drobnym (średnica ziarn powinna wynosić 0,05-2 mm), a żwir grubym. Ziarna piasku rzecznego mają zaokrąglone krawędzie, zaś piasek kopalniany ostre, zawiera jednak więcej zanieczyszczeń pylasto-ilastych. Zawartość w piasku składników o ziarnach mniejszych od 0,05 mm nie powinna przekraczać 3%. Szczególnie szkodliwe są zanieczyszczenia iłem, który oblepia ziarnka piasku, uniemożliwiając ich mieszanie się ze stosowanym w zaprawie lub betonie spoiwem (program egzamin ustny).
Wapno niegaszone
Spoiwa budowlane pochodzenia nieorganicznego są to substancje wypalane i następnie zmielone, które po wymieszaniu z wodą lub odpowiednim roztworem wodnym tworzą masę plastyczną mającą zdolność wiązania i twardnienia po pewnym czasie. Cechą charakterystyczną spoiw jest ich duża przyczepność do cegieł i innych materiałów budowlanych. Spoiwa nieorganiczne dzielimy na powietrzne i hydrauliczne (opinie o programie).
Spoiwa powietrzne są to takie spoiwa, które wiążą i twardnieją wskutek przemian chemicznych zachodzących pod wpływem powietrza, a po stwardnieniu ulegają działaniu wody. Wapno niegaszone (PN-69/B-30300) do celów budowlanych otrzymuje się przez wypalanie skał wapiennych w temperaturze 950-1100 C (ok. 1220-1370 K). Przy wypalaniu wapna zachodzi reakcja
Jeżeli gaszenie odbywa się z użyciem teoretycznej ilości wody (na jedną gramocząsteczkę tlenku wapnia dodaje się jedną gramocząsteczkę wody), otrzymujemy cenny produkt w postaci proszku, zwany wapnem hydratyzowanym (PN-69/B-30302) (segregator aktów prawnych). Przez gaszenie wapna nadmiarem wody otrzymujemy tzw. ciasto wapienne (PN-57/B-30305), będące zawiesiną stałego wodorotlenku wapnia w nadmiarze wody. Proces gaszenia wapna połączony jest z wydzielaniem się znacznych ilości ciepła tak, że woda użyta do gaszenia rozgrzewa się aż do temperatury wrzenia. Proces wiązania spoiwa wapiennego polega na przyłączeniu z powietrza C02 (tworzy się CaC03) oraz krystalizacji Ca(OH)2.
Gips budowlany (PN-66/B-30310). Otrzymuje się go przez wypalenie skały gipsowej w temperaturze 120-180“C (ok. 400-1-450 K), a następnie zmielenie jej na proszek. Przy ogrzewaniu skały gipsowej zachodzi reakcja Otrzymany gips budowlany nosi nazwę półwodnego, ponieważ na jedną cząsteczkę siarczanu wapniowego (CaS04) przypada pół cząsteczki wodą tworzy półciekłą zaprawę szybko twardniejącą i powstaje ponownie CaS04-2H20 (promocja 3 w 1). Gips budowlany jest spoiwem szybko wiążącym, ponieważ wymieszany z wodą wiąże już po upływie 5 minut, a koniec wiązania obserwuje się przed upływem 30 minut. Spoiwo gipsowe koroduje metale i z tej przyczyny nie można wyrobów gipsowych zbroić prętami metalowymi.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32