Blog

Egzamin na uprawnienia budowlane – jakie materiały będą potrzebne? zdjęcie nr 2
17.03.2020

Nawierzchnie lastrykowe

W artykule znajdziesz:

Nawierzchnie lastrykowe

Egzamin na uprawnienia budowlane – jakie materiały będą potrzebne? zdjęcie nr 3
Nawierzchnie lastrykowe

Nawierzchnie lastrykowe różnią się od betonowych zastosowaniem do zaprawy jako kruszywa tłucznia marmurowego. Układa się je tak samo jak betonowe, zaś wykańcza albo przez płukanie, albo przez szlifowanie (program uprawnienia budowlane na komputer).

Płukane nawierzchnie wykonuje się tylko na tarasach, podejściach zewnętrznych itp. aby zimą nie były śliskie. Płukanie wykonuje się tak samo jak zmywanie tynków. Nawierzchnię szlifuje się ręcznie lub specjalną szlifierką. Po szlifowaniu szpachluje się ją rzadką zaprawą cementową, zabarwioną tak jak lastryko, i po jej stwardnieniu powtórnie szlifuje.

Po oszlifowaniu lastryko należy nasycić olejem celu zabezpieczenia przed wilgocią, gdyż grysiki wapienne są zasiąkliwe. Nawierzchnię lastrykową należy podzielić dylatacjami na powierzchnie o bokach 3-5 m.

Szczeliny dylatacyjne tworzy się przez układanie pasków szkła podczas rozścielania lastryka. Nawierzchnie gipsowe z gipsu zwykłego wykonuje się tak jak betonowe (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Służą one przeważnie jako podkład pod nawierzchnie drewniane. Rozróżnia się tutaj podłogi skałodrzewne i asfaltowe. Podłogi o nawierzchni skałodrzewnej wykonuje się jako bezspoinowe oraz układane z płytek.

Nawierzchnię skałodrzewną bezspoinową układa się na warstwie podkładowej skałodrzewu po upływie 1-3 dni od jej wykonania. Płytki skałodrzewne układa się na masie skałodrzewnej używanej do wykonywania podkładów, w sposób podobny do układania płytek ceramicznych. Nawierzchnie asfaltowe wykonuje się na czystym, suchym i mocnym podłożu lub podkładzie betonowym. Na powierzchni podkładu układa się czasem papier parafinowany, asfaltowy lub papę izolacyjną. Podgrzany do temp. 100-180°C asfalt rozściela się pacami drewnianymi. Do masy asfaltowej można dodawać barwne grysy podobnie jak do masy lastrykowej (uprawnienia budowlane).

Podłogi o nawierzchni z deszczułek

Rozróżnia się następujące podłogi drewniane: z deszczułek, z płyt mozaikowych, z desek i bali iglastych, z płyt pilśniowych twardych, z kostki drewnianej. Podłogi o nawierzchni z deszczułek można układać na podłożu drewnianym z desek nie struganych, zwanych ślepą podłogą, do którego przybija się je gwoździami, lub na gładzi cementowej.

Wskazane jest pokryć ślepą podłogę papierem, szczególnie gdy między legarami leży warstwa ocieplająca z materiału sypkiego, aby uniknąć wydobywania się kurzu z polepy i skrzypienia posadzki (program egzamin ustny). Że względu na deficyt drewna podkłady drewniane wykonuje się rzadko.

Najczęściej deszczułki układa się na podkładzie betonowym, do którego przykleja się je lepikiem; deszczułki powinny mieć dodatkowe wręby, które wypełnia się lepikiem. Warstwa lepiku powinna mieć grubość 1-2 mm. Deszczułki można też przybijać do jastrychu z trocinobetonu (opinie o programie).

Jednak na jastrych trzeba ułożyć papę i używać gwoździ ocynkowanych, aby nie ulegały korozji. Po ułożeniu deszczułek przybija się listwy drewniane przyścienne i posadzkę cyklinuje, a następnie pastuje lub obecnie najczęściej pokrywa przezroczystym lakierem drzewnym z żywic syntetycznych.

Do cyklinowania stosuje się specjalną szlifierkę, na której bęben nakłada się najpierw grubo, a potem drobnoziarnisty papier ścierny. Nawierzchnie z płyt mozaikowych przykleja się do podkładu suchego i mocnego o nieznacznej szorstkości.

Płyty wyjęte z pudła układa się w rzędzie, papierem do góry. Za pomocą szmaty zwilża się lekko papier i jednocześnie rozsmarowuje klej na podkładzie, na który układa się płyty, po czym zrywa zwilżony papier. Podczas układania powinna być zachowana duża dokładność, taka aby spoiny pomiędzy płytami były niewidoczne (segregator aktów prawnych).

Podłogi z płyt pilśniowych twardych zalicza się do podłóg tymczasowych. Na nawierzchnię stosuje się płytki pilśniowe o wymiarach 40X40 cm lub całe arkusze. Płyty pilśniowe przykleja się mocno do suchego podkładu za pomocą klejów kauczukowych.

Podłogi z kostki drewnianej układa się najczęściej na podłożu z betonu żwirowego lub gruzobetonu grubości 10-20 cm (promocja 3 w 1). Kostkę drewnianą układa się ze spoinami wypełnionymi zalewą lub ściśle bez spoin, po uprzednim zanurzeniu w roztopionym lepiku asfaltowym.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Egzamin na uprawnienia budowlane – jakie materiały będą potrzebne? zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Egzamin na uprawnienia budowlane – jakie materiały będą potrzebne? zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Egzamin na uprawnienia budowlane – jakie materiały będą potrzebne? zdjęcie nr 8 Egzamin na uprawnienia budowlane – jakie materiały będą potrzebne? zdjęcie nr 9 Egzamin na uprawnienia budowlane – jakie materiały będą potrzebne? zdjęcie nr 10
Egzamin na uprawnienia budowlane – jakie materiały będą potrzebne? zdjęcie nr 11
Egzamin na uprawnienia budowlane – jakie materiały będą potrzebne? zdjęcie nr 12 Egzamin na uprawnienia budowlane – jakie materiały będą potrzebne? zdjęcie nr 13 Egzamin na uprawnienia budowlane – jakie materiały będą potrzebne? zdjęcie nr 14
Egzamin na uprawnienia budowlane – jakie materiały będą potrzebne? zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Egzamin na uprawnienia budowlane – jakie materiały będą potrzebne? zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Egzamin na uprawnienia budowlane – jakie materiały będą potrzebne? zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami