Blog

24.08.2022

Stały wzrost potęgi politycznej

W artykule znajdziesz:

Stały wzrost potęgi politycznej

Stały wzrost potęgi politycznej i gospodarczej Stanów Zjednoczonych w XX w. stymulowały obie wojny światowe, w których kraj ten znalazł się w zwycięskich obozach, oraz pokonanie w “zimnej wojnie" bloku państw komunistycznych, m.in. dzięki ogromnej przewadze technologicznej; dała ona o sobie znać także podczas zwycięskiej interwencji w Kuwejcie w 1991 prowadzonej z ramienia ONZ przez siły międzynarodowe zdominowane przez wojska Stanów Zjednoczonych (program uprawnienia budowlane na komputer).

Nie tylko militarna potęga tego kraju nie byłaby możliwa bez rozwoju nauki. Na 259 pochodzących z Ameryki Północnej laureatów Nagrody Nobla z lat 1901-1997, 241 było obywatelami Stanów Zjednoczonych (m.in. 77 nagród z medycyny, 69 z fizyki) - nagrody owe otrzymały również 2 instytucje pochodzące z tego kraju. Spektakularnym dowodem pozycji gospodarczej i politycznej Stanów Zjednoczonych są osiągnięcia w dziedzinie astronautyki, zwł. załogowe wyprawy na Księżyc (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Doniosłość wpływu Stanów Zjednoczonych na najnowszą historię polityczną i gospodarczą świata polega zwł. na praktycznej obronie wartości demokratycznych i liberalnych oraz porządku wolnorynkowego (uprawnienia budowlane). Takie przesłanki leżały u podstaw powołania pod auspicjami tego kraju Sojuszu Północnoatlantyckiego (NATO, 1949) oraz interwencji zbrojnych w Korei (1950- -1954), na Kubie (1961) i w Wietnamie (1965- -1973), a także różnych akcji dyplomatycznych w Europie. Jednocześnie realizacja owych wartości poddawana jest wnikliwej, krytycznej obserwacji, co ma zapobiec łamaniu zasad praworządności, nadużywaniu władzy czy upadkowi obyczajów. Kultura popularna wywodząca się ze Stanów Zjednoczonych oddziaływuje bez wyjątku na wszystkie pozostałe kontynenty. Jej symbole, np. Coca-cola, Hollywood, McDonald’s, Michael Jackson, znane są prawie każdemu (program egzamin ustny).

Obszar morski

Jest znamienne, że przymiotnik „amerykański", etymologicznie dotyczący całego kontynentu (szerzej - także Ameryki Południowej), rozumiany jest współcześnie na całym świecie jako odnoszący się wyłącznie do Stanów Zjednoczonych. Lądowa część Ameryki Północnej leży całości na półkulach pn. i zach. Na pd., poprzez Przesmyk Panamski, kontynent styka się ; Ameryką Południową. Od Azji oddzielony jest 7 mniną Beringa, która w najwęższym miejscu -a 35 km. lego odległość od Europy przez Ocean Atlantycki wzdłuż 50°N wynosi ponad 1 km; mierząc jednak od zaliczanej do Ameryki Północnej Grenlandii, dystans do kontynentalnej części Europy wynosi ok. 100 km, a do Islandii tylko ok. 278 km (opinie o programie).

Amerykę Północną omywają wody dwóch Dceanów: Atlantyckiego i Spokojnego. Z otaczających ją mórz do Oceanu Spokojnego zalicza się tylko Morze Beringa, do Oceanu Alantyckiego natomiast należą położone na pn. Morze Arktyczne z jego częściami, m.in. Morzami: Czukockim, Beauforta, Lincolna, Grenlandzkim, Baffina oraz Cieśniną Davisa i Zatoką Hudsona, a dalej Morze Labradorskie (umownie wyznaczony obszar morski wzdłuż wybrzeży Nowej Fundlandii, Labradoru i pd. cypla Grenlandii) oraz tzw. Amerykańskie Morze Śródziemne, obejmujące wody między Ameryką Północną i Południową: Morze Karaibskie, Morze Bahama oraz Zatokę Meksykańska.

Szczególnym obszarem oceanicznym znajdującym się w pobliżu wybrzeży Ameryki Północnej, ale bezpośrednio się z nią nie stykającym, jest Morze Sargassowe, którego granice wyznaczają prądy morskie: Północnorównikowy, Florydzki, Zatokowy, Północnoatlantycki i Kanaryjski. Woda morska jest tu niezwykle przeźroczysta (widoczność sięga 65 m), o intensywnie niebieskiej barwie. Akwen stanowi miejsce intensywnego rozwoju grono- rostów Sargassum natans i Sargassum fluitans, od których pochodzi jego nazwa (promocja 3 w 1).

Półwyspy Ameryki Północnej zajmują ok. 4 min km-, co stanowi 8,7% jej pow. Największe położone są we wsch. części kontynentu: Labrador z półwyspem Ungava (1,5 min km2), Jukatan (150 (ys. km2), Floryda (110 tys. km2). Do największych półwyspów w części zach. zaliczyć należy półwyspy: Kalifornijski (144 tys. km2), Seward (50 tys. km2) i Alaska (45 tys. km2).

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami