Blog

Suszenie powierzchni gruntu zdjęcie nr 2
30.05.2018

Niebezpieczeństwa na placu budowy

W artykule znajdziesz:

Niebezpieczeństwa na placu budowy

Suszenie powierzchni gruntu zdjęcie nr 3
Niebezpieczeństwa na placu budowy

Praca robotnika budowlanego nie należy do łatwych. Jest to ciężka praca fizyczna wymagająca dobrego stanu zdrowia i świetnej kondycji. Oczywiście to nie wszystko, bo poza wytrzymałością fizyczną budowlaniec powinien odznaczać się takimi cechami, jak rzetelność, uczciwość, systematyczność, a także umiejętność współpracy (uprawnienia budowlane). Robotnik budowlany wykonuje swoją pracę bardzo często na zewnątrz, co wymaga od niego dużej odporności, między innymi na zmiany temperatury. Narażony jest on również na szereg chorób zawodowych, takich jak schorzenia reumatyczne, choroby płuc czy urazy kręgosłupa. To niestety nie wszystkie zagrożenia, które mogą się pojawić na placu budowy. Jest ich dużo więcej. Branża budowlana uznawana jest bowiem za jedną z najbardziej niebezpiecznych (program egzamin ustny). Jakie są przyczyny zagrożeń w budownictwie?

 

Niebezpieczeństwa przy robotach budowlanych wynikają przede wszystkim z charakteru tej pracy, a w szczególności:

- z konieczności pracy w obecności wielu ciężkich maszyn;

- prowadzenia prac w trudnych warunkach;

- nieznajomości lub lekceważenia zagrożeń.

 Wśród najczęściej zdarzających się wypadków na budowie występują upadki z wysokości. Spowodowane są przeważnie nie stosowaniem się do zasad bhp, na przykład nie używaniem sprzętu zabezpieczającego (szelki bezpieczeństwa), ale także niewłaściwym nadzorem nad pracami na budowie. Przyczyną może być także niewłaściwe przeszkolenie pracowników, albo, co dość często się zdarza, spożywanie alkoholu na placu budowy. Ciężkie uszkodzenia ciała, a nawet śmierć mogą spowodować nie tylko pracujące na budowie duże maszyny, ale także wadliwie działające narzędzia i sprzęt budowlany (opinie o programie).

 

Często dochodzi też do awarii różnych urządzeń. Próby usuwania ich przez nieodpowiednia osobę najczęściej kończą się tragicznie. Na budowach niejednokrotnie mają miejsce poważne katastrofy budowlane, takie jak np. zawalenie ściany czy stropu pociągające za sobą katastrofalne skutki. Prowadzenie robót budowlanych w sposób, który nie będzie zagrażał zdrowiu i życiu pracowników wymaga przede wszystkim znajomości i przestrzegania zasad bhp przez wszystkich zatrudnionych. Dopiero wspólne zaangażowanie zarówno pracodawców jak i pracowników przyniesie oczekiwane rezultaty.

Najnowsze wpisy

04.10.2024
Suszenie powierzchni gruntu zdjęcie nr 4
Asystent kierownika budowy

Asystent kierownika budowy to kluczowa postać w zespole budowlanym, która wspiera wszystkie etapy realizacji projektu. Jego obowiązki mogą obejmować utrzymywanie…

03.10.2024
Suszenie powierzchni gruntu zdjęcie nr 5
Praktyka zawodowa uprawnienia budowlane

Aby praktyka zawodowa była ograniczona do uprawnień wykonawczych, działania kierownicze powinny obejmować szczegółowe wymagania. Menedżer funkcji odgrywa kluczową rolę w…

Suszenie powierzchni gruntu zdjęcie nr 8 Suszenie powierzchni gruntu zdjęcie nr 9 Suszenie powierzchni gruntu zdjęcie nr 10
Suszenie powierzchni gruntu zdjęcie nr 11
Suszenie powierzchni gruntu zdjęcie nr 12 Suszenie powierzchni gruntu zdjęcie nr 13 Suszenie powierzchni gruntu zdjęcie nr 14
Suszenie powierzchni gruntu zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Suszenie powierzchni gruntu zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Suszenie powierzchni gruntu zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami