Blog

30.05.2018

Niebezpieczeństwa na placu budowy

W artykule znajdziesz:

Niebezpieczeństwa na placu budowy

Niebezpieczeństwa na placu budowy

Praca robotnika budowlanego nie należy do łatwych. Jest to ciężka praca fizyczna wymagająca dobrego stanu zdrowia i świetnej kondycji. Oczywiście to nie wszystko, bo poza wytrzymałością fizyczną budowlaniec powinien odznaczać się takimi cechami, jak rzetelność, uczciwość, systematyczność, a także umiejętność współpracy (uprawnienia budowlane). Robotnik budowlany wykonuje swoją pracę bardzo często na zewnątrz, co wymaga od niego dużej odporności, między innymi na zmiany temperatury. Narażony jest on również na szereg chorób zawodowych, takich jak schorzenia reumatyczne, choroby płuc czy urazy kręgosłupa. To niestety nie wszystkie zagrożenia, które mogą się pojawić na placu budowy. Jest ich dużo więcej. Branża budowlana uznawana jest bowiem za jedną z najbardziej niebezpiecznych (program egzamin ustny). Jakie są przyczyny zagrożeń w budownictwie?

 

Niebezpieczeństwa przy robotach budowlanych wynikają przede wszystkim z charakteru tej pracy, a w szczególności:

- z konieczności pracy w obecności wielu ciężkich maszyn;

- prowadzenia prac w trudnych warunkach;

- nieznajomości lub lekceważenia zagrożeń.

 Wśród najczęściej zdarzających się wypadków na budowie występują upadki z wysokości. Spowodowane są przeważnie nie stosowaniem się do zasad bhp, na przykład nie używaniem sprzętu zabezpieczającego (szelki bezpieczeństwa), ale także niewłaściwym nadzorem nad pracami na budowie. Przyczyną może być także niewłaściwe przeszkolenie pracowników, albo, co dość często się zdarza, spożywanie alkoholu na placu budowy. Ciężkie uszkodzenia ciała, a nawet śmierć mogą spowodować nie tylko pracujące na budowie duże maszyny, ale także wadliwie działające narzędzia i sprzęt budowlany (opinie o programie).

 

Często dochodzi też do awarii różnych urządzeń. Próby usuwania ich przez nieodpowiednia osobę najczęściej kończą się tragicznie. Na budowach niejednokrotnie mają miejsce poważne katastrofy budowlane, takie jak np. zawalenie ściany czy stropu pociągające za sobą katastrofalne skutki. Prowadzenie robót budowlanych w sposób, który nie będzie zagrażał zdrowiu i życiu pracowników wymaga przede wszystkim znajomości i przestrzegania zasad bhp przez wszystkich zatrudnionych. Dopiero wspólne zaangażowanie zarówno pracodawców jak i pracowników przyniesie oczekiwane rezultaty.

Najnowsze wpisy

29.05.2024
Projektant budowlany

Projektant budowlany to profesjonalista odpowiedzialny za tworzenie planów budowy budynków i obiektów inżynierskich. Jego praca jest istotna w całym procesie…

28.05.2024
Książka obiektu budowlanego

Książka obiektu budowlanego to dokument służący do systematycznego rejestrowania i archiwizowania wszelkich istotnych informacji dotyczących eksploatacji, konserwacji i remontów budynku.…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami