Blog
Niewielki procent zużycia
W artykule znajdziesz:
Niewielki procent zużycia
Niektóre elementy o stosunkowo niewielkim procencie zużycia są kwalifikowane do naprawy lub wymiany (np. instalacje), ponieważ stan ich określa się jako niezadowalający, zły lub zupełnie zły. Inne, np. mury, stropy i schody ogniotrwałe, zużyte o tyle samo procent określa się jako pozostające w stanie zadowalającym (program uprawnienia budowlane na komputer). Takie zróżnicowanie jest uzasadnione, ponieważ niewielkie nawet zużycie instalacji może powodować zagrożenie życia użytkowników, np. w razie ulatniania się gazu przez nieszczelność instalacji.
Na podstawie przeprowadzonych oględzin i wykonanych badań sporządza się opis techniczny, na podstawie zaś szczegółowych pomiarów wykonuje się rysunki przedstawiające dany obiekt. Rysunki i opis stanowią dokumentację istniejącego stanu, zwaną inwentaryzacją budynku (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Projektowanie robót remontowych można rozpocząć dopiero po wykonaniu inwentaryzacji.
Inwentaryzacja może obejmować cały obiekt, jego segment, fragment, detale, a także parcelę.
Zależnie od zakresu inwentaryzacja może być:
a) całkowita,
b) częściowa.
Zarówno podczas inwentaryzacji całkowitej, jak i częściowej możemy wykonać też inwentaryzację detali architektonicznych, którą nazywamy inwentaryzacją cząstkową.
Inwentaryzacja całkowita, obejmująca cały budynek, polega na wykonaniu opisu i rysunków wszystkich kondygnacji nad- i podziemnych, poddasza, dachu oraz przekrojów pionowych i elewacji budynku. W opisie podajemy wyczerpujące informacje o konstrukcji, wyposażeniu i stanie technicznym elementów budynku oraz wszystkie te istotne okoliczności, których nie można przedstawić na rysunku (uprawnienia budowlane).
Część rysunkowa zawiera zazwyczaj:
- rzuty poziome wszystkich kondygnacji budynku, łącznie z więźbą dachową i rzutem poziomym połaci dachowych wraz z kominami,
- przekroje pionowe wyjaśniające wzajemne powiązania poszczególnych poziomów, wysokości pomieszczeń, grubości stropów, wysokości parapetów, wysokości otworów, układ pionowy schodów,
- widoki wszystkich elewacji,
- plan sytuacyjny budynku i sąsiadującej zabudowy oraz związanego z nim gospodarczo terenu z przylegającymi drogami i ulicami oraz uzbrojeniem (program egzamin ustny).
Sporządzanie inwentaryzacji rysunkowej
Prace podczas wykonywania rysunkowej części inwentaryzacji dzieli się na następujące etapy:
- wykonanie szkicu odręcznego obiektu inwentaryzowanego,
- dokonanie pomiarów,
- wykreślenie rysunków inwentaryzacyjnych na podstawie wykonanych uprzednio szkiców i pomiarów.
Szkice inwentaryzacyjne i pomiary. Inwentaryzację rysunkową rozpoczynamy od odręcznych szkiców z natury poszczególnych przekrojów poziomych, pionowych oraz widoków elewacji. Szkice staramy się wykonać z zachowaniem przybliżonej skali i proporcji (opinie o programie). Szkice powinny być na tyle duże, aby można było na nich dokonać zapisu poszczególnych wymiarów w sposób przejrzysty. Wykonuje się je na arkuszu umieszczonym na sztywnym podkładzie.
W celu sprawnego wykonania pomiarów potrzebna jest grupa trzyosobowa, taśma stalowa, ewentualnie parciana, oraz sztywny przymiar, np. dwumetrowy składany. Jedna z osób przykłada taśmę i trzyma ją przez cały czas dokonywania kolejnych odczytów, druga osoba rozwija taśmę, napina ją i dokonuje odczytów, trzecia osoba nanosi odczytywane wartości na szkic inwentaryzacyjny (segregator aktów prawnych). Pomiary powinny być wykonywane bardzo starannie. Należy mierzyć nie tylko długość wszystkich ścian pomieszczeń, ale także przekątne. Grubość niektórych elementów, np. ścianek działowych bez otworów albo grubość stropów, nie może być mierzona bezpośrednio z natury.
Należy ustalić ich grubość jako różnicę innych uzyskanych z pomiarów wartości, np. różnicę długości ścian wewnątrz i zewnątrz pomieszczeń lub różnicę wysokości pomieszczeń w świetle i wysokości kondygnacji mierzonej na klatce schodowej.
Nie wolno dokonywać pomiarów małymi odcinkami, które następnie się sumuje. Pomiary z natury nigdy nie są idealnie precyzyjne. Drobne błędy mogą powstawać podczas przyłożenia taśmy, jej naciągnięcia i odczytu (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32