Blog
Niewspółmierność efektów
W artykule znajdziesz:
Europa poszukuje regionalnych strategii kształtujących jedność państw : regionów swego kontynentu przy jednoczesnym zachowaniu ich odrębności : różnorodności. Jedną z takich strategii jest koncepcja Europy Bałtyckiej. Polska także poszukuje nowych dróg i możliwości przyspieszenia rozwoju społeczno- gospodarczego. Strategicznym tego wyrazem jest urzeczywistniany proces jej integracji z Europą, postępujący wraz z transformacją ustrojową (program uprawnienia budowlane na komputer).
Uznanie rozwoju regionalnego za istotny czynnik, który przyspiesza i reguluje ten proces oznacza, że:
- integralną częścią strategii rozwoju społeczno-gospodarczego Polski musi być aktywna polityka regionalna oraz współzależne z nią strategie modernizacji i restrukturyzacji regionów;
- w procesie transformacji ustrojowej Polski muszą zostać stworzone warunki umożliwiające prowadzenie takiej aktywnej polityki; stanowić ona będzie jeden z głównych standardów europejskich, które Polska powinna osiągnąć w okresie przygotowawczym (program uprawnienia budowlane na ANDROID);
- ekorozwój jako wyznacznik postępu cywilizacyjnego w XXI wieku musi stanowić istotny element strategii regionalnych;
- idea i strategia ekorozwoju europejskiego przesuwa punkt ciężkości z działań usuwających skutki degradacji środowiska na rzecz działań prewencyjnych, mających zapobiegać degradacji; oznacza to wprowadzenie do obszaru badań poznawczych zupełnie nowych pól (uprawnienia budowlane).
Europejskie przedsięwzięcia na rzecz ekorozwoju przewidują koncentrację swych działań na dwóch najbardziej zagrożonych, wielkich zbiornikach: Morzu Bałtyckim i Morzu Śródziemnym. Sytuacja sozologiczna południowego Bałtyku, która jest pochodną gospodarowania zarówno na lądzie, jak i w środowisku morskim, grozi utratą przez Europę walorów jednego z ważniejszych, wielofunkcyjnych obszarów (program egzamin ustny).
Europejski wymiar
Na ich europejski wymiar składają się co najmniej:
- zróżnicowana struktura środowiska przyrodniczego Pobrzeży i Pojezierzy Południowobałtyckich, która stanowi jedną z najwartościowszych w Europie Północnej stref różnorodności biologicznej;
- korzystne położenie w obszarze funkcjonalnym Bałtyku, umożliwiające stworzenie wokół niego Zielonego Pierścienia (po zintegrowaniu z Pojezierzem Meklemburskim i Pojezierzem Litewskim oraz pasmem przyrodniczo wartościowej przestrzeni nadbałtyckiej);
- unikatowe w Europie wartości rekreacyjne Pojezierzy Południowobałtyckich, umożliwiające rozwój ekoturystyki w rozległej przestrzennie strefie aktywnej biologicznie (opinie o programie).
Europejski wymiar posiada także polska strefa lądowa zlewiska Bałtyku ze względu na rozmiary i skalę ewentualnego zagrożenia, jaką tworzy jej potencjał gospodarczy dla kondycji biologicznej morza. Oznacza to konieczność: udziału kapitału europejskiego w likwidacji ukształtowanych dotychczas źródeł zanieczyszczeń wód Bałtyku; wypracowania i realizacji takiej polityki restrukturyzacji polskiej gospodarki, która dawałaby gwarancje trwałości i niezawodności proekologicznego kierunku rozwoju polskiej przestrzeni ekonomicznej (segregator aktów prawnych).
Niewspółmierność efektów dotychczasowej działalności na rzecz ochrony środowiska w stosunku do europejskiego znaczenia Bałtyku i jego strefy lądowej jest oczywista. Jej źródłem był zarówno zawężony do ekonomicznego system wartości, jak i zapóźnienie cywilizacyjne całej strefy ekonomicznej południowego Bałtyku oraz rozbicie polityczne pojałtańskiej Europy. Dopiero na tym tle można oceniać nieskuteczność podejmowanych działań w skali międzynarodowej i krajowej.
W pierwszym przypadku kończyły się one przeważnie deklaracjami woli politycznej wspólnych działań państw bałtyckich, bez znaczących ekonomicznie przedsięwzięć proekologicznych (promocja 3 w 1). W drugim zaś sprowadzały rolę Polski do opracowywania długookresowych programów rozwoju regionów Polski Północnej (tzw. plan makroregionu nadmorskiego i północno-wschodniego z lat siedemdziesiątych oraz kompleksowy program zagospodarowania Wisły).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32