Blog

17.05.2022

Płyty stropowe

W artykule znajdziesz:

Płyty stropowe

Płyty produkuje się w następujący sposób. Na wózku z podniesioną i zamocowaną platformą ustawia się za pomocą suwnicy formę z ułożoną siatką zbrojeniową lub zbrojeniem prętowym. Po przesunięciu wózka po szynach ustawionych między blokami stołu wibracyjnego do oporu przednich kół w ograniczniku zwalnia się zaczep wózka. Platforma opada w dół i forma ustawia się na podporowych płaszczyznach stołu wibracyjnego, a wózek wraca na miejsce przyjęcia następnej formy (program uprawnienia budowlane na komputer).

Po włączeniu zasypnika przesuwa się on wzdłuż formy i układa w niej pierwszą warstwę mieszanki betonowej. Po pewnym czasie wsuwa się do formy rdzenie formujące kanały; dla ułatwienia tej czynności włącza się stół wibracyjny. Ruch wózka z rdzeniami formującymi przerywa się za pomocą wyłącznika krańcowego (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Po ułożeniu siatki zbrojeniowej i wkładek łącznikowych zamocowuje się górną część tylnego boku formy i rozdzielacz betonu przy ruchu powrotnym układa pozostałą część mieszanki o konsystencji 2-P3 cm. Po powtórnym włączeniu stołu wibracyjnego opuszcza się na formę płytę wibracyjną i włącza jej wibrator. Po zagęszczeniu betonu przerywa się wibrowanie, usuwa z formy rdzenie formujące, podnosi płytę wibracyjną aż do jej zatrzymania wyłącznikiem krańcowym i za pomocą suwnicy zdejmuje formę ze stołu wibracyjnego (uprawnienia budowlane).

Dla zapewnienia przewidzianej projektem grubości warstwy ochronnej podkłada się pod dolną siatkę łub przywiązuje do prętów płytki betonowe, a górną siatkę łączy się w kilku miejscach z dolną chomątkami-haczykami z drutu. Dla uzyskania różnorodnego wykończenia płyt celowe jest ich formowanie zewnętrzną stroną w dół (program egzamin ustny).

Podłużne boki

Urządzenie umożliwia kolejne wykonywanie w sposób automatyczny następujących operacji: doprowadzanie przygotowanej formy na podpory za pomocą układacza, ustawienie boków i wkładek łącznikowych, układanie i wyrównywanie mieszanki betonowej przy użyciu rozdzielacza betonu, jej zagęszczanie trzpieniami wibracyjnymi i wibrowaniem dociążającym, zdejmowanie boków i wyciąganie trzpieni oraz podnoszenie obciążenia. Operacjami tymi steruje z centralnego pulpitu operator, co znacznie zwiększa wydajność urządzeń i pracy, jak również zapewnia lepszą jakość produkcji (szczególnie w przypadku płyt o szerokości do 1990 i długości do 6260 mm). Jednak dla pełnego wykorzystania automatyzowanego formowania szczególnie niezbędne jest zapewnienie stałej urabialności mieszanki (opinie o programie).

Płyty stropowe o formacie pokoju, dokładnych geometrycznych wymiarach i z gotowym podłożem pod właściwą podłogę można formować na maszynie konstrukcji Wszechzwiązkowego Instytutu Naukowo-Badawczego Betonu. Płytę formuje się w zamkniętej pionowej formie, składającej się z podkładu i ruchomej części zawierającej 2 podłużne boki, czołową i górną ściankę. Po ustawieniu zmontowanej formy w pozycji pionowej za pomocą obrotnicy formę wypełnia się mieszanką betonową, którą zagęszcza się. Po tej operacji i po powrocie formy do położenia wyjściowego zdejmuje się jej ruchomą część i podkład z płytą przekazuje do obróbki cieplnej (segregator aktów prawnych).

W celu udoskonalenia konstrukcji wibracyjnych rdzeni formujących i obniżenia nakładów na ich eksploatację została opracowana w Giprostrommaszu z udziałem przedstawicieli fabryki „Strommaszyna” pod kierunkiem inż. M. N. Gorbowieca konstrukcja rdzeni wibracyjnych z urządzeniem wibracyjnym o działaniu mimośrodowo-planetarnym. Takie urządzenie stosuje się na maszynie formującej CM-563M przeznaczonej do wytwarzania żelbetowych płyt z okrągłymi kanałami (o średnicy 159 mm) i natychmiastowym rozformowaniem (promocja 3 w 1).

Poprzeczne boki maszyny są ustawione na obracających się wspornikach i mają otwory do wprowadzania rdzeni formujących, boki podłużne zaś mają przekrój skrzynkowy. Ustawienie w pozycji wyjściowej, przesunięcie podłużnych boków i wyciągnięcie wibracyjnych rdzeni formujących wykonuje się przy prostoliniowym przesuwaniu urządzenia (wózka na czterech kółkach z silnikiem elektrycznym), na którym są one zamocowane. Czołowe boki otwierają się i zamykają przy obracaniu dookoła nie- przesuwnych przegubów.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami