Blog

Okres schnięcia betonu zdjęcie nr 2
14.04.2021

Normy czynnościowe

W artykule znajdziesz:

Normy czynnościowe

Okres schnięcia betonu zdjęcie nr 3
Normy czynnościowe

Normy czynnościowe określają sposoby wykonania powtarzających się czynności np. metody badań, prowadzenia procesów technologicznych itp. (program uprawnienia budowlane na komputer).
Normy przedmiotowe dotyczą w zasadzie powtarzających się przedmiotów produkcji i określają ich rodzaje, jakość, wymiary, opakowanie, sposób przechowywania itp.

W dziedzinie symboliki normy obejmują:
1) znaki matematyczne;
2) oznaczenie wielkości fizycznych;
3) znaki fizyczne, chemiczne, elektrotechniczne itp.
4) jednostki miar.
Symbole i oznaczenia na rysunkach technicznych:
- znaki i skróty pisarskie (np. skróty nazw) (program uprawnienia budowlane na ANDROID);
- symbole fonetyczne;
- znaki rozpoznawcze, informacyjne, instrukcyjne i ostrzegawcze na wytworach przemysłowych, maszynach, urządzeniach itp.
- znaki korektorskie;
- znaki komunikacyjne (drogowe, kolejowe, wodne, lotnicze);
- znaki kartograficzne;
- znaki muzyczne.

Zalecenia normalizacyjne są wydawane przez międzynarodowe organizacje normalizacyjne, lub międzynarodowe organy współpracy gospodarczej (na przykład: zalecenia RWPG). Polski zbiór norm obejmuje obecnie: Polskie Normy (PN), powszechnie obowiązujące, normy branżowe (BN), obowiązujące w określonej branży (niezależnie od przynależności resortowej) oraz normy zakładowe (ZN), obejmujące w jednym, lub kilku zakładach pracy. Oprócz tego działają (do momentu ich unieważnienia) inne dokumenty normalizacyjne między innymi Polskie Normy zalecane, których nie stosowanie nie jest zagrożone sankcjami karnymi, oraz normy resortowe (RN), obowiązujące w jednym resorcie. Układ norm jest w większości krajów ustalony (uprawnienia budowlane).

Międzynarodowe oznaczenia i nazwy

Obowiązujący obecnie układ Polskiej Normy przedmiotowej obejmuje w najogólniejszym przypadku:
- część tytułową, zawierającą numer i tytuł, znak i symbol klasyfikacji dziesiętnej, grupę katalogową, oraz klauzulę o udzieleniu, działaniu i rozpowszechnieniu;
- przedmowę i spis rzeczy (program egzamin ustny);
- wstęp określający przedmiot normy, zakres jej działania, zastosowania itp., oraz inne normy z nią związane;
- sprecyzowanie wymagań technicznych, najczęściej za pomocą wartości liczbowych;
- przepisy dotyczące ewentualnych opakowań;
- przepisy dotyczące transportu i przechowywania;
- przepisy dotyczące wymaganych badań technicznych i sposobu oceny ich wyników.

Każda norma powinna być uzasadniona naukowo, uwzględniając warunki ekonomiczne i poziom techniczny kraju, w którym ma obowiązywać oraz poprawiać istniejący stan rzeczy (opinie o programie).

W większości krajów kapitalistycznych normy nie obowiązują, jednak przemysł stosuje je skrupulatnie z uwagi na osiągane dzięki temu korzyści techniczno-ekonomiczne oraz wymagania instytucji państwowych (wojsko, kolej, poczta, lotnictwo itd.), zamawiające wyroby przemysłowe.
W krajach socjalistycznych, między innymi w Polsce normy są obowiązujące. Prawny charakter normy polega na zakazie produkowania w sposób odmienny niż przewiduje norma.
W Polsce niestosowanie Polskich Norm i norm branżowych jest przestępstwem powodującym sankcje karno-administracyjne, lub karne.

Normy dotyczące wymagań ilościowych, określające nakłady stanowią przedmiot normowania. Obejmują one normy nakładów pracy, nakładów materiałowych i normy środków produkcji.
Normalizacja w ramach RWPG opiera się na bezpośredniej współpracy należących do niej państw, jak również na wykorzystywaniu opracowań organizacji międzynarodowych takich jak: ISO, CEI, CEE (segregator aktów prawnych).
Normalizacja oparta na większej ilości zainteresowanych państw przyczyni się do eliminacji istniejących międzypaństwowych barier technicznych. Wykorzystaniem dotychczas uzyskanych wyników jak również obecnie wykonywanych prac i ich wdrożenie do praktyki przejmuje Stała Komisja Normalizacyjna SKN w ciągu najbliższych lat, która działa w ramach RWPG.

Do roku 1972 zostało opracowane w ramach RWPG ponad 4700 zaleceń normalizacyjnych. Ponieważ w 1971 roku odbyła się XXV sesja Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej, na której przyjęto, że od 1972 roku będą opracowywane dokumenty techniczno-normatywne RWPG w zakresie normalizacji - normy RWPG (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Okres schnięcia betonu zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Okres schnięcia betonu zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Okres schnięcia betonu zdjęcie nr 8 Okres schnięcia betonu zdjęcie nr 9 Okres schnięcia betonu zdjęcie nr 10
Okres schnięcia betonu zdjęcie nr 11
Okres schnięcia betonu zdjęcie nr 12 Okres schnięcia betonu zdjęcie nr 13 Okres schnięcia betonu zdjęcie nr 14
Okres schnięcia betonu zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Okres schnięcia betonu zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Okres schnięcia betonu zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami