Blog

Miał torfowy uprawnienia budowlane zdjęcie nr 2
16.03.2020

Nośność liny

W artykule znajdziesz:

Nośność liny

Miał torfowy uprawnienia budowlane zdjęcie nr 3
Nośność liny

Chcąc określić nośność liny przyjmujemy z katalogu jej wytrzymałość teoretyczną i dzielimy przez współczynnik bezpieczeństwa o wartości do 10 (program uprawnienia budowlane na komputer). Liny pracujące na bębnach lub krążkach oprócz rozciągania podlegają również zginaniu.

Aby siły te nie niszczyły lin, krążki i bębny powinny mieć odpowiednio dużą średnicę. Na pęta używa się lin 6X61 + 1K. Są to liny ciężkie, wykonane z wielu drutów o małej średnicy. Mają one skręty współzwite, gdyż liny o skręcie przeciwzwitym są bardzo sztywne. Liny przechowuje się nawinięte na bębny, krzyżaki lub krążki.

Liny należy magazynować tylko w pomieszczeniach suchych o podłodze drewnianej lub betonowej, aby zapobiec korozji drutów i gniciu rdzenia konopnego. W pomieszczeniu tym temperatura nie powinna przekraczać + 20 C, gdyż w temperaturze wyższej smar może przejść w stan ciekły i wyciekać z liny (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Należy zabezpieczyć liny przed osiadaniem na nich kurzu, piasku i innych części stałych, które mogłyby się zmieszać ze smarem. Aby zapewnić długą pracę lin, należy je okresowo smarować. Używa się do tego celu rzadkiego smaru podgrzanego do temperatury 70-80°C. Linę przed użyciem należy sprawdzić, czy nie występują w niej nadmierna liczba pękniętych drutów, zgniecenia, zwężenia lub spękania, zewnętrzne zużycie drutów lub ich skorodowanie i wreszcie rozkręcenie się liny lub splotu (uprawnienia budowlane).

Żurawie i maszty montażowe. Montaż elementów jest wykonywany przeważnie przez żurawie, rzadziej za pomocą masztów montażowych. Podziemia, stany zerowe budynków, hale i inne budynki niskie są montowane przeważnie przez koparki z osprzętem dźwigowym lub żurawie kołowe i samochodowe (program egzamin ustny).

Do montażu bardzo ciężkich elementów używa się żurawi masztowych lub bramowych. Wysokie budynki montuje się przeważnie za pomocą żurawi wieżowych przejezdnych lub stałych, zaś budynki z elementów przestrzennych o masie dochodzącej do 20 t montuje się suwnicą bramową.

Żurawie montażowe

Żurawie montażowe muszą odpowiadać następującym warunkom:
- udźwig żurawia nie może być mniejszy od ciężaru montowanego elementu, zwiększonego ok. 20% (na zawiesie i zawilgocenie elementu),
- mieć taki zasięg, aby mógł obsłużyć cały budynek lub przewidzianą projektem montażu działkę i aby mógł pobierać elementy wprost ze składu przyobiektcwego,
- wysokość podnoszenia musi być większa od wysokości montażowej obiektu (opinie o programie). Potrzebną wysokość montażową oblicza się w ten sposób, że do wysokości obiektu dodaje się wysokość podnoszonego elementu, długość zawiesia i 60 cm na swobodę umocowania i manewrowania.
Większość żurawi ma zmienny zasięg pracy i w związku z tym również zmienia się udźwig. Zmieniać wysięg pod obciążeniem można we wszystkich żurawiach masztowych, natomiast w żurawiach wieżowych i samojezdnych możliwe jest to tylko w niektórych typach o sterowaniu hydraulicznym, rzadko jeszcze u nas spotykanych. W pozostałych typach zmiany wysięgu dokonuje się, gdy żuraw nie jest obciążony. Wysięg (zasięg) określa się w metrach (segregator aktów prawnych).
Przejezdne żurawie wieżowe i bramowe wymagają ułożenia specjalnego toru. Tor szynowy dla żurawia układa się jak najbliżej montowanego obiektu, jednak z zachowaniem pewnych minimalnych odległości. Tor układa się na wyrównanym podłożu. Pod podkłady wykonuje się podsypkę z tłucznia lub żwiru. Im słabszy jest grunt, tym podsypka powinna być grubsza.

Na gruntach dobrych sypie się 15-20 cm tłucznia, a na gruntach słabszych do 50 cm. Grube podsypki można układać pasmami biegnącymi tylko pod szynami. Rozstaw podkładów zależy od ciężaru żurawia (promocja 3 w 1). Dla żurawi lekkich jest większy, dla ciężkich - mniejszy. Przeciętnie wynosi 40-50 cm.

Prześwit toru żurawia 450 kN-m produkcji krajowej wynosi 3,8 m, a dużych żurawi wieżowych dochodzi do 8-10 m. Odchyłka odległości pomiędzy szynami (rozstawu) nie może być większa niż +3 mm. Odchylenie szyn od poziomu (różnica poziomów dwóch szyn w kierunku poprzecznym) nie może przekraczać 5 mm.

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Miał torfowy uprawnienia budowlane zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Miał torfowy uprawnienia budowlane zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Miał torfowy uprawnienia budowlane zdjęcie nr 8 Miał torfowy uprawnienia budowlane zdjęcie nr 9 Miał torfowy uprawnienia budowlane zdjęcie nr 10
Miał torfowy uprawnienia budowlane zdjęcie nr 11
Miał torfowy uprawnienia budowlane zdjęcie nr 12 Miał torfowy uprawnienia budowlane zdjęcie nr 13 Miał torfowy uprawnienia budowlane zdjęcie nr 14
Miał torfowy uprawnienia budowlane zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Miał torfowy uprawnienia budowlane zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Miał torfowy uprawnienia budowlane zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami