Blog
Nowe normy
W artykule znajdziesz:
Zobowiązuje do ścisłego, zrozumiałego dla technologa i wytwórcy formułowania wymagań architektoniczno-budowlanych. Obecnie są już niedopuszczalne ogólne uwagi pod adresem producenta, dotyczące rozszerzenia asortymentu, polepszenia eksploatacyjnych i estetycznych właściwości materiałów budowlanych, przypominające wymagania kapryśnej bohaterki tołstojowskiej bajki: „Idź tam sam nie wiem dokąd, przynieś to sam nie wiem co…”. A przecież właśnie takie dość często bywają pretensje architektów i budowniczych, kierowane pod adresem przemysłu materiałów budowlanych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Ustalając nowy porządek, pozostawiając duże prawa zleceniodawcy i użytkownikowi produkcji, nowe normy jednocześnie czynią ich odpowiedzialnymi za jakość (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Użytkownik staje się w ten sposób współuczestnikiem procesu produkcyjnego i jeżeli nowy materiał opracowany i wyprodukowany zgodnie z technicznym zleceniem nie zapewni wymaganej niezawodności, długotrwałości i innych właściwości technicznych i estetycznych, oznacza to, że architekt i budowniczy, którzy opracowali lub uzgodnili zlecenie, popełnili błąd i mylnie lub niedostatecznie przedstawili w nim swoje wymagania (uprawnienia budowlane).
Największa trudność w określeniu wymagań architektoniczno-budowlanych w odniesieniu do produkcji przemysłu materiałów i wyrobów budowlanych polega bodaj na tym, że wymagania te powinny odzwierciedlać nie dzisiejsze, dość często alarmujące potrzeby budownictwa, ale jego potrzeby w dniu jutrzejszym. Innymi słowy, w technicznych zleceniach na opracowanie i produkcję nowych rodzajów materiałów budowlanych należy określić prognozowane na 5-10 lat z góry parametry, odzwierciedlające potrzeby budownictwa i architektury w tej palecie materiałowej, która zaledwie po kilku latach stanie się masową produkcją branży (program egzamin ustny).
Zaplecze materiałowe
Produkcja ta będzie potem przez kilka lat (a czasem i dłużej) prowadzona przez zakłady przemysłowe, amortyzując koszty poniesione na jej opracowanie i opanowanie oraz wstrzymując tym samym w jakimś stopniu wdrażanie innego nowego i doskonałego materiału (opinie o programie). Dlatego należy odróżniać wymagania architekta w odniesieniu do wykazu materiałów, którym on posługuje się w danym czasie, od wymagań dla jego przyszłej palety materiałowej. Znajomość tych pierwszych jest mu niezbędna dla doboru materiałów najbardziej stosownych do realizacji konkretnego projektu w dniu dzisiejszym przez porównanie wymaganych i faktycznych parametrów produkcji; znajomość drugich pozwoli mu zamówić i otrzymać po upływie określonego czasu materiał z zawczasu założonymi optymalnymi parametrami właściwości.
Nowoczesna technologia produkcji większości nowych sztucznych materiałów budowlanych, oparta na zastosowaniu maszyn cyfrowych i matematycznych metod planowania eksperymentu, na automatyzacji procesów produkcyjnych i kontroli jakości, pozwala na nowo sformułować i rozwiązać zagadnienie kierowania jakością produkcji przemysłowej oraz stwarzania materiałów i wyrobów budowlanych o wyznaczonych z góry optymalnych właściwościach (segregator aktów prawnych). W tym nowym kierunku prac badawczych i praktycznych czeka główne miejsce na architektów i budowniczych, którzy powinni stać się nie tylko użytkownikami, ale także zleceniodawcami produkcji przemysłu materiałów budowlanych. Właśnie od nich zależy, jakimi powinny być ,,z góry wyznaczone właściwości”, określające jakość materiałów, wyrobów budowlanych i konstrukcji, a w ostatecznym wyniku również jakość architektury miast i wsi.
W ostatnich latach paleta materiałowa radzieckich architektów uzupełniła się licznymi nowymi materiałami i wyrobami, pośród których coraz większe miejsce zajmują materiały oparte na polimerach syntetycznych. Każdego roku wielka chemia dostarcza budowniczym dziesiątków nowych materiałów i wyrobów (promocja 3 w 1). Jak dotrzymać kroku gwałtownemu rozwojowi nauki i techniki, jak przy tym aktywnie wpływać na formowanie zaplecza materiałowego? Jak wpłynąć na jakość masowej produkcji przemysłowej, jak skutecznie ją kontrolować? Te i liczne inne zagadnienia coraz ostrzej wymagają operatywnego rozwiązania i aktywnej ingerencji społeczności architektonicznej.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32