Blog

18.10.2022

Organizacja pracy na budowie

W artykule znajdziesz:

Organizacja pracy na budowie

Wyznaczony przez kierownika budowy pracownik powinien w miarę postępu robót systematycznie nanosić na harmonogramy faktyczne zaawansowanie poszczególnych rodzajów robót za pomocą kolorowych kresek. Umożliwia to kierownikowi budowy szybkie zorientowanie się o postępie robót na każdym obiekcie. Każde opóźnienie lub przyspieszenie robót widoczne jest wówczas na harmonogramie w sposób przejrzysty i jasny (program uprawnienia budowlane na komputer).

W miarę potrzeby kierownik budowy obowiązany jest aktualizować harmonogramy przez wprowadzenie do nich odpowiednich korekt. Równolegle z wprowadzaniem do budownictwa nowych materiałów i nowej techniki konieczne jest zwracanie specjalnej uwagi na polepszenie i udoskonalenie organizacji budowy.

W celu zachowania ciągłości i rytmiczności pracy na budowie, celowe jest opracowanie dla robót wiodących oraz bardziej skomplikowanych harmonogramów szczegółowych pracy specjalistycznych brygad przy uwzględnieniu zasady pracy równomiernej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Organizacja pracy na budowie metodą pracy równomiernej przyczynia się do zwiększenia wydajności, wpływa na skrócenie cyklu budowy i zmniejszenie urządzeń zagospodarowania placu budowy, jak również na skrócenie czasu pracy maszyn, co w efekcie daje duże oszczędności w kosztach (uprawnienia budowlane).

Z drugiej jednak strony stosowanie metody pracy równomiernej stawia większe wymagania kierownictwu budowy. Przy realizacji bowiem budowy tą metodą konieczne jest pełne i terminowe zaopatrzenie budowy w siłę roboczą, materiały i prefabrykaty oraz w maszyny i potrzebne urządzenia, w związku z czym niezbędne jest szczegółowe planowanie przebiegu robót i systematyczna kontrola wykonania zadań. W tym zakresie należycie prowadzona dokumentacja budowy oddaje nieocenione usługi.

Przy opracowywaniu harmonogramu konieczne jest zwrócenie specjalnej uwagi na prawidłowe projektowanie ciągów organizacyjnych pracy równomiernej. Niezbędne jest przy tym uwzględnienie zmienności warunków wykonania robót (wpływ warunków atmosferycznych, absencja robotników, wahania wydajności robotników i inne) (program egzamin ustny).

Wydłużenie okresu trwania cyklu

W przypadku bowiem opóźnienia wykonania jednego procesu na jednej działce powstają zakłócenia w rytmie pracy na budowie i nieuniknione przestoje następnych brygad roboczych. Przeprowadzone na budowach badania wykazały, że zastosowanie krótkich cykli wykonania poszczególnych procesów budowlanych na działkach oraz dużej ilości małych brygad roboczych prowadziło do załamania się rytmiczności pracy i zakłócenia w pracy na budowie (opinie o programie).

Dlatego też zaleca się wydłużenie okresu trwania cyklu (czasu wykonywania poszczególnych procesów na działkach) przynajmniej do około 6 dni. Przy sześciodniowym bowiem cyklu kierownik budowy ma możność, w przypadku zaistniałych zakłóceń, stwierdzić po kilku dniach niezgodności z planowanym przebiegiem robót i przedsięwziąć środki zmierzające do zwiększenia wydajności przed upływem planowanego terminu zakończenia danego cyklu robót (segregator aktów prawnych).

Ponadto ze względu na nieuniknioną absencję konieczne jest przy projektowaniu ciągów zwiększenie liczby robotników o wielkość przeciętnej absencji w stosunku do liczby faktycznie potrzebnej. Wiąże się to z koniecznością tworzenia większych brygad kompleksowych (przynajmniej 10-osobowych), składających się z pracowników wyszkolonych w kilku specjalnościach (np. cieśla-zbrojarz-betoniarz) i wykonujących w miarę potrzeby różne roboty.

Przy stosowaniu dłuższych cykli i użyciu większych brygad kompleksowych zakłócenia w przebiegu robót mogą być w krótkim czasie wyeliminowane i równomierność pracy na budowie przywrócona. Ponadto wskazane jest uwzględnienie w harmonogramie roboczym wzrostu wydajności robotników przy wielokrotnym powtarzaniu się czynności na jednakowych działkach i przy niezmiennym składzie brygad oraz stosowaniu jednakowych metod pracy i maszyn (promocja 3 w 1). Przy wykonywaniu stosunkowo prostych czynności stabilizacja wydajności następuje już po 5-krotnym powtarzaniu pracy, przy czym spadek pracochłonności wynosi do 20%. Sposób ustalenia okresów trwania pracy poszczególnych brygad i koordynacji terminów rozpoczęcia i zakończenia robót na oddzielnych działkach wyjaśnimy na przykładzie.

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami