Blog

Część wieżowa zdjęcie nr 2
12.06.2019

Nowelizacja prawa budowlanego w 2019 roku

W artykule znajdziesz:

Nowelizacja prawa budowlanego w 2019 roku


Prawo budowlane nie było zmieniane w roku 2018, ponieważ zaprotestowały firmy deweloperskie i uznano, że pewne rozwiązania wymagają przemyślenia. W lutym 2019 roku przedstawiony został projekt nowelizacji prawa budowlanego, który zostanie obowiązywać najpóźniej w roku 2020. Ustawa z 22 lutego, która przenosiła do ustawy prawo budowlane dział dotyczący zakresu uprawnień budowlanych, czekała na podpis prezydenta sześć tygodni (https://uprawnienia-budowlane.pl).

Część wieżowa zdjęcie nr 3
Nowelizacja prawa budowlanego w 2019 roku

Podpis został złożony 3 kwietnia, a nowelizacja zacznie obowiązywać w ciągu 14 dni od jej podpisania. Do momentu wejścia w życie tej ustawy Polska Izba Inżynierów Budownictwa nie posiada podstawy prawnej, aby móc nadawać nowe uprawnienia budowlane (program na komputer).

Nowelizacja prawa budowlanego od samego początku wzbudzała sporą krytykę. Inżynierowie chcieli, aby usunięto z niej wcześniejsze błędy związane z zakresem uprawnień budowlanych. Jednym z błędów był zapis dotyczący zabudowy zagrodowej, który wiązał się ze znaczącym ograniczeniem wykonywania zawodu (program na telefon). Kolejnym istotnym błędem było utrzymanie odniesień do kubatury obiektów zamiast do metrów kwadratowych powierzchni obiektu. Jednak w senacie tych błędów nie dostrzeżono, przez co prawo nie zostało zmienione (program egzamin ustny). Senatorowie podkreślali natomiast, że ich zamiarem nie była zmiana prawa, ale przeniesienie rozporządzenia do rangi ustawy, czego wymagał wyrok Trybunału Konstytucyjnego (opinie o programie).

Czas jest bardzo ważny

W przypadku nowelizacji ustawy prawo budowlane czas jest bardzo ważny, ponieważ sesja egzaminacyjna jest już w maju (segregator aktów prawnych). Tymczasem okręgowe komisje kwalifikacyjne nie posiadają przepisów, które określałyby sposób prowadzenia postępowania kwalifikacyjnego. Nie ma ważnych przepisów, które zawierałyby m.in. informacje na temat ogłaszania naboru kandydatów czy specjalności uprawnień budowlanych. Co więcej, nadal prowadzone są prace związane z ustawą o architektach i inżynierach budownictwa. Architekci postulują, aby inżynierowie moli projektować, natomiast inżynierowe chcą mieć uprawnienia do projektowania. Czas pokaże, jakie rozwiązania zostaną wybrane i czy wybory te będą słuszne, czy może znów spotkają się z krytyką (promocja 3  w 1).

Najnowsze wpisy

22.10.2024
Część wieżowa zdjęcie nr 4
Co należy rozumieć przez obiekt budowlany?

Zgodnie z polskim prawem budowlanym, obiekt budowlany to podstawowa jednostka konstrukcyjna. Definicja ta obejmuje trzy główne kategorie. Obiekty budowlane mają…

21.10.2024
Część wieżowa zdjęcie nr 5
Prawo do kierowania budową

Prawo do kierowania budową w Polsce oznacza możliwość wykonania funkcji kierownika budowy na placu zabaw. Aby uzyskać prawo, należy podłączyć…

Część wieżowa zdjęcie nr 8 Część wieżowa zdjęcie nr 9 Część wieżowa zdjęcie nr 10
Część wieżowa zdjęcie nr 11
Część wieżowa zdjęcie nr 12 Część wieżowa zdjęcie nr 13 Część wieżowa zdjęcie nr 14
Część wieżowa zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Część wieżowa zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Część wieżowa zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami