Blog

10.06.2019

Nowelizacja uprawnień budowlanych

W artykule znajdziesz:

Nowelizacja uprawnień budowlanych – co warto wiedzieć?

Rozporządzenie w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie przestało obowiązywać 12 lutego 2019 roku – jest to efekt wyroku Trybunału Konstytucyjnego (https://uprawnienia-budowlane.pl). Początkowo planowano, że przepisy z rozporządzenia zostaną wprowadzone do nowych ustaw o zawodzie inżyniera budownictwa i architekta.

Nowelizacja uprawnień budowlanych

Niestety treść była na tyle niezadowalająca, że Ministerstwu Inwestycji i Rozwoju nie udało się w wymaganym czasie opracować projektów ustaw (program na komputer). Na sejmowej komisji infrastruktury w lutym 2019 roku Artur Soboń ogłosił, że rozmowy z Polską Izbą Inżynierów Budownictwa oraz Izbą Architektów Rzeczpospolitej Polskiej są nadal w toku. W związku z tym, w celu zachowania ciągłości przepisów, zdecydowano je czasowo prowadzić do ustawy Prawo budowlane, na co pozwoliła szybka ścieżka inicjatywy senackiej (program na telefon). Mimo to nowelizacji nie udało się przygotować przez 12 lutego.

Projekt nowelizacji Prawa budowlanego trafił w końcu do Komisji Infrastruktury, a jego pierwsze czytania miał się odbyć 19 lutego. Niestety z powodu braku senatora sprawozdawcy czytanie przesunięto na 20 lutego, a już 22 lutego nowelizacja została uchwalona przez sejm (opinie o programie). Ścieżka legislacyjna wymaga, aby ustawa trafiła następnie do Senaty, po czym na biuro prezydenta. Co ważne, przepisy wejdą w życie dopiero po 14 dniach od ich opublikowania w Dzienniku Ustaw.

Rola czasu

W przypadku tej właśnie nowelizacji czas odgrywa bardzo ważną rolę, ponieważ już w maju odbędzie się sesja egzaminacyjna na uprawnienia budowlane (segregator aktów prawnych). Dla ministerstwa nie jest to oczywiście problem, ponieważ proces legislacyjny do maja na pewno się zakończy. Trzeba jednak pamiętać, że izby inżynierów i architektów muszą do tego czasu ogłosić nabór kandydatów, co trzeba przecież zrobić kilka tygodni wcześniej, a bez odpowiednich przepisów nie jest to możliwe (promocja 3 w 1). Na pewno podpis prezydenta nie będzie końcem batalii związanej z uprawnieniami budowlanymi, ponieważ nadal trwają prace nad ustawami dotyczącymi zawodów inżyniera budownictwa i architekta (program egzamin ustny).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami