Blog

Egzamin ustny jak się przygotować? zdjęcie nr 2
30.05.2018

Nowoczesne funkcjonalne trendy architektoniczne

W artykule znajdziesz:

Nowoczesne funkcjonalne trendy architektoniczne

 
Egzamin ustny jak się przygotować? zdjęcie nr 3
Nowoczesne funkcjonalne trendy architektoniczne

“Logika zaprowadzi Cię z punktu A do punktu B. Wyobraźnia zaprowadzi Cię wszędzie" - te słowa wypowiedziane przez Alberta Einsteina mają olbrzymi, ale pełen pozytywnej energii wydźwięk, zwłaszcza dla projektantów, architektów, którzy granice możliwości określają granicami swojej wyobraźni. Współczesna architektura to minimalistyczny futuryzm połączony z zasadniczą funkcjonalnością.Najważniejszą cechą architekta jest umiejętność słuchania. Architekt tworzy wizualizacje architektoniczne poprzez wsłuchanie się w rzeczywiste potrzeby swojego klienta. Do niego należy znalezienie odpowiedzi w postaci formy architektonicznej (uprawnienia budowlane). Praca projektanta jest więc nieprzewidywalna i odkrywcza, ale zawsze zgodna z panującymi trendami w architekturze. Nowoczesne trendy architektoniczne we współczesnym budownictwie jednorodzinnym w Polsce są ukształtowane przez wymagające przepisy unijne. Przepisy te są nastawione na rozwiązania energooszczędne i proekologiczne. Równie ważną rolę odgrywa konkretny styl życia. Mieszkanie i dom staje się naszym światem.

 

W budynkach spędzamy nawet do 90% czasu. Współczesne budownictwo jednorodzinne to przede wszystkim domy, których nowoczesna forma ma racjonalne wymiary, opracowanie architektoniczne wskazuje na funkcjonalnie wykorzystywane każde miejsce. Wizualizacje architektoniczne wskazują na budynki o prostej bryle, z płaskimi lub dwuspadowymi dachami. Budynki mają zazwyczaj oszczędne, ale nie banalne wykończenie elewacji. Obecnie można zaobserwować tendencję do upraszczania formy domów. A przede wszystkim jej podporządkowaniu zadaniom funkcjonalnym. Ten proces miał swoje początki w epoce modernizmu, w czasach PRL-u występował w formie skarlałej. Obecnie jest widoczny niemal na każdym kroku. Bryła budynku musi być jak najprostsza, dlatego dominują domy o oszczędnej, kubicznej formie. Zazwyczaj są zaprojektowane na planie prostokąta z dwuspadowym dachem bez okapów i lukarn, ale z oknami połaciowymi. Natomiast tendencja do wykorzystywania płaskich dachów jest bezpośrednim nawiązaniem do modernizmu. W trend nowoczesnego minimalizmu i radykalnych uproszczeń bryły domu wpisują się także odpowiednie rozwiązania elewacyjne. Ściany domów stały się więc płaskie (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Pojawiają się balkony francuskie - portfenetry lub drzwi balkonowe, które są zamknięte balustradą połączoną ze ścianą. Cechą charakterystyczną współczesnego budownictwa jednorodzinnego są duże przeszklenia, często poprzez dwie kondygnacje. W kolorystyce i wykończeniach króluje jasnoszary tynk po grafit, antracyt, a nawet czerń - zwłaszcza dachów. Minimalizm elewacji podkreślają takie materiały wykończeniowe jak: drewno, kamień lub klinkier. “Logika zaprowadzi Cię z punktu A do punktu B. Wyobraźnia zaprowadzi Cię wszędzie" - te słowa wypowiedziane przez Alberta Einsteina mają olbrzymi, ale pełen pozytywnej energii wydźwięk, zwłaszcza dla projektantów, architektów, którzy granice możliwości określają granicami swojej wyobraźni.

 

Współczesna architektura to minimalistyczny futuryzm połączony z zasadniczą funkcjonalnością.Najważniejszą cechą architekta jest umiejętność słuchania. Architekt tworzy wizualizacje architektoniczne poprzez wsłuchanie się w rzeczywiste potrzeby swojego klienta. Do niego należy znalezienie odpowiedzi w postaci formy architektonicznej. Praca projektanta jest więc nieprzewidywalna i odkrywcza, ale zawsze zgodna z panującymi trendami w architekturze. Nowoczesne trendy architektoniczne we współczesnym budownictwie jednorodzinnym w Polsce są ukształtowane przez wymagające przepisy unijne. Przepisy te są nastawione na rozwiązania energooszczędne i proekologiczne. Równie ważną rolę odgrywa konkretny styl życia. Mieszkanie i dom staje się naszym światem. W budynkach spędzamy nawet do 90% czasu. Współczesne budownictwo jednorodzinne to przede wszystkim domy, których nowoczesna forma ma racjonalne wymiary, opracowanie architektoniczne wskazuje na funkcjonalnie wykorzystywane każde miejsce. Wizualizacje architektoniczne wskazują na budynki o prostej bryle, z płaskimi lub dwuspadowymi dachami. Budynki mają zazwyczaj oszczędne, ale nie banalne wykończenie elewacji (program uprawnienia budowlane na komputer). Obecnie można zaobserwować tendencję do upraszczania formy domów. A przede wszystkim jej podporządkowaniu zadaniom funkcjonalnym.  Ten proces miał swoje początki w epoce modernizmu, w czasach PRL-u występował w formie skarlałej.

 

Obecnie jest widoczny niemal na każdym kroku. Bryła budynku musi być jak najprostsza, dlatego dominują domy o oszczędnej, kubicznej formie. Zazwyczaj są zaprojektowane na planie prostokąta z dwuspadowym dachem bez okapów i lukarn, ale z oknami połaciowymi. Natomiast tendencja do wykorzystywania płaskich dachów jest bezpośrednim nawiązaniem do modernizmu. W trend nowoczesnego minimalizmu i radykalnych uproszczeń bryły domu wpisują się także odpowiednie rozwiązania elewacyjne. Ściany domów stały się więc płaskie. Pojawiają się balkony francuskie - portfenetry lub drzwi balkonowe, które są zamknięte balustradą połączoną ze ścianą. Cechą charakterystyczną współczesnego budownictwa jednorodzinnego są duże przeszklenia, często poprzez dwie kondygnacje. W kolorystyce i wykończeniach króluje jasnoszary tynk po grafit, antracyt, a nawet czerń - zwłaszcza dachów. Minimalizm elewacji podkreślają takie materiały wykończeniowe jak: drewno, kamień lub klinkier.

Najnowsze wpisy

19.05.2025
Egzamin ustny jak się przygotować? zdjęcie nr 4
Jak wyciszyć ściany, stropy i instalacje?

Aby skutecznie wyciszyć ściany, stropy oraz instalacje, konieczne jest zastosowanie kilku różnych technik i materiałów, które wzajemnie się uzupełniają. Ściana…

12.05.2025
Egzamin ustny jak się przygotować? zdjęcie nr 5
Jak wygląda docieplenie starego domu?

Docieplenie starego domu to proces mający na celu poprawę jego efektywności energetycznej, komfortu cieplnego oraz ochrony konstrukcji przed degradacją. W…

Egzamin ustny jak się przygotować? zdjęcie nr 8 Egzamin ustny jak się przygotować? zdjęcie nr 9 Egzamin ustny jak się przygotować? zdjęcie nr 10
Egzamin ustny jak się przygotować? zdjęcie nr 11
Egzamin ustny jak się przygotować? zdjęcie nr 12 Egzamin ustny jak się przygotować? zdjęcie nr 13 Egzamin ustny jak się przygotować? zdjęcie nr 14
Egzamin ustny jak się przygotować? zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Egzamin ustny jak się przygotować? zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Egzamin ustny jak się przygotować? zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami