Blog

22.05.2021

Elektryczny podgrzewacz wody

W artykule znajdziesz:

Elektryczny podgrzewacz wody

Elektryczny podgrzewacz wody

Zasadniczo każdy elektryczny podgrzewacz wody składa się z kilku podstawowych elementów, takich jak: zasobnik wody, grzejnik elektryczny (przeważnie nurnikowy lub spiralny), układ automatycznej regulacji temperatury wody, armatura i izolacja cieplna. Elektryczne podgrzewacze wody wykonywane są jako i wysokociśnieniowe. W grupie podgrzewaczy niskociśnieniowych rozróżnia się podgrzewacze przelotowe, nieprzelotowe oraz upustowe (program uprawnienia budowlane na komputer).

Zasadę działania wymienionych rodzajów podgrzewaczy. W zasobnikach podgrzewaczy niskociśnieniowych nie występuje pełne ciśnienie panujące w instalacji wodociągowej. W podgrzewaczu przelotowym c. w. u. zostaje wypierana przez wodę zimną napływającą do dolnej części zasobnika i przewód odprowadzający c. w. u. ma zawsze otwarty przelot.
Regulacja temperatury c. w. u. odbywa się w otwartej baterii mieszającej.

Podgrzewacze przelotowe przeznaczone są zasadniczo do zasilania jednego punktu czerpalnego. Temperatura wody w zasobniku regulowana jest przeważnie elementem bimetalicznym. Zasobniki wody powinny być wykonane z materiału odpornego na działanie korozji, np. blachy miedzianej,
stali nierdzewnej czy innego materiału, np. porcelany (podgrzewacze firmy Siemens) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Najmniejsze podgrzewacze przepływowe, tzw. termy, mają pojemność od 2 do 10 dm3; łazienkowe podgrzewacze mają zasobniki o pojemności 80 dm3. Podgrzewacze o większych pojemnościach (ok. 1 m3) stosowane są z reguły w instalacjach technologicznych - restauracjach, pralniach, kuchniach itp.
Podgrzewacze nieprzelotowe przeznaczone są nie tylko do podgrzewania wody do temperatury 60-80°C, lecz również można w nich uzyskiwać stan wrzenia (uprawnienia budowlane). Dlatego też tego typu podgrzewacze stosowane są chętnie w restauracjach, barach, kawiarniach czy nawet pomieszczeniach biurowych.

Podgrzewacze wysokiego ciśnienia

Zasadę pracy podgrzewacza nieprzelotowego ilustruje  jedno z często spotykanych rozwiązań z przezroczystym zasobnikiem wody (program egzamin ustny. W podgrzewaczach tych zasobnik może być całkowicie lub częściowo wypełniony wodą. Wypływ z zasobnika odbywa się pod działaniem hydrostatycznego ciśnienia słupa wody. Na zbiorniku oznaczony jest minimalny poziom wody, poniżej którego nie należy włączać grzejnika elektrycznego, gdyż grozi to jego przepaleniem.

Upustowe podgrzewacze wody można stosować w charakterze podgrzewacza przelotowego lub nieprzelotowego. Przewód upustowy ciepłej wody odprowadzony jest z zasobnika na 2/3 jego wysokości. Po opróżnieniu zasobnika należy ponownie napełnić go otwierając zawór wody zimnej (opinie o programie).
Podgrzewacze wysokiego ciśnienia pracują pod pełnym ciśnieniem wodociągowym; są one przeznaczone do zasilania instalacji z większą liczbą punktów czerpalnych. Podgrzewacze te podlegają ogólnym przepisom dozoru technicznego dotyczącym zabezpieczeń zbiorników ciśnieniowych. Przepisy te jednak nie są w pełni dostosowane do tego typu urządzeń.

Według norm niemieckich (DIN-1988) elektryczne podgrzewacze ciśnieniowe o pojemności do 10 dm3 należy wyposażyć zawór bezpieczeństwa oraz zawór odcinający. Urządzenia o większej pojemności, zgodnie z wymaganiami norm niemieckich, powinny być wyposażone w pełen zestaw armatury kontrolny służy do sprawdzenia, czy na skutek awarii nie nastąpiła przerwa dopływie wody wodociągowej (segregator aktów prawnych).
Pełne zabezpieczenie ciśnieniowych, elektrycznych podgrzewaczy wody, ogólnie o dużej mocy zapewnia układ.

Zasobniki podłączy wyposażone są w dwa termostaty bezpośredniego działania zabezpieczający (promocja 3 w 1). Czujnik termostatu podstawowego należy umieścić średnio ponad grzejnikami elektrycznymi, zaś czujnik termostatu zabezpieczonego w górnej części zasobnika. Termostat podstawowy powinien mieć temperaturę roboczą, natomiast termostat zabezpieczający tempera- o około U) K niższą od temperatury dopuszczalnej.

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami