Blog

Ściany wypełniające zdjęcie nr 2
25.07.2022

Nożyk kieszonkowy

W artykule znajdziesz:

Ściany wypełniające zdjęcie nr 3
Nożyk kieszonkowy

Liczne wypadki okaleczenia dłoni przez ropnie czyli tzw. „odbitu" powodowane były przez nieodpowiednie i niestarannie wykonane trzonki narzędzi. Utarło się zwyczajowo, że każdy używający młota robotnik zawsze sam wykonywał trzonek do niego nieraz przy pomocy zwykłego nożyka kieszonkowego (program uprawnienia budowlane na komputer).

Wynikiem tego były trzonki zupełnie nieodpowiednie i nieogładzone o graniastym nieraz przekroju, osadzone niedbale, z których również młoty często spadały. Liczne wypadki ropnia uważano za chorobę „zawodową" i nie doszukiwano się innej ich przyczyny. Obserwacja wykazała, że przeważna ilość tego rodzaju okaleczeń zdarzała się robotnikom nowoprzyjętym i to z powodu braku doświadczenia w wykonywaniu i osadzaniu trzonków. Dotyczyło to głównie robotników zajętych przy ręcznym tłuczeniu kamienia (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Zwrócono więc uwagę na wykonywanie trzonków w. warsztacie naprawczym, zaopatrzonym w narzędzia odpowiednie do wykonywania i ogładzania trzonków (uprawnienia budowlane). Z doświadczeń robotników o wieloletniej praktyce w tym zawodzie ustalono następujące wytyczne dla wykonywania dobrych trzonków:

  1. Trzonki należy robić z odpowiednio mocnego i sprężystego drzewa.
  2. Trzonek powinien być sprężysty, aby nie przenosił na dłoń uderzeń młota o kamień; dla zwiększenia sprężystości należy podkładać w otwór młota poduszeczki z gumy.
  3. Trzonek trzeba w otwór młotka należycie wprawić i zaklinować w nim (program egzamin ustny).

Urazy i okaleczenia rąk

Urazy i okaleczenia rąk stanowią u kamieniarzy największy odsetek ogółu wypadków w kamieniołomach. Powstają one z różnych przyczyn np. ześlizgu młota, odprysków stali z główki dłuta, odprysków obrabianego kamienia itp. Cierpi na tym lewa ręka kamieniarza pokryta zazwyczaj licznymi bliznami i drobnymi cięciami (opinie o programie). Dla ochrony przeciw temu opracowano typ rękawicy ochronnej, która znalazła powszechne zastosowanie. Wytyczne do tego były następujące:

  1. Dłoń nie powinna być przykryta, aby nie tracić uczucia dotyku.
  2. Dolna jej część jednak winna być osłonięta dla ochrony przed odpryskami.
  • Mały palec winien być całkowicie okapturzony.
  • Palec wskazujący i kciuk powinny być osłonięte częściowo, by nie utrudniać chwytania narzędzi.
  • Zewnętrzna część ręki ma być całkowicie osłonięta.
  • Szybko zużywające się części rękawicy powinny być wymienialne (segregator aktów prawnych).

Rękawice zostały zatwierdzone przez Inspektora Pracy i zastosowane w praktyce. Jako wynik obserwacji i statystyki wypadków, wydane zostały „Przepisy Bezpieczeństwa Pracy" opracowane przy współdziałaniu kierowników kamieniołomów i „Wzorcowni" w Warszawie, które tu przytaczamy. Bezpieczeństwo pracy wymaga przede wszystkim dobrych i odpowiednio utrzymanych narzędzi. Narzędzie powinno być dobrane dla każdego pracownika, zależnie od rodzaju pracy (promocja 3 w 1).

Powierzchnie młotów i narzędzi pobijanych młotami, jak odbijaki, szczeliniaki, szpicaki, kliny, drągi, wiertła itp. nie powinny posiadać spłaszczeń (rozklepów-grzybków) powstałych wskutek częstego pobijania. Spłaszczenia przy uderzeniu dają odpryski stali niebezpieczne dla oczu i rąk oraz powodują zeskakiwanie młota z miejsca uderzanego.

Osadzenie narzędzi na trzonkach powinno być takie, aby spadanie ich z trzonków było niemożliwe. Trzonek winien być ściśle dostosowany do otworu i zaklinowany. Trzonki narzędzi takich jak młoty, młotki rozlupniaki, kilofy, odbijaki, łopaty i widły, powinny mieć odpowiednią długość, przekrój dostosowany do dłoni oraz zupełnie gładką i wygodną dla pracy powierzchnię, któraby nie raziła naskórka. Obsada trzonków ciężkich narzędzi, służących do rozbijania i tłuczenia, jak młoty, babkowe rozlupniaki, kilofy, powinna by zawierać wkładki gumowe, trzonek zaś powinien być możliwie sprężysty, aby nie przekazywał dłoni drgania od uderzeń narzędzia o kamień (odbit).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Ściany wypełniające zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Ściany wypełniające zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Ściany wypełniające zdjęcie nr 8 Ściany wypełniające zdjęcie nr 9 Ściany wypełniające zdjęcie nr 10
Ściany wypełniające zdjęcie nr 11
Ściany wypełniające zdjęcie nr 12 Ściany wypełniające zdjęcie nr 13 Ściany wypełniające zdjęcie nr 14
Ściany wypełniające zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Ściany wypełniające zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Ściany wypełniające zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami