Blog

Beton komórkowy – najważniejsze informacje zdjęcie nr 2
02.02.2022

Obciążenia fundamentów

W artykule znajdziesz:

Obciążenia fundamentów
Obciążenia fundamentów

Przesyłając próbki do laboratorium należy wskazać, jakiego rodzaju badania ma laboratorium przeprowadzić, tj. jakie cechy gruntów ma ustalić (program uprawnienia budowlane na komputer). Gdyby postawienie dla laboratorium wyraźnego zadania sprawiało trudność, można niekiedy ograniczyć się do podania wiadomości, do jakiego celu badania mają służyć, a w tym wypadku trzeba poinformować o charakterze projektowanej budowli i jej konstrukcji, podstawowych jej wymiarach i obciążeniach fundamentów (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Gdy laboratorium otrzymuje tylko dużą ilość różnorodnych próbek gruntów z jakiejkolwiek budowy bez wskazań dodatkowych, wówczas najczęściej musi przeprowadzać dużo badań zbędnych (nieraz zdarzają się nawet wypadki, że zostają starannie przestudiowane próbki takich gruntów, które podlegają następnie usunięciu z dołów fundamentowych). Ponadto, jeżeli przy oddawaniu próbek do laboratorium nie postawi się wyraźnych wymagań, to można otrzymać w wyniku dużo materiału bez praktycznej wartości (uprawnienia budowlane).

W wypadkach większych budowli, a w szczególności przy zabudowaniu nowych terenów jest rzeczą pożądaną, a nieraz konieczną przeprowadzić na miejscu fachowe studia geologiczne. Grunt o tym samym składzie pod względem uziemienia i w zbliżonym stanie pod względem zawilgocenia może mieć różne właściwości mechaniczne w zależności od procesów geologicznych, jakie w swoim czasie przeszedł (program egzamin ustny). Kraj nasz jest o tyle zbadany pod względem geologicznym, że nieraz geolog potrafi z łatwością odkryć w terenie pewne właściwości, które przy oparciu się wyłącznie na wierceniach próbnych mogłyby zostać pominięte i niejednokrotnie ocena gruntów przez geologa może znacznie skrócić badania laboratoryjne sprowadzając je w znacznej części do uzupełnienia i sprawdzenia charakterystyki geologicznej.

Niedługie okresy czasu

Podstawowa metoda badania gruntów, która została wszędzie dość szeroko przyjęta, polega, jak to już zostało opisane, na przeprowadzaniu wierceń, pobieraniu próbek i badaniu ich niekiedy na miejscu, a najczęściej wielu z nich w laboratorium. Metoda ta ma duże zalety, ale i pewne cechy ujemne. A więc wyniki badań w pełni zależą od udatnego pokonania trudności przy pobraniu próbek, należytego ich wyboru i od dostarczenia ich do laboratorium bez nadmiernego zniekształcenia. W tych warunkach zrozumiałe się staje dążenie do szukania sposobów badania gruntów bezpośrednio w terenie. Wspomnimy tu o próbnych obciążeniach gruntu i omówimy niektóre typy sond (opinie o programie).

Swego czasu próbne obciążenia uważano za najprostszy sposób oceny nośności gruntu. Jednakże jak to zostało już omówione, nie można uznać metody próbnych obciążeń za odpowiednią dla potrzeb budownictwa. Trzeba tu jednocześnie zaznaczyć, że w drogownictwie i przy budowie dróg wzlotowych na lotniskach próbne obciążenia zachowują w pełni swą wartość, ze względu na występujące niewielkie powierzchnie obciążeń i niedługie okresy czasu działania tych obciążeń (segregator aktów prawnych).

Do uzupełniających badań gruntów mogą być nieraz użyte sondy najprostszego typu, a więc np. pręt 0 19 mm zakończony wąskim świdrem. Przez wkręcanie takiej sondy w grunt obciążonej nieraz ciężarem do 100 kG można poznać, gdzie zanikają warstwy gruntu występujące w jednym otworze wiertniczym, a nie występujące już w sąsiednim. Badanie takie nie może iść głęboko: przy sprzyjających warunkach najdalej do 10 m.

Holenderscy inżynierowie zaprojektowali sondy, których używają do samodzielnego badania technicznych właściwości gruntów. Sonda taka ma w dolnym końcu umieszczony na żerdzi stożek, którego średnica podstawy równa się ściśle zewnętrznej średnicy rury, wewnątrz której umieszczona jest żerdź (promocja 3 w 1). Rura wraz ze stożkiem wciskana jest w grunt za pomocą lewara- po czym można stożkowi nadać dodatkowe niewielkie posunięcie korzystając z tego lewara i zmierzyć siłę, jaka potrzebna jest do tego ruchu. Przeprowadzając takie próby w bliskich odstępach pionowych można łatwo sporządzić wykres obrazujący opór gruntu na różnych głębokościach.

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Beton komórkowy – najważniejsze informacje zdjęcie nr 3
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Beton komórkowy – najważniejsze informacje zdjęcie nr 4
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Beton komórkowy – najważniejsze informacje zdjęcie nr 7 Beton komórkowy – najważniejsze informacje zdjęcie nr 8 Beton komórkowy – najważniejsze informacje zdjęcie nr 9
Beton komórkowy – najważniejsze informacje zdjęcie nr 10
Beton komórkowy – najważniejsze informacje zdjęcie nr 11 Beton komórkowy – najważniejsze informacje zdjęcie nr 12 Beton komórkowy – najważniejsze informacje zdjęcie nr 13
Beton komórkowy – najważniejsze informacje zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Beton komórkowy – najważniejsze informacje zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Beton komórkowy – najważniejsze informacje zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami