Blog

Elewacja styropianowa zdjęcie nr 2
12.11.2021

Obciążenie budynku

W artykule znajdziesz:

Obciążenie budynku

Elewacja styropianowa zdjęcie nr 3
Obciążenie budynku

Ze ściany lub ławy fundamentowej można wypuścić pręty zbrojenia płyty posadzkowej, pracujące na moment utwierdzenia płyty posadzkowej w murze. Płytę należy obliczać jak płytę swobodnie podpartą lub częściowo utwierdzoną w ścianach zewnętrznych i wewnętrznych budynku, obciążoną z dołu do góry na skutek wyporu wody zmniejszonego o ciężar tej płyty (program uprawnienia budowlane na komputer).
Niektórzy autorzy w przypadkach wątpliwych, gdy istnieje możliwość dalszego osiadania budynku po wykonaniu płyty posadzkowej, zalecają obliczać ją przy założeniu, że będzie ona przekazywać ciśnienie jednostkowe na grunt równe 0,5-0,8 ciśnienia, jakie byłoby przekazywane wówczas, gdyby całe obciążenie budynku rozkładało się na powierzchnię ław fundamentowych i płyty posadzkowej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Ponieważ wzajemne ruchy pionowe budynku i posadzki są w omawianym rozwiązaniu niemożliwe, nie stosuje się więc między ścianami i płytą posadzkową szczeliny dylatacyjnej.
Zarówno w przykładzie pierwszym, jak i w drugim poziom wody gruntowej należy utrzymywać obniżony (najlepiej za pomocą studni rurowych lub filtrów igielnych) do poziomu co najmiej spodu ław fundamentowych przez cały czas trwania robót, aż do chwili osiągnięcia przez beton płyty posadzki wymaganej wytrzymałości (uprawnienia budowlane).
Nie można też dopuścić do podniesienia się poziomu wody gruntowej, zanim ciężar wykonanej części budynku nie zrównoważy wyporu wody. W przeciwnym razie może nastąpić wypłynięcie budynku, co równoznaczne jest z jego zniszczeniem. Przy projektowaniu izolacji należy sprawdzić, czy w ogóle ciężar budynku (bez obciążeń użytkowych) jest dostateczny dla zrównoważenia wyporu wody.
Współczynnik pewności na wypłynięcie nie może być mniejszy od 1,1 (program egzamin ustny).

W celu usuwania wody dostającej się do izolowanych pomieszczeń zaleca się przewidzieć w konstrukcjach dociskowych warstwę drenującą, jak też i rowki do studzienki zbierającej wodę.
Do izolacji budynków przed wodą naporową coraz częściej są używane folie z tworzyw sztucznych.

Warstwy ochrony betonowej

Izolację folią poliizobutylenową przed wodą naporową, pionową (na ścianach pomocniczych) i poziomą na podłożu pod płytę fundamentową obiektu. Na pierwszym planie widoczne są cienkie pasy papy jako warstwy oddzielającej izolację z folii poliizobutylenowej od warstwy ochronnej betonowej (opinie o programie).
Coraz częściej nawet konstrukcje, które wymagają izolacji przeciwwilgociowej lub przed wodą naporową, wykonuje się w postaci elementów prefabrykowanych. Pociąga to za sobą konieczność nieco innego wykonywania na nich izolacji niż na konstrukcjach monolitycznych.

Styki poszczególnych elementów zwykle stanowią jakby rysy w konstrukcji, których rozwartość jest zmienna w zależności od wahań temperatury lub obciążeń konstrukcji. Jeśli chodzi o izolację przeciwwilgociową powłokową, to trzeba liczyć się z tym, że na stykach elementów izolacja powłokowa popęka.
Jeśli chcemy uzyskać szczelność styków, to trzeba wzdłuż nich nakleić paski papy lub folii z tworzyw sztucznych (segregator aktów prawnych).

Jeśli wymagana jest całkowita wodoszczelność konstrukcji, to konieczne jest wykonanie izolacji ciągłej papowej lub z folii z tworzyw sztucznych na całej powierzchni. Izolacja taka konieczna jest np. na stropach prefabrykowanych, na których znajdują się pomieszczenia ,,mokre”, jak natryski, łaźnie, pralnie itp. Na konstrukcjach prefabrykowanych, które mają „klawiszować”, izolację ciągłą papową lub z folii z tworzyw sztucznych wskazane jest wzmocnić, podobnie jak się to czyni na szczelinach dylatacyjnych. Wystarczy tu jednak zwykle jeden dodatkowy pasek wzmacniający (z papy jutowej, folii z tworzywa sztucznego lub folii wytłaczanej metalowej).

Jeśli elementy prefabrykowane trzeba ustawić na izolacji poziomej uprzednio wykonanej, należy to wykonać w sposób następujący (promocja 3 w 1). Na podłożu najpierw należy ułożyć izolację poziomą, zabezpieczyć ją warstwą ochronną betonową i na świeżej zaprawie cementowej ustawić prefabrykat. Następnie wywija się izolację na ściany i wykonuje izolację ścian.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Elewacja styropianowa zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Elewacja styropianowa zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Elewacja styropianowa zdjęcie nr 8 Elewacja styropianowa zdjęcie nr 9 Elewacja styropianowa zdjęcie nr 10
Elewacja styropianowa zdjęcie nr 11
Elewacja styropianowa zdjęcie nr 12 Elewacja styropianowa zdjęcie nr 13 Elewacja styropianowa zdjęcie nr 14
Elewacja styropianowa zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Elewacja styropianowa zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Elewacja styropianowa zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami