Blog
Obciążenie elementu
W artykule znajdziesz:
Zależność między naprężeniami a odkształceniami przy pierwszym statycznym jednoosiowym obciążeniu przedstawiono. Indeksem u (ang. ultimate) oznaczono wartości graniczne uzyskiwane z pomiarów (program uprawnienia budowlane na komputer). Wykres ten wskazuje na następującą charakterystykę odkształcalności betonu:
- znacznie mniejsza odkształcalność graniczna przy rozciąganiu niż przy ściskaniu potwierdza, że beton to typowy materiał kruchy,
- wykres jest krzywoliniowy i jedynie przy bardzo małych naprężeniach zależność można uznać w przybliżeniu za liniową.
Rozważając kolejno dwie grupy odkształceń opóźnionych związane wpływami mechanicznymi i niezależne od nich należy podkreślić, praktycznie zawsze odkształcenia te w konstrukcji nakładają się. Szczecinie silnie uwydatnia się to w konstrukcjach sprężonych, kiedy sprężeni a najczęściej także obciążenie elementu, zachodzi przed zakończeniem, a więc odkształcenia pełzania i skurczu nakładają się (program uprawnienia budowlane na ANDROID). W projektowaniu nie można przewidzieć rzeczywistych warunków otoczenia, a założenia co do stałości tych warunków bardzo odbiegają od rzeczywistości.
Z tych względów w [NI7] współczynniki pełzania i odkształceń skurczu podano jedynie dla dwóch typowych wilgotności otoczenia (wilgotne i suche’. natomiast wprowadzono istotny, łatwy do przewidywania w projektowaniu, czynnik wymiarów elementu, a ściślej, zasadniczego wymiaru opasującego powierzchnię zewnętrzną elementu (uprawnienia budowlane). Oprócz wytrzymałości i odkształcalności betonu, dla celów projektowania, wykonywania i badania konstrukcji sprężonych konieczna jest znajomość sinych cech fizycznych, zwłaszcza przy szczególnych zastosowaniach.
Przyczepność betonu
Przyczepność betonu do stali jest cechą rozumianą dwojako; w znaczeniu węższym chodzi o adhezję stykających się materiałów, a w szerszym o czynniki zapobiegające przerwaniu kontaktu materiałów, np. -wyrwaniu pręta z betonu. W konstrukcjach sprężonych, zwłaszcza strunobetonowych, istotna jest przyczepność w sensie technicznym, czyli zespół zjawisk i czynników, które pozwalają na przekazanie siły naciągu stali na beton (program egzamin ustny). Składają się na to: adhezja, skurcz betonu, docisk stali do betonu, szorstkość i uprofilowanie powierzchniowe stali oraz stan naprężenia w otaczającym betonie. Na przyczepność wpływają niekorzystnie wszelkie powłoki na stali oraz podwyższenie temperatury elementu.
Podstawowa wytrzymałość przyczepnościowa betonu i stali przy pokonaniu sił adhezji odpowiada w ostrożnym przybliżeniu wytrzymałości betonu na rozciąganie; dla betonów wysokiej wytrzymałości wzrost przyczepności jest jednak jeszcze wolniejszy niż wzrost wytrzymałości na rozciąganie (opinie o programie).
Rozszerzalność cieplna betonu jest wypadkową rozszerzalności zaczynu cementowego i kruszywa (zaczyn ma rozszerzalność nieco większą). Obok naturalnej rozszerzalności, w zaczynie zachodzi pęcznienie wywołane zmniejszeniem napięcia kapilarnego w wodzie w podwyższonej temperaturze i stąd uzależnienie w pewnym stopniu rozszerzalności od wilgotności betonu. W podwyższonych temperaturach (ponad 300°C) obserwuje się wzrost rozszerzalności, związany głównie z częściową dehydratacją zaczynu cementowego (segregator aktów prawnych).
Rozszerzalność wyraża się współczynnikiem liniowej rozszerzalności aT, który dla betonów na różnych kruszywach i w różnych temperaturach wynosi (0,9H-1,5) • 10-5 na stopień. W obliczeniach przyjmuje się dla przedziału temperatur ( 20-H100°C) wartość aT = 1 • 10~: na stopień. Niższe wartości cechują betony na kruszywach wapiennych i lekkich. Ciepło właściwe betonu wynosi 850^-1150 J/(kg • °C) i jest wyższe dla betonów wilgotnych i betonów w podwyższonej temperaturze. Przewodność termiczna betonów zwartych jest znaczna i silnie zależy od rodzaju kruszywa oraz zawilgocenia betonu. Największą przewodność wykazują betony na kruszywach wapiennych, a najniższą na lekkich kruszywach porowatych. Obecność zbrojenia dodatkowo zwiększa przewodność (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32