Blog

Brak prawidłowego uszczelnienia zdjęcie nr 2
24.12.2020

Obciążenie gruntem

W artykule znajdziesz:

Obciążenie gruntem

Brak prawidłowego uszczelnienia zdjęcie nr 3
Obciążenie gruntem

Obciążenie gruntem występuje przy fundamentach typu skrzyniowego, przy piecach wgłębnych, gdy mają one wnęki wykonane w ścianach pionowych, nad których stropami zalega nieraz warstw-a gruntu o znacznej grubości (program uprawnienia budowlane na komputer).

Również i parcie ziemi niekiedy staje się obciążeniem zasadniczym; przyjmuje się tak wówczas gdy głębokość fundamentów jest znaczna i dochodzi do 10 m, jak np. w piecach wgłębnych.
Obciążenie naziomu w warunkach hutniczych osiąga znaczne wartości (zabudowane ciężkie obiekty, składowiska wlewków, złomu itd.). W tym przypadku obciążenie naziomu może należeć do obciążeń zasadniczych. W podanym podziale obciążeń występuje ono zarówno w obciążeniach stałych, zmiennych długotrwałych i zmiennych krótkotrwałych (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Pierwszy przypadek dotyczy zabudowanych obiektów (urządzeń, budynków itd.), drugi takich rejonów jak składowiska, magazyny itd., a trzeci stanowisk roboczych, pasów komunikacyjnych itp.

Obciążenie wsadem jest różne w zależności od rodzaju wsadu i waha się od kilkudziesięciu kG/m2 do kilku T/m2 rzutu poziomego trzonu pieca. Najcięższym wsadem w hutnictwie są wlewki. Obciążenie wdówkami w piecach wgłębnych dochodzi do 5 T m2 rzutu poziomego trzonu (uprawnienia budowlane).
Przypadek, gdy fundament nagrzewa się bezpośrednio od medium grzewczego pieca (spaliny, atmosfera ochronna) zachodzi najczęściej wtedy, gdy fundament stanowi zarazem trzon pieca. Występuje to w suszarniach lub piecach o niższej temperaturze grzania (najwyżej do górnej granicy średnich temperatur, tj. do 900°C).

Przez przewodnictwo nagrzewają się najczęściej fundamenty przy bezpośrednim ustawieniu na nich pieców. Również w ten sposób nagrzewają się części fundamentu przylegające bezpośrednio do powierzchni pieca (program egzamin ustny). Może to być np. ściana fundamentu zastępująca opancerzenie stalowe pieca itd. W tym przypadku może nastąpić znaczne nagrzanie fundamentu szczególnie wówczas, gdy fundament z drugiej strony styka się z gruntem, jak to ma miejsce w przypadkach płyty fundamentowej lub ściany zewnętrznej fundamentu skrzyniowego zagłębionego w gruncie. Nagrzewanie się fundamentów przez promieniowanie otworów piecowych ma charakter lokalny i dotyczy zwykle niewielkich powierzchni.

Temperatura fundamentu

W piecach znajdują się różne otwory do ich obsługi technologicznej (opinie o programie). Są to otwory stale lub otwierane na czas potrzebny do przeprowadzenia odpowiedniej czynności. Otwory te odsłaniając wnętrze rozżarzonej komory pieca promieniują intensywnie i mogą w ten sposób znacznie nagrzać znajdujące się na wprost w odpowiednio niewielkiej odległości części fundamentu.
Nagrzewanie się fundamentu przez promieniowanie i konwekcję od zewnętrznych powierzchni pieca należy również brać pod uwagę szczególnie tam, gdzie marny do czynienia z ustrojami statycznie niewyznaczalnymi (wrażliwymi na wpływy termiczne) o dużych wymiarach i w bliskim sąsiedztwie nagrzanych powierzchni pieca (segregator aktów prawnych).

Pod wpływem zmian temperatury fundament ma tendencję do odkształcania się. Jeśli nie ma czynników ograniczających te odkształcenia, mówimy o odkształceniach swobodnych. Czynnikami ograniczającymi te odkształcenia są: obciążenia zewnętrzne działające na fundament oraz oddziaływania gruntu pod fundamentem. Czynniki te, ograniczające swobodę odkształcenia fundamentu, powodują jednocześnie powstanie w nim sił wewnętrznych (sił osiowych, momentów’ zginających i sił poprzecznych). Ponieważ siły te są pochodzenia termicznego, będziemy je w dalszym ciągu nazywać siłami termicznymi.

Oprócz wymienionych sil termicznych, powstających przy współudziale zewnętrznych czynników ograniczających swobodne odkształcenie fundamentów, mamy jeszcze takie, które powstają wyłącznie wskutek działania temperatur na fundament, a mianowicie: nieliniowa zmiana temperatur wzdłuż grubości płyty oraz nierównomierny rozkład temperatur na powierzchni (promocja 3 w 1).
W przypadku gdy pod fundamentem na pewnej jego części wystąpią naprężenia rozciągające.

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Brak prawidłowego uszczelnienia zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Brak prawidłowego uszczelnienia zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Brak prawidłowego uszczelnienia zdjęcie nr 8 Brak prawidłowego uszczelnienia zdjęcie nr 9 Brak prawidłowego uszczelnienia zdjęcie nr 10
Brak prawidłowego uszczelnienia zdjęcie nr 11
Brak prawidłowego uszczelnienia zdjęcie nr 12 Brak prawidłowego uszczelnienia zdjęcie nr 13 Brak prawidłowego uszczelnienia zdjęcie nr 14
Brak prawidłowego uszczelnienia zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Brak prawidłowego uszczelnienia zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Brak prawidłowego uszczelnienia zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami