Blog

Ciepło twardnienia cementów zdjęcie nr 2
03.10.2022

Tensometry elektrooporowe

W artykule znajdziesz:

Ciepło twardnienia cementów zdjęcie nr 3
Tensometry elektrooporowe

Wadą wszystkich wspomnianych dynamo metrów są ich stosunkowo duże wymiary. Wprowadzenie dynamometrów elektrooporowych w konstrukcji których wykorzystano tensometry elektrooporowe jako zasadniczy element pomiarowy umożliwiło ich znaczną miniaturyzację. Przykładem takiego rozwiązania są na przykład czujniki Z. Gergowicza [9] których wymiary zewnętrzne wynoszą: długość 50 mm, szerokość 37 mm i wysokość 6 mm (program uprawnienia budowlane na komputer).

Interesujące dynamometry skonstruowano na Uniwersytecie Stanu Michigan (G. E. Van den Berg [28]), które pozwalają mierzyć naciski panujące w gruncie w różnych kierunkach w rozpatrywanym punkcie. Metody dynamometryczne są używane zarówno w badaniach w skali technicznej, jak i w badaniach modelowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Metoda fotografii rentgenowskiej i metoda elastooptyczna. Fotografię rentgenowską zastosowali w pracach badawczych W. H. Soechne, W. J. Chancellor, R. A. Schmidt [23]. Metodą elastooptyczną posłużył się np. L. Barden [3] przy analizie naprężeń w strefie kontaktowej. Obydwie metody wymagają skali modelowej i specjalnie przygotowanego podłoża modelowego (uprawnienia budowlane).

Metodę obserwacji i pomiaru odkształceń stosował w swych badaniach W. Pogany [19] w laboratorium Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Podłoże gruntowe było przedzielone w regularnych odstępach warstewkanń barwionymi i zmieszane z suchym cementem. Po obciążeniu i odkształceniu nastąpiło zwilżenie podłoża i jego zeskalenie. Na podstawie odkształceń barwionych warstewek można było wnioskować o rozkładzie naprężeń (program egzamin ustny).

Warunki brzegowe

Soechne [23] i Vanden Berg [28] wykazali, że rozkład naprężeń w przestrzeni gruntowej zależy głównie od geometrii zadanego obciążenia czyli od warunków brzegowych. Stwierdzenie to ma doniosłe znaczenie, gdyż wskazuje na stosowalność zasady de Saint-Venanta w przypadku analizy naprężeń w ośrodku gruntowym dla większości gruntów spotykanych w praktyce inżynierskiej. Stąd równanie Laplace’a jest wystarczającym narzędziem analizy matematycznej. Reasumując, założenie o liniowości związków geometrycznych jest w mechanice gruntów w większości przypadków dopuszczalne (opinie o programie).

Drugim istotnym spostrzeżeniem wypływającym z badań doświadczalnych jest występowanie anizotropii ośrodka. Pierwszy zwrócił na to uwagę O. K. Fróhlich [8] już w roku 1934. Zauważył on, że w gruntach piaszczystych naprężenia bardziej .,koncentrują” się w pobliżu osi pionowej obciążenia niż by na to wskazywało rozwiązanie teoretyczne. Potwierdzenie tych obserwacji można znaleźć także w pracach A. E. Cummingsa [7], Stacji Badań Doświadczalnych Dróg Wodnych - Korpus Saperów Armii St. Zj. [27] i R. J. All- wooda (segregator aktów prawnych).

Zasadniczą przyczyną tej anizotropii jest nieliniowość związków fizycznych. Można by ją nazwać anizotropią wtórną gdyż jest efektem działania naprężeń w gruncie, który przed obciążeniem był izotropowy. Grunt taki w procesie obciążania wykazuje wzrost modułu ściśliwości proporcjonalny do rozkładu naprężeń głównych aR. Natomiast H. Borovicka [5] uzyskała zupełnie podobny obraz rozkładu naprężeń normalnych az dla ośrodka wykazującego wzrost modułu ściśliwości z głębokością. W tym przypadku metoda wprowadzenia zastępczego modelu anizotropowego byłaby zawodna.

Na występowanie anizotropii w gruntach spoistych o konsystencjach zwartej i półzwartej wskazują prace H. H. Westergaarda’a [30], W. H. Warda, S. G. Samuelsa i M. E. Butlera [29] oraz Tan Tjong Kje (promocja 3 w 1). Dotyczy to szczególnie gruntów o strukturze warstwowej, a więc głównie iłów. Tutaj obserwuje się szybszy niż według teorii Boussinesqa zanik naprężeń normalnych pionowych, co wskazuje na to, że moduł ściśliwości w kierunku poziomym jest, większy od modułu ściśliwości w kierunku pionowym. Anizotropię tego typu należałoby nazwać anizotropią .strukturalną jako, że wynika ona z budowy i genezy gruntu, a nie z nieliniowości związków fizycznych.

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Ciepło twardnienia cementów zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Ciepło twardnienia cementów zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Ciepło twardnienia cementów zdjęcie nr 8 Ciepło twardnienia cementów zdjęcie nr 9 Ciepło twardnienia cementów zdjęcie nr 10
Ciepło twardnienia cementów zdjęcie nr 11
Ciepło twardnienia cementów zdjęcie nr 12 Ciepło twardnienia cementów zdjęcie nr 13 Ciepło twardnienia cementów zdjęcie nr 14
Ciepło twardnienia cementów zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Ciepło twardnienia cementów zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Ciepło twardnienia cementów zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami