Blog
Obciążenie stałe
W artykule znajdziesz:
Podłoże pod tym budynkiem jest podobne do podłoża pod budynkiem studenckim MIT z jednym istotnym wyjątkiem. Występuje tu bardzo cienka albo brak w ogóle warstwy piaskowo-żwirowej. Całkowity ciężar budynku wynosi 28- 106 kG, w tym obciążenie stałe 16- 106 kG i zmienne 12 -106 kG. Obciążenie stałe tego budynku jest mniejsze niż budynku studenckiego, głównie dlatego, że zbudowano go z lżejszych materiałów (program uprawnienia budowlane na komputer). Obciążenie zmienne przeciwnie, jest większe z powodu ustawienia ciężkich urządzeń. Za posadowieniem budynku technologicznego na palach, nie zaś na płycie ciągłej, przemówiły trzy główne czynniki:
- ze względu na przeznaczenie budynku nie wymagał wybudowania kondygnacji piwnicznej,
- brak warstwy piasku lub żwiru, na której można by ułożyć płytę fundamentową,
- w obrysie fundamentów znajdowało się wiele urządzeń podziemnych, a zwłaszcza duży kanał z przewodami pary, które w przypadku dużego zagłębienia budowli bardzo utrudniłyby wykonawstwo i podniosłyby koszt budowy (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Na zaprojektowane posadowienie przewidziano 537 pali o nośności 70- 103 kG. Pale wykonano w otworach wierconych do stropu gruntu nośnego i zabezpieczono stalowymi rurami obsadowymi o średnicy 32,5 cm, które następnie wbito w grunt nośny i wypełniono betonem (rura stalowa była zamknięta osłoną zapobiegającą przedostawaniu się gruntu do jej wnętrza) (uprawnienia budowlane). Pale takie nazywamy palami stojącymi (pale te przenoszą obciążenia na grunt nośny jedynie przez stopę, w przeciwieństwie do pali zawieszonych, które w znacznym stopniu przenoszą nacisk przez powierzchnie boczne) betonowanymi na miejscu budowy (w przeciwieństwie do pali prefabrykowanych i następnie zagłębianych). Na długości 3/4 pala wydobywano grunt z otworu za pomocą wiercenia, aby nie powiększać faktycznie objętości gruntu pod budynkiem przez wprowadzenie pali.
Powierzchnia gruntu
Gdyby nie zastosowano wiercenia, powierzchnia gruntu pod budynkiem podniosłaby się prawie o 30 cm w wyniku wprowadzenia do gruntu dodatkowej objętości 537 pali. Podniesienie się powierzchni gruntu byłoby niewskazane, ponieważ spowodowałoby z kolei podniesienie się już wbitych pali oraz mogłoby spowodować uszkodzenie przyległej budowli (program egzamin ustny).
Przy projektowaniu i wykonawstwie pali należało rozwiązać następujące zagadnienia:
- dobrać właściwy rodzaj pali,
- określić największe dopuszczalne obciążenie pala,
- określić właściwy rozstaw pali,
- dobrać właściwą metodę zagłębiania pali,
- określić największe dopuszczalne odchylenie pala od pionu,
- dobrać optymalną kolejność zagłębiania pali,
- określić wpływ zagłębiania pali na budowle sąsiednie (opinie o programie).
Wysokości 10,7 m na warstwie gruntu plastycznego o miąższości 9,8 m. Początkowo zamierzano tu postawić zbiornik zaznaczony na rys. 1-6 linią przerywaną, o średnicy 15,1 m wysokości 17,0 m bezpośrednio na gruncie. Gdyby go posadowiono w ten sposób na gruncie plastycznym, bez specjalnego fundamentu, osiadanie wyniosłoby ponad 1,5 m. Chociaż zbiornik stalowy jest konstrukcją podatną, osiadanie rzędu 1,5 m byłoby zbyt duże (segregator aktów prawnych). Badania warunków gruntowych wykazały, że ekonomicznym rozwiązaniem posadowienia zbiornika będzie wykonanie w tym miejscu nasypu ziemnego w celu wywołania osiadania gruntu plastycznego, a następnie usunięcie tego nasypu i na tak przygotowanym podłożu umieszczenie zbiornika.
Taki sposób nazywamy wstępnym obciążeniem gruntu. Ponieważ obciążenie wstępne miało być usunięte bezpośrednio przed ustawieniem zbiornika, a podłoże pod zbiornikiem doprowadzone do właściwego poziomu, wartość osiadania, jaką wywołało wstępne obciążenie, nie miała szczególnego znaczenia (promocja 3 w 1). Jedyna obawa polegała na tym, aby obciążenie wstępne nie było zbyt duże, gdyż mogłoby spowodować ścięcie gruntu. Gdyby naprężenia ścinające w podłożu przekroczyły opór gruntu na ścinanie, nastąpiłoby jego wypieranie, a więc znaczne przemieszczenia, co z kolei prawdopodobne spowodowałoby naruszenie struktury plastycznego podłoża i mogłoby uszkodzić pobliskie zbiorniki.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32