Blog
Obliczanie wydajności
W artykule znajdziesz:
Obliczanie wydajności
Obliczanie wydajności i dane techniczne środków transportu poziomego i pionowego. W rozdziale tym będą omówione sposoby obliczania wydajności transportu oraz podane będą dane techniczne i eksploatacyjne środków transportu, z wyłączeniem opisu tych środków, który ujęty jest w przedmiocie nauczania „Maszynoznawstwo budowlane”.
Wybór metody organizacji wykonania robót ziemnych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Podstawą dla wyboru właściwej metody organizacji wykonania robót ziemnych jest podział ogólnej masy robót według sposobu wykonania.
Roboty ziemne, jako najbardziej pracochłonne, powinny być w jak największym stopniu zmechanizowane.
O wyborze właściwych maszyn decyduje kształt wykopów, ich głębokość oraz zakres robót (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Wykopy szerokoprzestrzenne wykonywane są zazwyczaj za pomocą różnych typów koparek, które ziemię odspajają i jednocześnie załadowują na środki transportowe. Przy większych głębokościach ziemię wybiera się pasami, których grubość dostosowana jest do wysokości odspajania koparki, wykonującej roboty.
Wyrównanie i plantowanie terenu dokonywane jest za pomocą spycharek, równiarek i zgarniarek. Zasypywanie rowów i wykopów wąsko-przestrzennych wykonuje się spycharkami.
Przy robotach ziemnych stosuje się podział na działki tylko w tym przypadku, gdy równolegle prowadzone są inne roboty (uprawnienia budowlane).
Wiadomości dotyczące metod wykonywania robót ziemnych sposobem ręcznym i mechanicznym.
Roboty murowe określamy jako roboty prowadzące wówczas, gdy budujemy obiekt o ścianach nośnych murowanych. Ponieważ w tym przypadku od przebiegu robót murowych zależy przebieg innych robót, możemy powiedzieć, że podstawowym warunkiem prawidłowego i sprawnego przebiegu wykonania budynku o ścianach nośnych murowanych jest należyta organizacja robót murowych. Wypełniając ten warunek, przyśpieszamy wykonanie pozostałych robót, a w wyniku tego skracamy czas trwania budowy. Z powyższego jasno wynika, że przed przystąpieniem do realizacji budynku o ścianach nośnych murowanych, należy dokładnie opracować zagadnienie organizacji robót murowych, w oparciu o naukowe podstawy poznane w rozdziale dotyczącym wykonania robót metodą pracy równomiernej (program egzamin ustny).
Filary i słupy
Przy omawianiu organizacji robót murowych pominiemy zagadnienia dotyczące: zasad budowy murów, wiązania cegieł i wykonawstwa robót murowych, łącznie z murowaniem systemem indywidualnym i zespołowym, oraz zagadnienia przygotowania, składowania rusztowań i transportu materiałów dla robót murowych, ponieważ zagadnienia te należą do przedmiotu nauczania „Ustroje budowlane” i „Roboty budowlane”. Natomiast omówimy zagadnienia następujące:
a. Ustalenie właściwych zespołów roboczych w zależności od rodzaju wykonywanych murów i wielkości frontu roboczego (opinie o programie).
b. Racjonalne urządzenie stanowiska roboczego.
c. Odpowiedni podział obiektu na działki robocze, umożliwiające brygadom pracę ciągłą i równomierną.
Jeżeli chodzi o pierwsze zagadnienie, to jest ustalenie właściwych zespołów roboczych oraz przyjęcie metody murowania, to rozwiązanie możemy znaleźć w projekcie budynku. Metoda wykonywania robót i ewentualny skład zespołu zależy od rodzaju i ilości murów przewidzianych do wykonania. Można ogólnie przyjąć, że wszelkie bardziej skomplikowane konstrukcje murowe, jak sklepienia, filary i słupy oraz profilowane gzymsy, wymagają pracy indywidualnej, natomiast wszelkie pozostałe roboty murowe wykonują zespoły murarskie (segregator aktów prawnych).
Z nauki robót budowlanych wiemy, że zespoły mogą być dwójkowe, trójkowe i wieloosobowe. W przedmiocie nauczania „Ustroje i roboty budowlane” omówione są również: podział czynności między członków tych zespołów oraz zasady organizacji zespołów.
Jeżeli chodzi o wybór takiego czy innego rodzaju zespołu dla wykonania robót murowych, to należy kierować się następującymi wytycznymi: powszechnie stosowany jest zespół dwójkowy, który, jak wiadomo, składa się z jednego murarza i jednego pomocnika (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32