Blog

Podtorze jezdni zdjęcie nr 2
18.12.2020

Obliczenia elementów mostów samowyładowczych

W artykule znajdziesz:

Obliczenia elementów mostów samowyładowczych

Podtorze jezdni zdjęcie nr 3
Obliczenia elementów mostów samowyładowczych

Zadaniem mostu samowyładowczego jest więc przeniesienie obciążeń wynikających z przejazdu wagonu piaskowego po torowisku oraz równoczesnego toczenia się krążków po prowadnikach (program uprawnienia budowlane na komputer).
W zasadzie urządzenia samowyładowcze projektuje się w konstrukcji stalowej, jednak w latach pięćdziesiątych zbudowano kilka mostów w konstrukcji żelbetowej, ze względu na wymagania oszczędnościowe dotyczące stosowania stali.

Konstrukcję żelbetową mostu samowyładowczego stanowią poprzeczne ramy stężone górą i na poziomie prowadnic podłużnymi ryglami. Ramy powiązane z belką nośną tworzą przęsła mostu. Do ram przymocowane są na odpowiednich poziomach prowadniki dla krążków wagonowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Konstrukcja nośna mostu samowyładowczego oparta jest na fundamentach zewnętrznych, a wewnątrz - w zależności od typu zbiornika - na filarze mostowym lub na budynku zmywczym, jeśli jest on usytuowany w środku zbiornika.

Obliczenia elementów mostów samowyładowczych przeprowadza się w podobny sposób jak dla mostów kolejowych, z tym że występują tutaj specyficzne obciążenia dynamiczne od najeżdżających na prowadniki krążków wagonowych, dla których wymagane jest zwiększenie współczynnika dynamicznego do wartości

W budynku zmywczym mieszczą się urządzenia przygotowujące mieszaninę podsadzkową do transportu rurowego: pompy wodne, monitory do rozmywania materiałów podsadzkowych, dysze, dozownik kamienia, krata do zatrzymywania nadziarna, urządzenia do powrotnego transportu wybranych brył na powierzchnię, skrzynia zmywcza z lejem (uprawnienia budowlane).

Budynek zmywczy

Konstrukcje budynku zmywczego stanowią, w zależności od typu, ściany żelbetowe posadowione poniżej dna zbiornika na materiały podsadzkowe, stropy, na których umieszczone są urządzenia technologiczne - z wydzielonym pionem komunikacyjnym - oraz pokrycia dachowe.
W zbiornikach cylindrycznych, gdy pomieszczenia urządzeń zmywczych znajdują się z boku zbiornika, jedną ze ścian jest ściana zbiornika, a drugą jest ściana oddzielająca pomieszczenia na kamień odpadowy od pomieszczenia na piasek. Urządzenia zmywcze znajdują się wtedy poniżej komory na kamień odpadowy (program egzamin ustny).

W przypadku budynku zmywczego usytuowanego w środku podsadzkowni stanowi on niezależną konstrukcję, na której oparty jest most samowyładowczy. Ponad dyszami zmywczymi, od strony zbiornika wykonuje się osobny wykusz, dzięki któremu przy napełnionym zbiorniku tworzy się skarpa piasku, rozmywana przez dysze. Dolna część budynku zmywczego wykorzystana jest jako skrzynia zmywcza, w której mieszanina materiałów podsadzkowych z wody uzyskuje konsystencję umożliwiającą transport rurowy.
Obciążenia działające na elementy budynku zmywczego pochodzą od urządzeń technologicznych oraz parcia materiałów podsadzkowych na ściany pionowe budynku, wykusz i dno komory kamienia odpadowego (opinie o programie).

Gdy budynek zmywczy usytuowany jest w środku zbiornika, działają nań ponadto reakcje mostu podsadzkowego (jak na filar mostowy). Bliższe dane o mostach samowyładowczych można znaleźć w normatywie.

W zbiornikach wodnych magazynuje się wodę niezbędną do wytworzenia mieszaniny podsadzkowej (segregator aktów prawnych). Ich pojemność uzależniona jest od zapotrzebowania wody do podsadzki i dostawy wody podsadzkowej. W przypadku dostawy wody kopalnianej wykonywany jest zbiornik dwukomorowy, umożliwiający usuwanie osadzających się zanieczyszczeń.
Zbiorniki wodne wykonuje się, w zależności od warunków gruntowych, jako ziemne lub żelbetowe.

Zbiorniki ziemne mogą być sytuowane jedynie na gruntach nieprzepuszczalnych (promocja 3 w 1). Dno zbiornika i skarpy boczne uszczelnia się przez ułożenie na 30-centymetrowej warstwie gliniasto-piaszczystej warstwy betonu o grubości 20 cm, gęsto dylatowanej w obu kierunkach. Innym rodzajem uszczelnienia zbiornika jest ułożenie papy na płytach betonowych z tym, że papę zabezpiecza się od strony wody płytami ułożonymi na lepiku.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Podtorze jezdni zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Podtorze jezdni zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Podtorze jezdni zdjęcie nr 8 Podtorze jezdni zdjęcie nr 9 Podtorze jezdni zdjęcie nr 10
Podtorze jezdni zdjęcie nr 11
Podtorze jezdni zdjęcie nr 12 Podtorze jezdni zdjęcie nr 13 Podtorze jezdni zdjęcie nr 14
Podtorze jezdni zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Podtorze jezdni zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Podtorze jezdni zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami