Blog
Obliczenia podpory
W artykule znajdziesz:
Obliczenia podpory
Obliczenia podpory komplikują się, gdy oprócz zmiany pochylenia rurociąg, w płaszczyźnie pionowej następuje zmiana kierunku trasy rurociągu w płaszczyźnie poziomej. Obszerniejsze objaśnienia dotyczące obliczania podpór stałych i przelotowych można znaleźć w specjalistycznych podręcznikach (program uprawnienia budowlane na komputer).
Sztywne połączenie odcinka rurociągu z betonem podpory uzyskuje się przez dospawame odpowiednich kotew do rurociągu, założenia na rurę kołnierzy itp. Wymiary podpór i ich objętość są niejednokrotnie pokaźne. Niezbędną masę uzyskuje się wypełniając część korpusu podpory dla oszczędności chudym betonem lub kamieniem.
Komora wyrównawcza jest nader istotnym elementem składowym ciśnieniowego systemu doprowadzającego wodę do siłowni wysokiego spadu (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Stanowi ona budowlę wykonaną z reguły w postaci pionowego szybu, umieszczonego w miejscu połączenia sztolni dopływowej z rurociągiem ciśnieniowym, a więc w miejscu, gdzie następuje gwałtowna zmiana spadku na trasie doprowadzenia wody. Komora wyrównawcza spełnia następujące trzy zasadnicze zadania:
a) w przypadku nagłego i całkowitego wyłączenia siłowni z systemu energetycznego ma nie dopuścić do powstania uderzenia hydraulicznego większego od określonego warunkami pracy siłowni i wytrzymałością sztolni oraz rurociągów ciśnieniowych siłowni; warunek ten, a także elementy konstrukcyjne komory wyrównawczej wyznaczają maksymalne podniesienie zwierciadła wody w komorze,
b) w przypadku nagłego wzrostu obciążenia siłowni komora wyrównawcza ma zapobiec nadmiernemu obniżeniu ciśnień w sztolni, co ogranicza ekstremalne obniżenie poziomu wody w komorze (uprawnienia budowlane),
c) w przypadku nieznacznych zmian mocy w czasie pracy siłowni powinna eliminować i szybko „gasić” powstałe oscylacje ciśnień, które mogą reprodukować się przez dłuższy okres czasu i w konsekwencji wywoływać niekorzystną pulsację mocy w systemie energetycznym.
Dla uzyskania najbardziej skutecznego działania komory wyrównawczej rozwinięto kilka koncepcji jej konstrukcji.
Pomijając drugorzędne szczegóły, można wydzielić cztery zasadnicze typy komór wyrównawczych. Są to: komory proste, komory z dławieniem, komory różnicowe i komory przelewowe. Prototypem powyższych urządzeń są komory proste (program egzamin ustny).
Komory z dławieniem
Komory z dławieniem są udoskonalonym typem komór prostych, zaś komory różnicowe stanowią udoskonalenie komór z dławieniem. Komory przelewowe są pewną odmianą komór różnicowych.
W wyniku postępu technicznego te zasadnicze typy komór wyrównawczych ulegają dalszym modyfikacjom i udoskonaleniom, uzyskiwanym przez dodatkowe wyposażenie komór w odpowiednie urządzenia hydrotechniczne, w skład których wchodzą zbiorniki ekspansyjne i przelewy dla wód jałowych (opinie o programie).
W rozwiązaniu ze zbiornikami sama komora wyrównawcza stanowi stosunkowo wąski szyb połączony u góry z górnym zbiornikiem ekspansyjnym, u podstawy - z dolnym zbiornikiem ekspansyjnym. Dna zbiorników ekspansyjnych powinny leżeć odpowiednio blisko maksymalnego i minimalnego poziomu wody w komorze. Górny zbiornik służy do magazynowania wody w czasie nagłego wyłączenia maszyn, podczas gdy dolny zbiornik służy do zasilania w wodę rurociągów ciśnieniowych w momencie rozruchu i pełnego obciążenia jednostek prądotwórczych siłowni. Założenie zbiorników ekspansyjnych ma na celu ogólne zmniejszenie objętości komory wyrównawczej, a co za tym idzie i zmniejszenie nakładów. Na tej drodze dochodzi się do oszczędności rzędu na robotach budowlanych i skalnych (segregator aktów prawnych).
W celu zmniejszenia objętości górnego zbiornika ekspansyjnego stosuje się przelewy i spusty wód jałowych. Przelew wód jałowych Oczywiście może być instalowany tylko wtedy, gdy warunki topograficzne umożliwiają łatwe odprowadzenie wody poza obręb ciśnieniowego systemu doprowadzającego. Istnienie przelewu pociąga za sobą pewne nieprodukcyjne straty wody oraz dodatkowe koszty na instalowanie upustu (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32