Blog

08.01.2021

Obliczenia statyczne konstrukcji wzmacnianych

W artykule znajdziesz:

Obliczenia statyczne konstrukcji wzmacnianych

 

Obliczenia statyczne konstrukcji wzmacnianych

Jednak w takim przypadku stara żelbetowa konstrukcja wzmacnianego elementu nie może mieć uszkodzeń lub wad, obniżających jego nośność. Jeśli w istniejącym elemencie nie można należycie naprawić uszkodzeń przed jego wzmacniającym obetonowaniem (np. wskutek znacznego zaawansowania korozji starego zbrojenia lub betonu), to, zależnie od aktualnego stanu elementu, można dla niego przyjąć odpowiednio zmniejszone naprężenia dopuszczalne i wraz z betonem wzmacniającym wymiarować go jak przekrój zespolony bądź też w ogóle pominąć pracę starego elementu, przyjmując że pełne obciążenie przejmie część wzmacniająca (program uprawnienia budowlane na komputer).

Stosując przyspawanie elementu zbrojenia uzupełniającego do istniejącego starego we wzmacnianym elemencie, należy mieć na uwadze możliwość uszkodzenia (częściowego przepalenia) starego zbrojenia. W związku z tym przyjmuje się do obliczeń odpowiednio zmniejszony przekrój starego zbrojenia podłużnego, jednak nie więcej niż o 25%.

Również ze względu na możliwość nierównomiernego przejmowania obciążeń przez element stary i dobetonowaną do niego część nową, wskazane jest powiększenie wymaganego przekroju zbrojenia poprzecznego we wzmacnianym elemencie, ale także nie więcej niż o 25% (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Obliczenia statyczne konstrukcji wzmacnianych, a szczególnie odbudowywanych po ich poważniejszych uszkodzeniach, wymagają szerszego ujęcia niż konstrukcji nowo projektowanych. Chodzi tu głównie o rozpatrzenie i obliczeniowe uwzględnienie schematów statycznych w kolejnych stadiach prowadzenia robót wzmacniających, w nawiązaniu do pierwotnego stanu konstrukcji.
Wprowadzając obciążenie elementów konstrukcyjnych na okres prowadzenia robót wzmacniających wytwarza się w konstrukcji inne schematy statyczne i obciążenia aniżeli te, na jakie została zaprojektowana (uprawnienia budowlane).

Również np. w wyniku zniszczenia jednego przęsła belki ciągłej lub w wieloprzęsłowej ramie wskutek większego osiadania jednego słupa niż pozostałych, powstają nowe schematy statyczne konstrukcji, o zmienionych wartościach sił podłużnych, poprzecznych oraz momentów, powodując w stali i betonie dodatkowe naprężenia.
Poza zmianą schematu statycznego, na wspomniane naprężenia dodatkowe istotny wpływ ma wzajemny stosunek obciążenia zmiennego do stałego. Wartość obciążenia zmiennego konstrukcji w czasie jej wzmacniania może ulegać zmianom i może się różnić od wartości występujących w konstrukcji przed i po jej wzmocnieniu.

Zakres obciążeń stałych

W zakresie obciążeń stałych należy uwzględnić ciężar własny wzmacnianego elementu oraz inne obciążenia, jak podłoga, ściany wypełniające i działowe, które w okresie wzmacniania konstrukcji mogą być częściowo lub też całkowicie usunięte (program egzamin ustny).
Zatem, projektując wzmocnienie konstrukcji lub jej częściową odbudowę, należy rozpatrzyć odpowiednie schematy statyczne, aktualne dla okresów:
a) przed uszkodzeniem konstrukcji,
b) po uszkodzeniu konstrukcji przed jej odbudową czy też wzmacnianiem,
c) w czasie odbudowy lub wzmacniania konstrukcji,
d) po zakończonej rekonstrukcji.

W każdym z wymienionych stadiów konstrukcja nie może być narażona na szkodliwe odkształcenia, a naprężenia w stali i betonie nie mogą przekraczać wartości dopuszczalnych (opinie o programie).
Wzmacnianie stropów żelbetowych przez częściowe sprężanie. Wzmacnianie zginanych elementów konstrukcji żelbetowych można uzyskać przez ich całkowite lub częściowe sprężanie.
Przy całkowitym sprężaniu takich elementów nie uwzględnia się nośności istniejącego w nich zbrojenia wiotkiego, a pełne obciążenie przenoszą zaprojektowane kable wzmacniające (segregator aktów prawnych). Ten sposób wzmocnienia elementów zginanych jest prosty i dlatego bywa zwykle stosowany.

Jednak całkowite sprężanie może być racjonalne w zastosowaniu do pojedynczych, tj. nielicznych elementów, gdyż wtedy zwiększone zużycie stali kablowej nie stanowi istotnego problemu. Natomiast przy znacznej liczbie wzmacnianych belek, np. w większych stropach, jest ekonomicznie uzasadnione zastosowanie sprężania częściowego, gdyż pozwala ono wydatnie zmniejszyć ogólną ilość potrzebnej stali sprężającej (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami