Blog
Obliczenie liczby zespołów
W artykule znajdziesz:
Obliczenie liczby zespołów
Pas drugi i trzeci, a przy wysokich kondygnacjach i dalsze pasy, wykonywane są z poziomu pomostów rusztowań ustawionych wg schematu. A zatem, jeżeli murarze wznieśli mur na wysokość 1,0-1,10 m na jednej działce w pierwszym dniu, to w drugim dniu muszą przejść na działkę drugą, aby umożliwić cieślom wykonanie rusztowań w tym samym dniu na działce pierwszej (program uprawnienia budowlane na komputer).
Dalej następuje kolejne przechodzenie brygad, tak że w 3 dniu murarze pracować będą przy wznoszeniu murów na drugim pasie pierwszej działki, a cieśle będą ustawiali rusztowanie na pierwszym pasie drugiej działki.
Obliczenie liczby zespołów. Liczba zespołów powinna być tak obliczona, aby murowanie jednego pasa na jednej działce trwało pełną zmianę, bez konieczności przechodzenia w ciągu zmiany roboczej na drugą działkę. Zachodzi więc konieczność obliczenia frontu robót jednego zespołu. W tym wypadku frontem robót jednego zespołu będziemy nazywać ilość mb muru, która może być wykonana przez zespół na wysokość 1 pasa w ciągu 1 zmiany (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Długość frontu zależy przede wszystkim od wydajności dziennej zespołu i od grubości muru.
Metody organizacji robót murowych. Poszczególne czynności, związane z robotami murowymi, powinny być tak zharmonizowane, aby można było osiągnąć maksymalną wydajność pracy, a jednocześnie, aby zachowana była ciągłość i równomierność pracy.
W skład procesu roboczego robót murowych wchodzą następujące czynności:
a. dostarczanie materiałów z placu budowy na stanowisko robocze murarza;
b. murowanie;
c. ustawianie względnie przestawianie rusztowań (uprawnienia budowlane).
Czynności te wykonywane są przez robotników o odrębnych specjalnościach. Dla zachowania ciągłości pracy należy ją zorganizować w taki sposób, aby na jednym stanowisku roboczym znaj- dowala się w danym czasie tylko jedna grupa robocza wykonująca jedną czynność.
Jak wynika z naszego rozumowania, chodzi tu o zastosowanie znanych już nam zasad pracy równomiernej.
Czynności murowania
Ponieważ dostarczaniem materiałów zajmuje się grupa robotników transportowych, ustawianiem i przestawianiem rusztowań - zespół ciesielski, murowanie natomiast jest wykonywane przez zespół murarski, należałoby w zasadzie każdą z tych prac prowadzić na oddzielnym stanowisku roboczym (program egzamin ustny).
Jednakże praktycznie nie jest możliwe całkowite oddzielenie czynności dostarczania materiałów od czynności murowania, gdyż nie jesteśmy w stanie dostarczyć całkowitego zapasu materiałów od razu na całą działkę. Nie jest to możliwe z dwóch powodów: po pierwsze - z powodu nadmiernego obciążenia stropów i rusztowań, po drugie - zaprawa nie może zbyt długo pozostawać bez użycia, gdyż tężeje i nie nadaje się później do zużytkowania (opinie o programie).
Wobec tego materiał musi być stale uzupełniany w czasie murowania, a zapas materiałów na miejscu roboczym powinien wystarczyć na l-f-3 godzin murowania.
Przyjmując powyższą zasadę możemy teraz rozważyć dwie metody organizacyjne:
Łączymy dwie czynności: dostarczanie materiałów i murowanie. Znaczy to, że będziemy wykonywać czynności te w tym samym czasie i na tym samym stanowisku roboczym. Jest to całkowicie możliwe, gdyż po zaznajomieniu się z urządzeniem stanowiska roboczego wiemy już, iż strefa robocza oddzielona jest od strefy transportowej strefą pośrednią, na której składowany jest materiał (segregator aktów prawnych).
Takie rozwiązanie ma tę zaletę, że grupy robocze murarska i transportowa nie przeszkadzają sobie, pracując na tej samej działce i w tym samym czasie. W tym samym czasie na drugiej działce pracuje również grupa cieśli.
Przy takiej organizacji robót mamy do czynienia z dwu- działkowym systemem murowania.
Ponieważ w tym systemie grupa murarska i transportowa pracują na tej samej działce w ciągu tej samej zmiany, grupa transportowa musi rozpocząć pracę o mniej więcej 2 godziny wcześniej od murarskiej, aby murarze mieli przygotowany zapas materiałów już w chwili rozpoczęcia pracy (promocja 3 w 1). Grupa transportowa kończy prace na działce również o 2 godziny wcześniej od murarskiej, po przygotowaniu wszystkich materiałów potrzebnych do końca zmiany.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32