Blog
Zastosowanie silników
W artykule znajdziesz:
Zastosowanie silników
Zastosowanie silników na prąd jednofazowy z sieci oświetleniowej pozwala na zmniejszenie ciężaru i gabarytu silnika, co ułatwia pracę oczyszczania. Moc stosowanych silników wynosi ok. 0,5 kW, a 1500-2800 na minutę, W praktyce przemysłowej stosowane są szczotki tarczowe i cylindryczne lub Stożkowe, Szczotki tarczowe produkowane w kraju odpowiadają normie PN-51/M-65085. stosowane są również tarcze, na które nakłada się papier ścierny. Młotkowanie wykonuje się przy pomocy młotków pneumatycznych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Młotki pneumatyczne wykonują ok. 6000 uderzeń na minutę i zastępują pracę kilku ludzi. Młotkowanie jest zabiegiem szczególnie pracochłonnym. Młotki pneumatyczne powinny mieć ciężar nie przekraczający 1,5 kG i pracować pod ciśnieniem ok. 6 atmosfer. W kraju produkowane są odbijaki pneumatyczne jednobijakowe typu MR-22 oraz wielobijakowe typu MR-25, produkowane przez Zakłady „Archimedes” we Wrocławiu. Odbijak pneumatyczny różni się od opisanego młotka tylko kształtem końcówki, która przypomina ostrze przecinaka lub też stanowi walec najeżony kolcami. Walec taki w czasie uderzeń wykonuje równocześnie ruch obrotowy, czym zwiększa się intensywność jego działania. Do usuwania rdzy z drobnych wżerów stosowane być mogą iglice z twardej stali (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Szlifowanie stosuje się przede wszystkim do oczyszczania szwów spawalniczych, ostrych krawędzi, złącz, nitów i miejsc trudno dostępnych. Do szlifowania stosowane są tarcze szlifierskie. Najczęściej spotykane są o napędzie elektrycznym, przy czym tarcza szlifierki może być osadzona bezpośrednio na osi silnika lub też połączona z nim za pomocą giętkiego wału. To ostatnie rozwiązanie jest znacznie wygodniejsze w użyciu. Najczęściej do napędu tych urządzeń używa się silników o mocy 0,2 do 0,5 kW i liczbie obrotów do 4500 na minutę (uprawnienia budowlane).
Długość wałka giętkiego 1,0-2,5 m. Do usuwania starych powłok lakierowych używa się szlifierek pneumatycznych, gdzie specjalnym króćcem doprowadza się wodę zraszającą pole pracy szlifierki. Urządzenie takie nadaje się specjalnie do usuwania pokryć zawierających trujące pigmenty, np. minię ołowianą. W niektórych konstrukcjach tarcze szlifierskie osadzone są ekscentrycznie. Tarcza wykonuje więc ruch obrotowo mimośrodowy, co zwiększa intensywność działania urządzenia.
Metoda oczyszczania
Oczyszczanie płomieniowe polega na szybkim przesuwaniu palnika acetylenowo-tlenowego po powierzchni stalowej podlegającej oczyszczeniu (program egzamin ustny). Powierzchnia podgrzewa się lokalnie do temperatury 100-150°C, a płomień przesuwa się z szybkością 300-600 cm/min. Im blacha będzie grubsza, tym szybkość przesuwu winna być mniejsza. Nachylenie płomienia powinno wynosić 45°. Nie powinno się oczyszczać płomieniowo elementów stalowych cieńszych niż 4 mm, gdyż mogą one ulec odkształceniu. Przez szybkie lokalne podgrzanie elementu konstrukcji następuje spękanie zgorzeliny, którą można dzięki temu usunąć w 50-60%. Należy jednak zaznaczyć, że metoda ta nie nadaje się do oczyszczania elementów nowych bezpośrednio wyprodukowanych, które wymagają poddania ich sezonowaniu w ciągu kilku miesięcy. Po przesunięciu płomienia zgorzelina odstaje pod postacią mniejszych płatów i powinna być natychmiast usuwana przy pomocy szczotek stalowych (opinie o programie).
Do oczyszczania płomieniowego używa się specjalnej konstrukcji palników. Konstrukcja palnika pozwala na wymianę końcówek w zależności od kształtu czyszczonego elementu. Używa się końcówek o szerokości 25-500 mm, przy czym najczęściej stosowane są końcówki o szerokości 50-100 mm. Po oczyszczeniu płomieniowym i następującym po nim szczotkowaniu powierzchnia powinna odpowiadać 3 stopniowi czystości (segregator aktów prawnych).
Metoda oczyszczania elektrołukowego stosowana jako warsztatowa polega na wykorzystaniu łuku elektrycznego powstającego między wirującym bębnem a powierzchnią oczyszczaną. Podstawową część urządzenia stanowi bęben obracający się z szybkością kilkuset obr/min. Na obwodzie bębna umieszczone są pręty, na których z kolei umieszczone są luźno obracające się pierścienie stalowe (promocja 3 w 1)..
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32