Blog

Wyznaczanie parcia czynnego zdjęcie nr 2
28.09.2020

Obliczone reakcje X

W artykule znajdziesz:

Obliczone reakcje X

Wyznaczanie parcia czynnego zdjęcie nr 3
Obliczone reakcje X

Współczynniki w ki oblicza się ze wzoru i tablicy współczynników Fki, biorąc pod uwagę długość odcinka dj oraz szerokość belki 5;. Łatwo spostrzec, że nie zachodzi tutaj zależność Wki - wik ze względu na różne wymiary elementarnych powierzchni obciążających podłoże (program uprawnienia budowlane na komputer).

Obliczone reakcje X;, Xk odnoszą się do odpowiednich pól elementarnych, co należy prawidłowo uwzględnić przy wykreślaniu końcowego wykresu reakcji podłoża.
Jeżeli fundament jest rozwinięty w dwóch kierunkach i ma budowę symetryczną, to zamiast traktować go jako belkę o zmiennym momencie bezwładności należy obliczenia przeprowadzać jak dla układu złożonego (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Reakcje podłoża zostają zaczepione na liniach symetrii poszczególnych belek, natomiast utwierdzenie układu należy przyjąć w miejscu skrzyżowania belek. Oprócz nieznanych reakcji występują: nieznany kąt obrotu utwierdzenia wzdłuż linii ustawienia słupów oraz nieznane przesunięcie pionowe punktu utwierdzenia. Ze względu na symetrię fundamentu kąt obrotu w kierunku poprzecznym jest równy zeru. Układ równań pozostaje w mocy.

Na specjalne omówienie zasługuje sposób uwzględnienia osiadania podłoża we współczynnikach Wki- W rozpatrywanym przypadku należy dla uproszczenia odstąpić od współczynników F; wyznaczonych przez całkowanie wzoru Boussinesqa po powierzchni prostokątnej współczynniki te znajdują zastosowanie tylko dla układów belkowych. Źemoczkin i Sinicyn zaproponowali wzory zastępcze, stosowane dla układów rozczłonkowanych (uprawnienia budowlane).
Za pomocą omawianej metody oblicza się również układ ław fundamentowych, obciążonych słupami i tworzących zamknięty obwód.

Jeżeli układ ław i układ obciążeń wykazują podwójną symetrię, obliczenia upraszczają się znacznie, gdyż liczba nieznanych reakcji podłoża cztery razy się zmniejsza.
W układzie podstawowym można przyjąć zwykle uproszczenie polegające na pominięciu wpływu skręcania belek. Dochodzi się wówczas do układu belek, które mają na narożach wspólne ugięcia. Obierając na osi symetrii przekroje utwierdzone, w których nieznane jest ugięcie, a kąt obrotu w kierunku osi belki równy jest zeru, ustawia się układ równań z pominięciem równania równowagi momentów względem linii utwierdzenia (program egzamin ustny).

Belka ciągła odwrócona

Po cztery niewiadome są w przypadku podwójnej symetrii sobie równe i traktuje się je łącznie jako niewiadomą grupową X;. Ważne jest prawidłowe obliczenie osiadania podłoża w punkcie i od takiej grupy sił.
Podobnie określa się współczynniki w ki- Dalsze rozwiązanie przy znajomości metody sił nie nastręcza specjalnych trudności.
i konsekwencji wykres poprawkowy ugięcia można pominąć.

Uproszczone metody obliczania ław fundamentowych, Liniowy rozkład oddziaływania podłoża pod ławą (opinie o programie). Tradycyjny sposób określania sił wewnętrznych w belce fundamentowej polega na założeniu liniowego rozkładu reakcji podłoża pod belką. Jest to przyjęcie równoznaczne z założeniem całkowitej sztywności belki i winklerowskiego modelu podłoża. Czy w obliczeniu można na takim przyjęciu poprzestać? Innymi słowy, czy można ograniczyć się do pierwszego przybliżenia. Z przeliczonego tam przykładu widać, że przyjęcie fundamentu sztywnego jest tym słuszniejsze, im stosunek współczynnika podłoża do sztywności belki na zginanie EJ jest mniejszy.

Zakres stosowania schematu liniowego rozkładu reakcji podłoża jest zatem ograniczony powyższymi uwagami (segregator aktów prawnych). Sprawdzianem prawidłowości założenia powinno być przeliczenie następnego przybliżenia, z którego wyniknie ocena dokładności dokonanych obliczeń.

Niekiedy fundament pod rzędem słupów oblicza się jako belkę ciągłą, podpartą w miejscach ustawienia słupów, a obciążoną reakcją podłoża liniowo rozłożoną. Taki tok postępowania daje prawidłową ocenę pracy fundamentu i podłoża jedynie w szczególnych przypadkach konstrukcyjnych (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

24.04.2025
Wyznaczanie parcia czynnego zdjęcie nr 4
Jakie są klasy użytkowalności drewna?

Klasy użytkowalności drewna (inaczej: klasy narażenia lub klasy zastosowania drewna) określają warunki, w jakich drewno będzie użytkowane, szczególnie pod kątem…

23.04.2025
Wyznaczanie parcia czynnego zdjęcie nr 5
Co to jest zabytek?

Zabytkiem nazywamy przedmiot, obiekt, budowlę, miejsce lub nawet krajobraz, który posiada wartość historyczną, artystyczną, naukową lub kulturową i jest świadectwem…

Wyznaczanie parcia czynnego zdjęcie nr 8 Wyznaczanie parcia czynnego zdjęcie nr 9 Wyznaczanie parcia czynnego zdjęcie nr 10
Wyznaczanie parcia czynnego zdjęcie nr 11
Wyznaczanie parcia czynnego zdjęcie nr 12 Wyznaczanie parcia czynnego zdjęcie nr 13 Wyznaczanie parcia czynnego zdjęcie nr 14
Wyznaczanie parcia czynnego zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wyznaczanie parcia czynnego zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wyznaczanie parcia czynnego zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami