Blog
Obniżenia kosztów produkcji
W artykule znajdziesz:
Obniżenia kosztów produkcji
Przy dzisiejszym stanie postępu w tej dziedzinie zagadnienie to może już być ustalone jednoznacznie i że podstawowym kierunkiem powinna być prefabrykacja przemysłowa w zakładach stałych. Przejście na prefabrykację przemysłową w maksymalnym zakresie nastąpi jednak etapami, obejmującymi w sumie zapewne kilkadziesiąt lat.
Podstawowe warunki niezbędne do obniżenia kosztów produkcji w zakładach stałych. Mają one charakter wyłącznie organizacyjny i spełnienie ich jest kwestią czasu dającego się z mniejszą lub większą dokładnością ustalić. Zdecydowane jednak przejście na produkcję przemysłową może nastąpić jedynie wtedy, gdy pokonana zostanie największa trudność, którą jest uzyskanie w konstrukcjach prefabrykowanych takiej łatwości podziału i łączenia elementów w dowolnych miejscach, jaka istnieje w konstrukcjach stalowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Gdy to zostanie osiągnięte, w zakładach stałych będą mogły być wykonywane elementy dowolnych konstrukcji, a więc i takich, które dzisiaj nie dają się podzielić na części nadające się do transportu i przeładunku. Na tej drodze osiąga się ostatnio coraz większy postęp.
Opanowanie techniki połączeń, zmniejszenie ciężarów elementów przez stosowanie wysokich marek betonów i stali i potanienie produkcji przez wysoką jej orgaznizację uczynią w przyszłości prefabrykowane konstrukcje żelbetowe wytwarzane w zakładach stałych konstrukcjami równorzędnymi pod względem łatwości transportu i montażu z konstrukcjami stalowymi.
Na najbliższych jednak etapach, które mogą objąć okres kilku pięciolatek, należy przy wyborze miejsca wykonania prefabrykatów trzymać się kolejności (uprawnienia budowlane). W okresie międzywojennym nie było w Polsce warunków sprzyjających do rozwoju prefabrykacji. W kraju, w którym nie było należycie rozwiniętego przemysłu ciężkiego, nie mogły w sposób harmonijny rozwijać się inne przemysły wymagające stosowania maszyn. Nastawienie odgórne w kierunku planowego uprzemysłowienia budownictwa nie istniało. Poziom techniki budowlanej był niski, tania robocizna i brak maszyn budowlanych przemawiały za stosowaniem metod rzemieślniczych.
Metody mieszania i ubijania
Jak wykazały materiały II Ogólnopolskiego Zjazdu Betoniarskiego w Poznaniu w maju 1939 r. w całym kraju przeważały przy wykonaniu betonu ręczne metody mieszania i ubijania, i to nie tylko na placach budowy, lecz i większości betoniarni (program egzamin ustny). Wibrowanie i wirowanie betonu zaczęło mieć u nas zastosowanie dopiero w latach 1938-1939. Wyjątek stanowiło kilka betoniarni, które już wcześniej zastosowały przy produkcji rur kanalizacyjnych mechaniczne metody zagęszczania betonu. Betoniarnie znajdowały się w rękach prywatnych właścicieli, którzy w rozwoju prefabrykacji nie widzieli w ówczesnych warunkach żadnych korzyści dla siebie.
Wielu postępowych techników zdawało sobie jednak doskonale sprawę ze znaczenia, jakie może mieć prefabrykacja dla rozwoju budownictwa w kraju (opinie o programie). W ostatnich latach przed wojną powstało wiele pomysłów konstrukcji prefabrykowanych, które, jakkolwiek nie znalazły szerszego zastosowania, nie mniej jednak dzięki usilnemu propagowaniu nowej techniki, ruszyły sprawę z miejsca.
Projekt konstrukcji prefabrykowanej garażu pomysłu W. Apostołowa. Jest to garaż niewielkich rozmiarów o możliwości dobudowy dowolnej liczby boksów. Koncepcja nie przewiduje stosowania papy na dachu, w związku z czym żelbetowe płyty dachowe oparte są o siebie na zakład. Jako zabezpieczenie przed przeciekaniem przewidziane jest zaimpregnowanie płyt lub posmarowanie ich smołą. Całość montażu odbywa się na sucho z połączeniem na śruby. Największy ciężar elementu wynosi 226 kG. Prefabrykowany schron żelbetowy pokazany na wystawie przemysłu metalowego i elektrotechnicznego w Warszawie w 1936 r. Ciężar elementu łukowego wynosi tu około 2 ton. Schron ten obliczony jest na zasypanie warstwą ziemi (segregator aktów prawnych).
Jako konstrukcja stropowa dużą popularnością cieszyły się stropy monolityczno-prefabrykowane typu Isteg, wykonywane corocznie w dziesiątkach tysięcy nr. Były one montowane bez
użycia drewna. Po ułożeniu na murach belek prefabrykowanych umieszczono na podwieszonych do belki drutach cienkie, wygięte w kształcie
sklepienia, blachy służące jako formy do wykonywanej metodą monolityczną płyty stropowej. Po stwardnieniu płyty odginano końce drutów
i odejmowano blachy form i używano je następnie do dalszych robót.
Jako konstrukcja całkowicie prefabrykowana znany był strop typu Rapid. Składał się on wyłącznie ze złożonych obok siebie i wzajemnie się zazębiających belek żelbetowych. Pomimo prostoty konstrukcji i montażu nic znalazł on, ze względu na nadmierne zużycie betonu i dużą liczbę belek, szerszego zastosowania (promocja 3 w 1).
Na uwagę zasługuje niezmiernie oryginalne rozwiązanie konstrukcji kominów, zbiorników i wież systemu Monnoyer. Jest to konstrukcja monolityczno-prefabrykowana.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32